HEEMSCHUT IN ACTIE Boerderij Sixenburg niet slopen Mariaschool beschermen J.K. Nieuw gemeentehuis 'benzinestation' Stationsgebouw Boerderij niet slopen J.K. PC Overijssel positief over Deventer Beleidsplan Monumentenzorg Achter en zijgevel-zuid van boerderij Sixenburg te Noordwijkerhout. (foto A.C. Bitter) Noordwijkerhout - Boerderij 'Sixenburg' in Noordwijkerhout mag niet worden gesloopt maar dient op de provinciale monumentenlijst te worden geplaatst. Die mening deelt Heemschut met de Vereniging Dorpsbehoud Noordwijker hout, zo laat de Bond deze vereniging weten. Onderhoud van de boerderij is geboden en dan kan zij zeker worden gered. Het is niet juist, dat de boerderij in 1929 ingrijpend zou zijn vernieuwd zoals de Provinciale Monumenten commissie beweert. Ingrepen kunnen trouwens worden beschouwd als onder deel van de geschiedenis van een monu ment en hoeven de monumentale waarde niet aan te tasten. Sixenburg is een van de laatst overgebleven eertijds als buitenhuis gebruikte boerderijen in Zuid-Holland. De boerderij houdt de herinnering levend aan het landbouw kundig verleden van de bollenstreek voor de komst van de tamelijk recente bollen- cultuurVoor het Noorden van Zuid- Holland is Sixenburg tot een onmisbaar historisch referentiepunt geworden. Een gezien haar vrije ligging en de aanwezige houtopstand heeft de boerderij in tegen stelling tot wat GS stellen bijzondere landschappelijke waarde. Lobith - De voormalige R.K. meisjes school,de Mariaschool aan Dorpsdijk 3 3verdient becherming op grond van de gemeentelijke monumentenverorde ning, aldus Heemschut in een brief aan B.en W. De Bond nam met instemming kennis van de MlP-rapportage en de beschrijving van het gebouw door het Gelders Genootschap. De pogingen om een hergebruiksfunctie voor de school te vinden stelt Heemschut erg op prijs. Jammer genoeg heeft dit nog niet tot resultaat geleid. Tenminste zou de centrale risaliet van de voorgevel behouden moeten blijven. Deze zou als herkenbaar historisch element opgeno men kunnen worden in een aangepast ontwerp voor nieuwbouw als die nodig is. Het verdient ook aanbeveling de histo- risch-stedebouwkundige kenmerken van de dorpskern vast te leggen in een be stemmingsplan. Daaraan kunnen allerlei initiatieven getoetst worden en bepaalde voornemens tijdig teruggekoppeld worden naar organisaties als Heemschut. Zuidhorn - Heemschut heeft bij B&W van Zuidhorn bezwaar gemaakt tegen het bestemmingsplan 'Dorpsrand Zuidhorn'. Dit plan, dat 11,6 miljoen gulden moet gaan kosten, voorziet in de bouw van een nieuw gemeentehuis en kantoren. Voor de kantoren zullen woningen moeten wijken. De bezwaren van Heemschut richten zich tegen de plaats van de geplande bebouwing - excentrisch en in een smalle strook tussen de provinciale weg en de spoorlijn - en tegen het ontwerp en de massaliteit van het gemeentehuis in relatie tot de landelijke omgeving. Verder constateert Heemschut een gebrek aan totaalvisie ten gunste van een stuk opdringerige architectuur en kwasi-stedelijke allure. Het ontwerp van het gemeentehuis, een futuristisch ogend plan van architect Gunnar Daan, is door Heemschut verge leken met 'een uit zijn krachten gegroeid benzinestation, waarvan de steunpunten zijn gedecoreerd met afgezakte kousen'. Ter Apel - In Ter Apel is Heemschut in actie gekomen om te voorkomen dat het stationsgebouw van de voormalige stoomtramwegmaatschappij Oostelijk Groningen afgebroken wordt. B&W van Vlagtwedde willen op de plaats van de stationsremise, in het centrum van Ter Apel, een appartementencomplex laten verrijzen. Heemschut verzoekt B&W om uitstel van de plannen om te kunnen onderzoeken of er een zinvolle bestem ming gegeven kan worden aan het voor malige tramstation. Diverse organisaties en verenigingen in Ter Apel zijn bereid het gebouw een nieuwe invulling te geven en zo het behoud zeker te stellen. In een rapport van de provincie uit 1988 wordt het voormalig tramstation uit 1910, aangemerkt als beschermenswaar- dig, beeldbepalend pand en historisch belangrijk in de ontwikkeling van het openbaar vervoer. Saskia Simon Breukelen - Een markante boerderij uit de '18de eeuw aan de Wagendijk 31 in Kockengen, een rijksmonument, wordt met sloop bedreigd. In een brief aan B&W van Breukelen maakt Heemschut daar bezwaar tegen. Tezamen met het oudere zomerhuis ernaast vormt het een van de aardigste ensembles van de Wagendijk, schrijft de Bond. Sloop zou ook het zomerhuis aantasten. De boerderij vormt de afronding van het beschermde dorpsgezicht en de over gang naar de ruimere landschappelijke bebouwing. Sloop zou het dorpsgezicht als geheel aantasten. Heemschut is van mening, dat de wens tot sloop slechts voortkomt uit het onvoldoende toevloeien van subsidie naar dit pand. Deventer - De Overijsselse PC heeft een positieve indruk gekregen van het ontwerp-Beleidsplan Monumentenzorg voor de gemeente Deventer. Dat blijkt uit een brief van de PC aan het College van B. en W. van die stad. Daarin wordt de waardering van Heemschut uitge sproken voor 'het integrale en samen hangende stuk'. Wel plaatst de PC enige kanttekeningen bij de inhoud van het plan. Onder meer adviseert Heemschut het College om bepaalde karakteristieke Deventer buurten - waaronder het onlangs in dit blad beschreven Knutteldorp - de status 'beschermd stadsgezicht' te geven, met alle bijbehorende consequenties van dien. Ook wordt gewezen op de speci fieke wettelijke regeling ten aanzien van de schildjes op rijksmonumenten. Verder pleit de Overijsselse PC ervoor dat in de bouwvergunningprocedure ook aandacht wordt geschonken aan toevoe gingen en kleine verbouwingen, die volgens de nieuwe regels van het Bouw- 39

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1993 | | pagina 39