Dijkverzwaring voortaan anders De schade aan landschapnatuur en cultuurhistorische waarden door rivierdijkversterking kan aanzienlijk worden verminderd. Tot deze conclusie komt de Commissie Toetsing Uitgangspunten Rivierdijkversterkingen onder voorzitterschap van dr. C. Boertien in een advies aan minister J.R.H. Maij- Weggen van Verkeer en Waterstaat. De commissie gaf haar advies mede op basis van een onderzoek door het Waterloopkundig Laboratorium en de Rand Corporation. Intussen heeft een aantal organisaties, waaronder Heemschut de minister van Verkeer en Waterstaat in een brief laten weten, dat de adviezen van de Commissie-Boertien lang niet ver genoeg gaan. Er zou veel meer geld beschikbaar m.oeten komen om alle schade te beperken. ABELE REITSMA Bij de presentatie van het advies gaf de minister te kennen dat zij positief staat tegenover de aanbevelingen van de commissie: de dijken minder hoog en breed maken (langs de Waal 45 cm minder hoog), het gebruik van uitge kiende ontwerpen, het beschikbaar stellen van 20% extra geld, het nuance ren van de veiligheidsnorm per regio en het maken van een milieueffectrapport voor elk dijkvak. De commissie stelt verder belangrijke verbeteringen voor in de besluitvormingsprocedures, de 'leidraad' voor het ontwerpen van rivier dijken, het beheer en onderhoud van de dijk en de subsidieregelingen. De dijken kunnen steiler worden. Niet alleen vege tatief en grondmechanisch onderzoek, maar ook cultuurhistorisch onderzoek moet subsidiabel worden. De onderzoeksrapporten baseren zich mede op publicaties, correspondentie en mondelinge informatie van de Bond Heemschut. Voor een belangrijk deel grijpen de rapporten terug op het werk van de Commissie Rivierdijken (voorzit ter mr. C.J.G. Becht) uit de periode 1975- 1977. De Commissie Boertien consta teert dat de adviezen uit 1977 niet goed zijn opgevolgd. Voortaan moet er 'creatiever' met dijkverbetering worden omgegaan. De onderzoeksresultaten zijn een belangrijke erkenning voor de kritiek tegen de traditionele dijkverzwaring. Weliswaar heeft het onderzoek zich niet gericht op het ontwikkelen van nieuwe kennis. De traditionele 'leidraden' geven bijvoorbeeld negatieve aanbevelingen over de instandhouding van 'vreemde elementen' (bebouwing, bomen en strui ken). Op dit punt zijn uit het onderzoek 'geen nieuwe inzichten verkregen'. Ook in de toekomst kan de schade in de prak tijk dus nog aanzienlijk zijn. In het actie- veld zijn de adviezen van de Commissie Boertien voorzichtig positief ontvangen. In een mede door de Bond Heemschut ondertekende brief aan de minister schrijft een aantal actiegroepen, dat met het nu extra beschikbaar komende 185 miljoen slechts een deel van de schade aan natuur en cultuur bij dijkverzwaring kan worden beperkt. Als elke Nederlander tot 2004 een tientje extra betaalt aan belasting kan vrijwel alle schade worden voorkomen. Twee dagen na de presentatie van de rapporten, heeft de president van de Arnhemse rechtbank in kort geding bepaald dat het Polderdistrict Groot Maas en Waal het plan voor verzwaring van de Erlecomsedam bij Oortjeshekken direct moet aanpassen aan de nieuwe inzichten. Dit plan was al onherroepelijk goedgekeurd en bovendien gegund aan een aannemer. De president bepaalde overigens ook, dat een Milieu Effect Rappotage niet van toepassing is op dijkvakken, waar dijk verzwaring reeds in uitvoering is. De eis, dat alle werkzaamheden aan de Erlecomsdijk zouden moeten worden opgeschort in afwachting van een MER werd dus verworpen. De eisers overwe gen nu in hoger beroep te gaan. Van het polderdistrict Betuwe vernamen we nog, dat de in ons augustusnummer op pag. 6 getoonde dijkhuisjes langs de Neder Rijn in Rijswijk niet zullen worden gesloopt. Ter plaatse is een buitendijks tracé gekozen, zodat de bebouwing behouden blijft. Het polder district berichtte ons ook nog, dat (althans in de Betuwe) na dijkverzwaring weliswaar bebouwing 10 meter uit de teen van de nieuwe dijk moet staan maar dat dit niet geldt voor bomen en heggen, waarvoor de grens respectievelijk 4 en 2 meter betreft. Een aanvulling op ons aug. nummer (pag. 6) waar sprake is van 10 meter afstand voor bebouwing, bomen en struiken in het algemeen (Red.). Abele Reitsma is lid van PC Heemschut Gelderland Kaaspakhuis en woning ernaast, twee dijkhuizen aan de Veerse dijk langs de Lek In Groot-Ammers worden met sloop bedreigd, (foto uit jaren '20, collectie J. Ooms, Groot-Ammers) 38

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1993 | | pagina 38