KORTE BERICHTEN Fout bij intrekking subsidie Veiligheid oude vaartuigen Objecten aangewezen tot rijksmonument Zuid-Holland 80 Jonge rijksmonumenten in Den Haag Den Haag - In november 1992 werden 80 jonge Haagse monumenten uit 1846- 1940 als rijksmonument aangewezen. Een vrucht van het Monumenten Inven tarisatie Project en het Monumenten Selectie Project. Het ministeriële besluit werd officiëel in ontvangst genomen door wethouder H.jf. Meijer van Den Haag. Dat gebeurde in de parkflat Marlot aan de Wassenaarse rand van Den Haag, ontworpen door Co Brandes. Een voorbeeld uit de zogenaamde Haagsche School, variant van de Amsterdamse School. Op de lijst staan verder onder meer 18 villa's, in diverse stijlen gebouwd, met name in de eclecti sche stijl. Een bijzonder gebouw is de brandweerkazerne annex politiebureau aan het Schipperplein-Duinstraat in Scheveningen. Het is door A.A. Schadee in de overgangsarchitectuur ontworpen. Aan de lijst van 80 monumenten zullen de komende maanden nog andere panden toegevoegd worden. Gelderland Den Haag - WVC heeft 'ernstige fouten' gemaakt bij het intrekken van de subsidie voor de stichting 'Vrienden van de Geldersche Kastelen'. Dat vindt de Raad van State. WVC moet nu de besluitvorming overdoen. Het ministe rie heeft vanaf 1989 de subsidie geleide lijk verminderd en uiteindelijk stop gezet. Maar heeft volgens de Raad van State verzuimd de tegenargumenten van de stichting behoorlijk te onderzoeken. De stichting voerde aan dat zij met steun van de overheid veel Gelderse kastelen beheert en onderhoudt, terwijl de Rijks dienst Kastelenbeheer vrijwel niet actief is in de provincie. WVC had volgens de RvS ook een verslag moeten maken van de eerder door het ministerie gehouden bezwarenzitting. Het Kasteel Hernen te Hemen van de Stichting Vrienden der Geldersche Kasteelen. Het is te bezichtigen van 10-12 en van 14-17 uur. Tel.08873-1976. (foto Lemke Ruige) Noord-Holland Plan voor silo's Amsterdam - Er is een plan ontwikkeld voor silo's aan de Westerdoksdijk in Amsterdam. Architectenbureau Van Stigt (o.a. Entrepotdok) heeft een plan voor hergebruik ontworpen. Het gaat om de graansilo Korthals Altes van J. Klinkhamer en A. van Gendt uit 1887, een rijksmonument, en een in 1952 gebouwde tweede silo, die niet als monument geregistreerd is. In het plan voor de IJ-oevers ontbreekt een functie voor de Korthals Altes, terwijl de tweede silo zou moeten wijken. Van Stigt heeft echter voor de beide panden een plan voor woningen en bedrijfsruimten ontworpen. Het wegtracé moet volgens hem worden versmald, waardoor ook de jongste silo gehandhaafd kan worden. Amsterdam - Vertegenwoordigers van de Franse Rijkswaterstaat brachten een bezoek aan Nederlandse traditionele vaartuigen. De Fransen zijn op zoek naar werkbare veiligheidsvoorschriften aan boord van zeilschepen. De snel groei ende vloot van schepen (replica's), representatief voor het maritieme verle den van met name Bretagne, wordt geëxploiteerd door met betalende passa giers te varen. Maar dat moet op veilige wijze gebeuren. In Nederland bestaan regels en voorschriften, in Frankrijk nog niet. De Fransen werden ontvangen door de Federatie Oud-Nederlandse Vaartuigen, de overkoepelende organi satie op dit terrein. Groningen Kerkbanken verwijderd Aduard - Dertien eikehouten kerk banken zijn verwijderd uit de Abdijkerk in Aduard. De Stichting tot Behoud van Aduarder Monumenten is er veront waardigd over. Volgens de stichting had er een vergunning aangevraagd moeten worden. De kerk is namelijk een rijks monument, met inbegrip van het interieur. Zij bezit als één van de laatste kerken in Groningen een compleet negentiende eeuws interieur. De Rijks gebouwendienst, de eigenaar, heeft de banken vervangen door makkelijker te verplaatsen stoelen - de kerkruimte wordt regelmatig als concertruimte gebruikt. Een aantal oudere panden en objecten in Nederland werd de afgelopen maanden aangewezen als rijksmonument. Een daarvan is de buitenplaats Heemstede te Houten, in eerste aanleg daterend uit ca. 1650. Deze verkeert, na een brand in 1987, in ruïneuze staat. Heemschut wijdde er diverse artikelen aan. De struc tuur van de tuin is nog grotendeels bewaard gebleven. Een ander is het voormalig Schathuis van Huis Lemferdinge te Paterswolde. De oorspronkelijke bouw dateert uit het begin van de 18e eeuw, maar door verbouwingen is het karakter vroeg 19de eeuws. Ook het vestingcomplex Muiden is aangewezen als rijksmonument. De vestingwerken waren al beschermd, maar door een nieuwe omschrijving zijn de verschillende onderdelen van het complex nauwkeuriger vastgelegd. Tot bescherming is besloten wegens het grotendeels gave karakter van de volgens het Nieuwnederlandse stelsel gebouwde vesting. Verder zijn twee orgels in Overijssel als rijksmonument aangewezen. Het betreft het orgel in de Gereformeerde Hoefte- kerk in Hardenberg (midden 18de eeuw). Van oorsprong een eenklaviers- orgel. Het tweede is het orgel van de Rooms Katholieke Kerk in Olst uit 1836. De Buitenplaats Oranjewoud te Heerenveen is nu ook rijksmonument. De geschiedenis ervan gaat terug tot in de 17de eeuw. De weduwe van de Friese stadhouder Willem Frederik van Nassau, Albertine Agnes, prinses van Oranje, kocht in 1676 een state, die op ongeveer dezelfde plaats ligt als Oranje woud. Het huidige hoofdgebouw dateert uit 1830 en werd in classisistische stijl uitgevoerd. Tuin en park zijn van cul tuurhistorisch belang. De oude barokke structuur van het park is voor een groot gedeelte gehandhaafd. Zeldzaam is de 'chinese toren'. Tenslotte zijn twee duivelsroosters bij de Nederlands Hervormde Kerk te Havelte aangewezen als rijksmonument. Er zijn er nog maar weinig in Neder land. Ze dienden om de duivel-met- bokkepoten en het vee uit de omgeving van de kerk te weren. B.F. 37

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1993 | | pagina 37