Monumentenzorg in Noord-Holland Watergraafsmeer Haarlem Rotterdam Reek: van boerendorp naar burgerdorp Wandelingen Rivierdijkverzwaring De provincie Noord-Holland heeft onlangs een brochure uitgebracht Monumentenzorg in Noord-Holland', waarin beschreven staat waarom monu menten beschermd worden, welke ge volgen de provinciale monumentenver ordening heeft voor eigenaren en wat de subsidiemogelijkheden zijn. De provin cie Noord-Holland heeft een zorgvuldig georganiseerd eigen monumentenbeleid met een provinciale monumentenlijst van inmiddels ca 700 objecten, waarbij de laatste jaren het beleid vooral is gericht op monumenten van bedrijf en techniek. De brochure is geen opsom ming van regels maar probeert een beeld te scheppen van het gezicht van Noord- Holland en te duiden op het belang van behoud van ons gebouwde erfgoed. Aparte aandacht krijgen de Stelling van Amsterdam en de Westfriese Omring- dijk. De brochure is te verkrijgen bij Bureau Voorlichting van de provincie Noord-Holland, Frederikspark 10, 2012 DS Haarlem. Tel. 023-144123. J.H. Kruizinga, Amsterdamkenner bij uitstek, schreef een boekje over de geschiedenis van de buitenplaats 'Frankendael; hofstede in de hoofdstad.' In het boekje wordt de geschiedenis verteld over dit opvallende gebouw en omgeving gelegen in de Watergraafs meer. Het vormt samen met het bijbeho rende parkgebied de laatste historische buitenplaats met tuin in Amsterdam en het is dan ook zaak dat het complex in z'n geheel bewaard blijft. De zorg over huis en hof is inmiddels overgedragen aan de Stadsdeelraad, die stelt dat het gebied een openbaar groengebied moet blijven. Behalve de bewonersgeschiede nis beschrijft het boek ook de ontwikke lingen van de laatste tijd en de zorg rond het vinden van een nieuwe passende be stemming. In 1990 werd de Vereniging 'Vrienden van Frankendaelopgericht (Kamerlingh Onneslaan 9, Amsterdam), waarvan het lidmaatschap tien gulden bedraagt. De Vereniging heeft als doel te kunnen optreden tegen plannen die het oorspronkelijk karakter van dit gebied aantasten. Verder is er nog een verzoek in behandeling opdat de hofstede verheven wordt tot Rijksmonument. Zaltbommel, Europese Bibliotheek, 1992.103 p. ISBN90.288.5444.4. Prijs f28,50. Van de hand van onze vaste medewerk ster Sarah Bakker verscheen een boekje over de voormalige commissariswoning (in de periode 1880-1940) aan de Nieuwe Gracht 7 te Haarlem. 'Het Huis Bamaart te Haarlem 1803-1808'. Naast Paviljoen Welgelegen is het een van de zuiverste voorbeelden van empire stijl in ons land. Het werd tussen 1803 en 1808 gebouwd naar ontwerp van de Amster damse stadsbouwmeester Abraham van der Hart in opdracht van de welgestelde koopman Willem Philip Bamaart. Van der Hart was overigens ook nauw betrokken bij de uitvoering en het interi eur; er is bekend dat hij tijdens de bouw bijna wekelijks naar Haarlem reisde. Het pand is sinds eind vorige eeuw eigendom van de provincie en het boekje is uitge geven ter gelegenheid van de restauratie van het prachtige interieur en beschrijft het oorspronkelijke interieur en de wijzigingen die het in de loop van twee eeuwen heeft ondergaan. Een uitgave van het Provinciaal Bestuur van Noord- Holland. VOOR CKVEI. spffni Frankendael omstreeks 1880. Voorgevel van Het Huis Barnaart, getekend door J.van Straaten. Er verschenen twee nieuwe uitgaven over Rotterdam. Rotterdam Ahoy door Frits Baarda een documentair fotoboek over Rotterdam in de wederopbouw, over leven en werken in de periode 1045-1965. Het boek is samengesteld uit het archief van Het Vrije Volk, waaruit 140 foto's werden geselecteerd en toe gelicht. Amsterdam, Focus, 1992. 200 p. Prijs f. 69,50. Arie van der Schoor van het Gemeente archief Rotterdam promoveerde in oktober op het proefschrift Het ontstaan van de Middeleeuwse stad Rotterdam., waarbij de nadruk ligt op de bewoners geschiedenis in de periode 400-1400. De laatste jaren zijn er nieuwe inzichten ontstaan over de vroegste geschiedenis van de Maasstad, bijvoorbeeld tijdens opgravingen in de bouwput van de Willemsspoortunnel. Het proefschrift is uitgegeven in een beperkte oplage. Alphen aan de Rijn, Canaletto, 1992. Prijs f45,00. Een drieluik samengesteld door Ton Cruijsen in samenwerking met Tiny School. In de boeken staan de veranderin gen in het Brabantse dorp Reek centraal, de groei van een kleine besloten gemeenschap tot een verstedelijkt burgerdorp. Het boek is gevuld met vele oude foto's. De boeken worden uitgege ven door de Stichting Boekenfonds van de Heemkundekring Schaijk-Reek. Prijs f45,00 per deel. Informatie tel. 08866-2889. Afgelopen zomer is het Nederlands Architectuurinstituut (N.A.I.) gestart met een nieuwe reeks Architectuur wandelingen. De boekjes zijn thematisch opgezet en bevatten ieder een inleidend artikel naar aanleiding van een thema uit de architectuurgeschiedenis. Het is de bedoeling dat er jaarlijks vier deeltjes verschijnen. De gidsen zijn rijk geïllus treerd, waarbij de nadruk ligt op minder zichtbare aspecten van de gebouwen. Verschenen zijn: Deel 1 Het Snouck van Loosenpark in Enkhuizen; pioniers in de volkshuisvesting, filantropische woning bouw in de 19de eeuw door Dorothé Voet. Deel 2 Deventer en de opkomst van de Renaissance architectuur in Nederlandvan guirlandes, grotesken, satyrs en victoriën door Tanja Ledoux. Deel 3 Emmen; een modelstad op menselijke maat; opvattingen over stedebouw 1950-1980 door Dorothé Voet. Deel 4 tenslotte Volkshuisvesting in Rotterdam, tussen de wereldoorlogen; van tuindorp tot strokenbouw door Rob Dettingmeijer. Rotterdam, NAi Uitgevers, 1992. 62 p. Prijs f 12,50 per deel. In februari verschijnt bij de Amsterdamse uitgeverij Cadans het boek 'Landschap als geheugen'een bundel opstellen tegen de rivierdijkverzwaring. De paperback bevat bijdragen van Max Paumen, Willem den Ouden, Willem, van Toom, Jan Bervaes, PieterBol, Huib Goudriaan, Aart Klisters, Abele Reitsma, Mare Chavannes, Auke Bijlsma en Frans Klijn. De uitgave is bedoeld als handvat in de politieke discussie over het recente advies van de Commissie Boertien. De bundel telt circa 240 pagina's en kost circa f32,50. ISBN 90.5132.0221Te bestellen via telefoon 020-6206236 of 023-381274. AMtC

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1993 | | pagina 36