De Martinikerk in Sneek Na restauratie weer een 'knelpunt' minder De Grote- of Martinikerk te Sneek is één van de de vier monumenten die in de afgelopen maand september door de minister van W.V.C., Mevrouw H. d'Ancona, geld toegewezen hebben gekregen uit de zogenaamde KnelpuntenpotDankzij deze financiële bijdrage, een bedrag van 2,1 miljoen gulden, is het behoud van dit kerkgebouw voorlopig weer gegarandeerd. MATH BERKERS Ui» ■nim, 'II tffl kiivsrr De Martinikerk met rechts het markante klokhuis. De Martinikerk te Sneek is een interes sant kerkgebouw: van oorsprong mid deleeuws, gotisch en vanzelfsprekend katholiek, is de kerk na een aantal ingrij pende verbouwingen veranderd in een protestantse gebedsruimte. Het midden schip, de zijbeuken en het koor dateren nog van rond 1500, zij het dat ze later deels opnieuw opgetrokken zijn. In 1578 ging deze laat-gotische kerk over in Hervormde handen. Toen in 1681 het westwerk bouwvallig bleek en instortte, werd de kerk in protestantse stijl herbouwd. Het middeleeuwse kerk gebouw met zijn kenmerkende langge rekte oost-west as werd aangepast aan de 17de eeuwse voorliefde voor de centraal- bouw. Het schip en de zijbeuken werden verlaagd en ingekort en het westfront kreeg een koorachtige afsluiting. Geheel inde traditie van de 17de eeuwse Hollandse kerkbouw werd het schip voorzien van ronde scheibogen en in de zijbeuken kwamen ronde gordelbogen, die overigens in de 19de eeuw weer onder een stucplafond verdwenen zijn. De ramen in de zijbeuken behielden hun spitsboog maar in het bestaande oost- en het nieuwe west-koor werden de ramen nu rond gesloten. Hierdoor won de nu bijna vierkante kerkruimte aan samen hang. Helemaal een typisch protestantse preekkerk werd de Martinikerk in de 19de eeuw. Er kwam een cirkelvormig bankenplan, galerijen werden aange bracht en het plafond werd sober gestuct. Klokhuis Ook aan de buitenzijde van het kerkge bouw is flink verbouwd en aangebouwd. Het steile laatgotische dak kreeg in 17 71 een grote koepeltoren en een kleine twintig jaar later werd aan de noordzijde van het kerkgebouw een wel erg kloek neo-klassicistisch portaal gebouwd. Naast het kerkgebouw staat een klok huis. Deze stamt in eerste aanleg uit 1489. Bij de grondige restauratie van dit klokhuis in 1969 is echter gekozen voor het herstel van het 18de eeuwse aanzien. De sacristie is uit het begin van de 16de eeuw. De plannen om de Martinikerk te restaureren dateren alweer uit 1979. Twee jaar later werd al een begin gemaakt met het herstel van het dak. De muren en de steunberen van het gebouw zijn eigenlijk ook aan de beurt maar het meest urgent is op dit moment het herstel van de kap en het gewelf. De houten constructie is danig aangetast door de bonte knaagkever. Het aan het eind van de 19de eeuw aangebrachte stucplafond is behoorlijk gehavend en zal vervangen worden door een houten tongewelf. Multifunctioneel De reden dat de aanvraag van de Martinikerk werd gehonoreerd is twee ledig: de kerk is voor het stadsgezicht van Sneek van belang en wordt boven dien voor vele doeleinden beschikbaar gesteld. Het gebruik van het kerkge bouw voor andere dan kerkelijke doel einden neemt alleen nog maar toe. En als het aan het kerkbestuur van de Hervormde Gemeente ligt gaat dit zo door: de plannen om nevenruimten te bouwen voor een garderobe, keuken en andere sanitaire voorzieningen zijn klaar. Nu dankzij de knelpuntenpot het geld dan eindelijk beschikbaar is, wil het kerkbestuur ook meteen beginnen met de restauratie. In november wordt aangevangen en de kerk zal daarna een jaar voor het publiek niet toegankelijk zijn. Het toegezegde bedrag is niet kostendekkend. Maar de gemeente Sneek heeft zich al bereid getoond een en ander bij te dragen en ook de provin cie zal nog benaderd worden. Het tekort zal aangevuld worden door eigen acties. En dat ze dat in Sneek kunnen is in Friesland bekend: de Hervormde Gemeente is de grootste oud-papierin zamelaar van de provincie! Math Berkers is lid van de Provinciale Commissie van Heemschut Overijssel.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1993 | | pagina 34