Hardenberg inventief RICHARDKERS Ondanks het ontbreken van een echt gemeentelijk monumentenbeleid probeert de Overijsselse gemeente Hardenberg van alles in het werk te stellen om karakteristieke gebouwen zoveel mogelijk te beschermen. Zo werd voor bestemmingsplannen een zogenaamde K-aanduidingingevoerd en Werd een Rietdakenproject in het leven geroepen om subsidie voor rieten dakbedekking mogelijk te maken. Rieten daken EXPOSITIES HEEMSCHUT AGENDA 33 'Enkele jaren geleden heeft Hardenberg een bestemmingsplan voor de buitenge bieden vastgesteld', vertelt mevrouw M. van der Vinne, hoofd VROM van de gemeente Hardenberg. 'Met de invul ling van dat plan ging heel wat inventari- satiewerk gepaard, wat uiteindelijk voor karakteristieke gebouwen onder meer resulteerde in een bestemming per object. Een eigen gemeentelijk monu mentenbeleid hebben we niet, maar we willen onze karakteristieke panden wel zoveel mogelijk beschermen.' Naar aanleiding van de inventarisatie kwam Hardenberg met de benaming 'K-aanduiding', waarbij de letter K staat voor 'karakteristiek'. De K-aanduiding heeft onder meer betrekking op nok- hoogte, goothoogte, dakbedekking en gevels van de panden. 'De'K-aanduiding heeft een signaalfunctie', aldus mevrouw Van der Vinne. 'Het is niet zo dat we voor een pand met een K-aanduiding een bouwvergunning kunnen weigeren, maar we vragen wel nadrukkelijk om rekening te houden met het karakter van het betreffende gebouw. Van een harde eis is echter geen sprake. Als dat zo zou zijn, moet je er ook een subsidie tegen over stellen. Wel wordt de K-aandui ding in alle nieuwe bestemmingsplannen meegenomen.' Aanvankelijk was er binnen het gemeen tebestuur van Hardenberg sprake van enige terughoudendheid ten aanzien van de K-aanduiding. 'Tijdens de inspraak periode werden echter geen bezwaren geuit', zegt mevrouw Van der Vinne. 'Het gemeentebestuur stelde echter wel voor de aanduiding zo soepel mogelijk te hanteren. In de praktijk blijkt de K-aanduiding goed te werken, de mensen zijn best bereid iets aan het uiterlijk van hun huizen te doen om aan de K-aanduiding tegemoet te komen.' Naast de K-aanduiding is het Rietdaken project een andere opvallende maatregel binnen de gemeente Hardenberg. 'Voor rieten daken kende Hardenberg geen enkele subsidievorm', vertelt mevrouw Van der Vinne. 'Alleen als er sprake was van een rijksmonument bestond de mogelijkheid tot een tegemoetkoming in de kosten. De gemeente Hardenberg beschikt echter over tal van panden met rieten daken die niet als rijksmonument geregistreerd staan.' Een onderzoek van het Oversticht wees uit dat Hardenberg over maar liefst drie honderd panden beschikt met een rieten dakbedekking. Ruim honderdtwintig daarvan worden door het Oversticht ge kenmerkt als waardevol. Mevrouw Van der Vinne: 'Voor deze objecten hebben we een subsidievorm ingesteld die voor ziet in een deelname in de kosten door de gemeente van twintig procent. Het maximumbedrag dat voor subsidie wordt uitgekeerd bedraagt vierduizend gulden. Voorwaarde is wel dat vooraf aan de gemeente een begroting wordt overhan digd en dat de werkzaamheden worden uitgevoerd door een erkende rietdekker. Net als de K-aanduiding blijkt ook het Rietdakenproject in Hardenberg en omgeving goed aan te slaan. Het aantal aanvragen is zeer groot te noemen.' Richard Kers is PR-medewerker van de Provinciale commissie Heemschut Overijssel. Willem, Hofdijk,een 19de eeuwse dichter als kunstenaar. Over zijn loopbaan als dichter en landschapsschilder. Van 12-3 t/m 17-5 in hetTeylers Museum, Spaarne 16 Haarlem. Open di t/m za 10-17 uur, zon- en feest dagen 13-17 uur. Tuinobjecten van Juul Kortekaas. Het werk van Kortekaas wordt in combinatie met tuinontwerpen van Jeanette van Bergen geexposeerd. Van 20-3 t/m 10-4 in het 'Klein Looge- ment', N.Z.Haven 29 Goedereede. Open op afspraak op wo 14-17 uur, za 13-17 uur.Tel.01879-3125. Het Kasteel Middachten bij Arnhem met zijn fraaie tuinen en Oranjerie is te be zichtigen. Voor openingstijden en rond leidingen even bellen: tel. 08309-52186. Interieurs van Nederlandse watertorens 50 foto's van Fons Brasser in de Vishal, dependance van het Frans Halsmuseum. Van 24 april t/m 31 mei.De Vishal aan de Grote Markt 18/20 is open op ma t/m za van 11 -17 uur en op zon- en feest dagen van 13-17 uur. Oog op het Hof. Een beeld van Breda als eerste residentie van het Huis Oranje Nassau in Nederland.Het hele jaar door in het Breda's Museum aan de Grote Markt 19. Open wo t/m za van 10.30-17 uur en op dinsdag en zon- en feestdagen van 13-17 uur. 2 april Nationale Monumentenstudiedag in de Lebuinuskerk te Deventer. Thema: cultuurhistorisch toerisme. Info bij het NCM, tel.020-6277706. 15 mei Excursie Prov.Commissie Heemschut Gelderland naar Batenburg (zie pag. 40). 15 mei Excursie Prov.Commissie Heemschut Utrecht naar Linschoten (met o.m. het Huis Linschoten).Verdere informatie in volgende nummer. 22 mei Alg.Ledenvergadering Bond Heemschut in het stadhuis van Deventer. Aanvang 14.00 uur. Verdere informatie in volgende nummer. 5 juni Excursie Prov.Commissie Zuid-Holland (zie ook Heemschut december 1992 op pag. 41). In de maand juni organiseert ook de PC Groningen een excursie. Info volgt.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1993 | | pagina 33