Historisch dorpssilhouet Sloten bedreigd Waar men in Nederland ook komt: overal worden nieuwe woonwijken uit de grond gestampt. Als regel gebeurt dat buiten de dorps- of stadskern. Schijnbaar moeiteloos worden landerijen en tuinderijen opgeofferd aan de huizenhonger. Verstedelijking is nu eenmaal niet tegen te houden. Of toch? P, HANS FRANKFURTHER Het karakteristieke weiland bij Sloten, dat waarschijnlijk behouden zal blijven als groene buffer tegen de oprukkende hoofdstad. Nog niet eens zo lang geleden deed Nederland een gooi naar de Olympische Spelen 1992. Een van de talrijke vragen waarop antwoord moest worden gegeven luidde: Waar kunnen de atleten slapen? Al spoedig viel het oog van de plannenmakers op het tuinbouwgebied Sloten, een welvarend kassengebied met een kleine honderd tuindersgezinnen. Zo gezegd, zo gedaan. De ontruiming werd versneld in procedure gebracht. De Spelen gingen naar Barcelona en het Olympisch dorp veranderde in Nieuw Sloten, een wijk voor zo'n 5000 huishou dens. Bij alle plannen gold één - belangrijke - beperking: het vlak naast het (inmiddels voormalige) tuinbouwgebied gelegen bijna 1000-jarige dorp Sloten zou worden ontzien. En dat niet alleen: een brede groene zoom zou het afschermen van de nieuwbouw. Alle vrome voornemens ten spijt is daar niet veel van terechtgekomen: aan de ene kant van Sloten rukken de nieuwe huizenblokken op tot vlak achter de tuinen van de dorpelingen. Aan de andere kant van het dorp ligt nu nog, geheel ongerept, een weilandje waar koeien, paarden en zelfs een veulen grazen. Het weilandje wordt omzoomd door een prachtige populierenlaan, de Vrije Geer, een naam die aan het verle den van dit gebied herinnert. Als er geen wonder gebeurt wordt het weilandje langs de Vrije Geer uiterlijk in 1996, maar misschien ook al eerder, met een kleine 200 huizen in de vrije sector volgebouwd. Inmiddels is er een comité in het leven geroepen om te proberen dat weilandje te behouden en daardoor het nu nog onaangetaste historische dorpssilhouet ook planologisch te beschermen. Bondgenoot van het comité is de Kroon die goedkeuring heeft onthouden aan een vitaal deel van het bestemmingsplan voor o.a. het weilandje. Het prachtige uitzicht op Sloten is een landschappelijke curiositeit die zelfs Rembrandt al opviel. Wat Sloten cultuur historisch belangwekkend maakt zijn stedebouwkundig zowel het interieur als het exterieur. Bij dat mterieur valt te denken aan de beleving van de wanden van de dorpsstraat, de historische bebouwing met o.a. een huis uit de middeleeuwen, een banpaal uit de 18de eeuw. Maar ook Nederlands kleinste politiebureau, de beide kerken, een afge lopen voorjaar gerestaureerde dorps pomp uit 1911, achttien opgeknapte stegen, klassieke straatverlichting, beschermde poortjes, twee honderdja rige dorpscafé's, de enige nog op het lichtnet aangesloten brandmelder, een prachtige speeltuin, de laatste littekens van de paardetram die Sloten met Amsterdam verbond, een minimaal 150 jaar oude beuk... In het oude landelijk West van Amster dam is Sloten het enige nog tamelijk gave dorp. Maar, dat 'scoort' alleen, mits het ook merieur op tenminste nog één plek als zodanig herkenbaar blijft. Het behoud van dat gezicht zou uitstekend in de stadsrand passen en een planologi sche weldaad betekenen voor een verste delijkend Amsterdam. 'Een stad die het kan opbrengen om haar stenen lichaam te laten constraste- ren met stukjes van het oorspronkelijke landschap, bouwt een stuk toekomst waarde in,' aldus het Comité Behoud Weilandje Vrije Geer. 'Toekomst waarde, omdat het een unieke kwaliteit toevoegt aan het woonmilieu. Een kwaliteit die met name van komende generaties steeds meer waardering zal ondervinden. Want, is het weilandje eenmaal weg, dan komt het nooit meer terug.' Intussen is de kans, dat het weilandje behou den blijft aanzienlijk geworden. Een bezoek van de gemeenteraadscommissie voor volks huisvesting heeft indruk gemaakt op de raadsleden. Zij hebben besloten, dat de plannen moeten worden heroverwogen (Red). P. Hans Frankfurther, namens het Comité Behoud Weilandje Vrije Geer 32

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1993 | | pagina 32