Torenwachter blaast alarm Moderne toren op Mercatorplein of reconstructie H. KNIJTIJZER Het stadsdeel 'De Baarsjeswil het Mercatorplein weer tot het kloppend hart van de buurt maken. Daartoe is opdracht gegeven voor een ontwerp tot het herstel van de openbare ruimte van het Mercatorplein in samenhang met een architectonische oplossing voor de noordwand, welke door de in 1964 gesloopte toren van Berlage was ontluisterd. Het stadsdeel De Baarsjes wil ter plekke weer een nieuwe toren bouwen. Een adviescommissie heeft aangeraden de toren van Berlage niet zonder meer te herbouwen maar te zoeken naar een eigentijds toren-element. (De politiek heeft inmiddels besloten tot reconstructie van de toren, Red.) Schets van de oude toren. Politiek besluit tot reconstructie J.K De meest opvallende oplossing voor zo'n toren-element was het ontwerp van architect Koen van Velsen (zie Heemschut december 1992). Een toren is een hoge bouwmassa op een bouwwerk en daar aan voldoet de toren van Van Velsen. Zijn toren staat als een bouwmassa in de vorm van een magneet op een door Berlage ontworpen woningbouwblok aan de noordzijde van het Mercator plein. In die magneet is een aantal woningen opgenomen rond het daarin uitgespaarde gat, dat overeenkomt met de omtrek van de oude toren van Berlage, als een onnozel en betreurens waardig eerbetoon aan Berlage. Van Velsen schrijft in zijn toelichting dat 'het wederopbouwen van de oorspronkelijke toren de mogelijkheid afsnijdt voor een levendige ontwikkeling van het Mercatorplein. Wel moet de herinnering (in casu het gat - HK) blijven bestaan maar de geringe opper vlakte van de gesloopte toren voegt weinig programmatische kwaliteit toe aan het Mercatorplein omdat Berlage's toren uiteindelijk als een puur cultureel object ongeschikt is voor de wijk'. Het is bewonderenswaardig dat Van Velsen zo'n gloedvol betoog kan houden ter ondersteuning van zijn toren-plan. Maar het is betreurenswaardig dat Van Velsen kennelijk ten onder is gegaan aan louter functionaliteit. Hij heeft met zijn arrogantie de ivoren toren van de archi tect niet kunnen verlaten of hij heeft te hoog van de toren geblazen. Het stads deel De Baarsjes zal nooit de bedoeling hebben gehad het vertrouwde stadsbeeld zonder meer te herstellen. Maar dan zal er stellig een positieve wending in het stadsbeeld moeten komen in plaats van een wanding. Is de toren van Berlage een puur cultu reel object? Is zijn samenspel van de twee diagonaal tegenover elkaar staande oorspronkelijke torens niet meer dan een louter visueel genot? Zij vormden immers stellig als contrapunt de wezen lijke hoekstenen van het Mercatorplein! De vraag rijst of Van Velsen met zijn onbarmhartig grove magneet-toren wel enig begrip heeft getoond voor het kenmerkende van een toren. Een toren boven een bouwmassa verluchtigt met zijn boeiende silhouet het stadsbeeld. De overgang van de rtiassieve onderbouw naar de bekroning van de speelse toren spits doet de materie vervloeien in het onbegrensde. Deze kritiek op het ontwerp van Van Velsen treft niet alleen hem maar ook de jury onder voorzitterschap van ir. Sjoerd Soeters omdat zij dit ontwerp als beste heeft voorgedragen aan het stadsdeel De Baarsjes. Deze jury heeft kennelijk geen weet van het ongewone van het gewone. Het bijzonder - lelijke - blijkt heden in zwang te zijn, maar het getuigt wel van een culturele armoede. Vandaar dat de torenwachter onraad blaast bij dit ont werp voor een toren op het Mercator plein. H. Knijtijzer is architect BNA en lid van de redactieraad van Heemschut Na het sluiten van de deadline ontvingen wij nog een reactie van de heer W.I. Cilanus te Leiderdorp, die zich tegen de toren van Van Velsen uitsprak en vóór reconstructie (red.). De heer W.A. Berting te Oegstgeest schreef ons, dat naar zijn mening de plannen van resp. Willem Jan Neutelings, Joop van Stigt of het advies tot recon structie vznAldo Rossi verre te prefereren zijn boven het ontwerp van Koen. van Velsen. Wat de inrichting van de open bare ruimte van het Mercatorplein betreft kiest hij voor Alle Hosper. Het plan van Neutelings behelst ook een vrij moderne toren maar komt qua vormgeving al iets meer in de richting van de oorspronkelijke toren. Van Stigt ontwierp een eigentijdse variant op de oude toren, die in de buurt komt van reconstructie en Rossi kiest voor volle dige reconstructie. Onze lezers worden op hun wenken bediend want voor het laatste - reconstructie - heeft de stads deelraad De Baarsjes uiteindelijk unaniem gekozen. Eerder werd een voorstel om behalve het reconstructie- voorstel van de wethouder ook het plan van Koen van Velsen uit te werken met één stem meerderheid verworpen. Wel besloot de raad, dat het poortge bouw beperkt mag worden aangepast volgens het ontwerp-Van Stigt omdat het commercieel gebruikt moet kunnen worden. Voor de reconstructie van het plein koos de raad voor het ontwerp van Hosper. Deze ontwierp een plein met bronskleu rige tegels en witbloeiende magnolia's, een bomenlaan met promenade, een vijver en een kiosk. 31

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1993 | | pagina 31