Asselbergs nieuwe directeur Rijksdienst m Berchmanianium, klooster en voormalig studiehuis (1927,1929). Nebo, klooster met voormalig internaat (1926-1928). Architect: Jan Stuyt. uiterst discutabel en lijkt eerder van een welstandscommissie te komen. De commissie vindt dit complex weliswaar 'zeer markant' en vooral 'monumentaal' door 'zijn ongewone massaliteit en de ligging in het landschap', maar acht het 'in de wat naïeve, romaniserende stijl toch van onvoldoende kaliber om bescherming te rechtvaardigen'. Toetsingscriteria van Heemschut Wellicht is de monumentencommissie bereid kermis te nemen van de onlangs door de Bond Heemschut Gelderland voor gemeenten in deze provincie vervaardigde toetsingscriteria, aan de hand waarvan een objectieve waardestel ling mogelijk is. Tevens is het raadzaam tijdens de selectieprocedure open overleg te plegen met onafhankelijke instanties zoals deze Bond en het Cuypers Genootschap, die de nodige experts op het terrein van de architec tuurhistorie en de monumentenzorg in huis hebben. Met de bouw van vele en diverse typen kloosters in de 19de en 20ste eeuw heeft Nijmegen een voor Nederland unieke ontwikkeling doorgemaakt. In de in juni 1991 uitgegeven gemeentelijke brochure 'Wie het oude niet eert...' Monumentenbeleid van Nijmegen' lezen wij het volgende: 'Een periode van nieuwe uitdagingen en nieuwe kansen voor de monumentenzorg breekt aan. Daarom is het juist nu van belang tot een samenhangende visie op monumenten zorg te komen.' De gemeente is om dergelijke uitlatingen zeer te prijzen. Hopelijk krijgen de kloosters binnen die visie toch nog de eer, die hen werkelijk toekomt. Vincent Collette is lid van de Provinciale Commissie van Heemschut in Gelderland Drs A.L.L.M. (Fons) Asselbergs is door de Minister van WVC benoemd tot directeur van de Rijksdienst voor de Monumentenzorg in Zeist. Asselbergs, nu nog PvdA wethouder in Amersfoort, legt per 1 mei deze functie neer. Asselbergs (52) begon zijn carrière bij het Architectuur Instituut, toen nog aan de Droogbak in Amsterdam. Vanaf 1978 was hij wethouder in Amersfoort, eerst met de portefeuille onderwijs en binnen stad; momenteel ruimtelijke ordening en cultuur. Actief voerde hij strijd voor behoud van de Amersfoortse binnenstad (actie tegen zogenaamde 'doorbraak', de aanleg van een weg dwars door de stad). Later werd hij de grote initiator van het 'Centrumplan', het Amersfoortse groot schalige stadsvernieuwingsplan. Volgens tegenstanders wilde hij de stad veranderen in een 'Manhattan aan de Eem', maar zelf bleef hij overtuigd van de noodzakelijkheid van deze vernieuwingen. De gemoederen laaiden zo hoog op dat Asselbergs tijdelijk de portefeuille met het Centrumplan ont nomen werd. Asselbergs is eveneens de man achter de ontwikkeling van Kattenbroek ten noorden van de stad, een voor Neder land op architectonisch gebied opval lende nieuwbouwwijk. Behalve wethouder is Asselbergs actief op verschillende gebieden en is o.a. voor zitter van de Adviescommissie Cultuur behoud van het Prins Bernhard Fonds en van de Federatie Monumentenwacht, lid van de Stichting Architectuurmuseum en de Nationale Contactcommissie Monumentenbescherming. 'Dit is nu mijn kans' zei hij over zijn benoeming tijdens een reactie op Radio Utrecht. Bij het Amersfoortse college heerst grote bezorgdheid'omtrent het vertrek van de wethouder, voornamelijk met het oog op de verdere uitwerking van het Centrumplan. 'Ambtelijk èn maatschap pelijk gezien kunnen we ons het vertrek van Asselbergs niet permitteren', aldus collega Burgm,an in de Amersfoortse Courant, '...hij is de enige die voldoende capaciteiten heeft het schip met alle averij te behoeden voor een definitieve zinkpartij...' zegt tegenstander David Mol. Asselbergs ziet zichzelf als een passant, '...de stad gaat door... Op een gegeven moment pakje je jas, en je ver trekt. Dat is mooi, dat is democratie!', aldus een reactie in de Amersfoortse Courant van 6 januari j.l. Vanaf 1 mei hangt die jas dus aan de kapstok bij de Rijksdienst in Zeist en hopelijk op z'n plaats. De Rijksdienst is na al het gereorganiseer toe aan een degelijk leiderschap. Heemschut feliciteert Asselbergs met zijn benoeming. AMtC 30

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1993 | | pagina 30