Met de wijzers van de klok naar 't Vrijthof J.Th. BALK Maastricht komt goed voor de dag, daar op het Stationsplein. Niet alleen met hetGrand Hotel de VEmpereur maar ook met wat daar in de verte, over de Maas oprijst boven de donkere daken: de torens van de St. Servaas. De winters-volle Maas spoelt kolkend om de pijlers van de oude brug en daar ligt dan voor ons, als een waaier van gevels en daken, de oude stad. Als bloemen rijzen de torens er uit op, tekens van vroomheid of burgerzin. Links als een bastion de hoge westbouw van de Onze Lieve Vrouwekerk, geflankeerd door twee torentjes. Gemakkelijk genoeg om over de Maastrichtse Brugstraat, Kleine Staat, Grote Staat - drukke winkelstraten alle drie - het Vrijthof te bereiken, wellicht, naast de Dam, het bekendste plein van Nederland. Doel van elke bezoeker aan 'de oudste stad van Nederland'. Maar er is méér in Maastricht. We kunnen met de wijzers van de klok mee ook datzelfde Vrijthof bereiken als we ons laten verlei den het trappetje af te gaan dat naar de Vissersmaas leidt. En luttele schreden verder, links van de brug, zijn we in de Stokstraat, centrum van een ambitieuze stadsrenovatie na een periode van barre verloedering. Een vrij smalle straat, zo tussen de deftige oude puien. Het blijkt niet moeilijk de gevelsteen te vinden met de opmerke lijke verzuchting: 'Nous désiron (zonder s) la paix'. Anno 1790, het jaar na de Franse revolutie... Aan de westkant van de Stokstraat met zijn exclusieve winkels het nieuwe pleintje Op de Thermen met in het plaveisel de omstrekken van laat- Romeinse bouwsels, thermen en hoek torens. Want hier lag ooit het Romeinse Mosae Trajectum. Onze Lieve Vrouwekerk Een straatje verder... en daar zijn we onder de bomen van ht Onze Lieve Vrouweplein, een intieme ruimte tussen de steedse gevelrijen met als hoofdmo nument de mooiste romaanse kerk die we in ons land kennen, met dat impo sante westfront, hoog oprijzend, een zwijgend blok van kolenzandsteen met schietgleuven, omstreeks het jaar 1000 verrezen. Klein en schuchter lijkt de mens die binnen treedt. Het is in deze basiliek-want evenals de St. Servaas draagt de Onze Lieve Vrouwekerk de onderscheiding van basilica minor - zeer donker. Bijzonderheden vallen in de gewijde ruimte aanvankelijk nauwelijks op en zo blijven ook de befaamde kapite len van de zuiltjes in dat zo aparte 12de eeuwse koor in het halfduister verborgen. In de gotische kapel naast de kerk wordt O.L. Vrouwe Sterre der Zee vereerd. De gloed van tientallen kaarsen, blijken Deel van het pleintje Op de thermen; de Amazone Achter de bomen van het Onze Lieve te paard is een brons van Arthur Spranken, enige Vrouweplein, jaren geleden onthuld door Prins Claus. Zonlicht in de Stokstraat, (foto's van J.Th.Balk) van de nimmer aflatende devotie van de Maastrichtenaren, belicht het Maria- beeldje en tovert een gouden gloed op de wanden, vol behangen met wijge schenken. De beide oostelijke torens, naast het koot, geheel met mergelblokken bekleed lijken als ineengeschrompeld bij het machtsvertoon van het westerblok. Vriendelijk alledaags hurkt naast het koot het tot kiosk gepromoveerde wachthuisje uit 1786. Vakkundig stratenmakersambacht Hier past nog een blik op de Stokstraat - er is bij de renovatie ook goed aan de bestrating gedacht. De bazaltkeitjes verraden een uiterst vakkundig straten- De Jupiterzuil op het Onze Lieve Vrouweplein: een hommage aan het Romeinse verleden. Werk van Fons Bemelman, geschenk van een telg van het geslacht Regout. 20

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1993 | | pagina 20