f KS<i? SskJ» mi p. T >L# Enkele cijfers ;i Een van de kloostergangen. Architecten b.v. begeleidde ook de 20- jarige restauratie. In 1960 besloot men toch het kostbare antraciet onder Rolduc te winnen. Alvorens daarmee te beginnen werd er rondom de kerk een 'ellipsvormig korset' gelegd: een beton nen raster rond kerk en onder fundatie. Ook werden een aantal vleugels van dila- tatievoegen voorzien. Deze voorzienin gen hebben enige schade voorkomen, maar de schade was inmiddels al aanzienlijk en werd door de ontginning almaar groter. De mijn werd in 1969 gesloten en pas toen kon men met het, inmiddels door de Rijksdienst goedge keurde restauratieplan, beginnen. Zo snel mogelijk werden de gebouwen met weinig historische waarde verbouwd ten behoeve van het congrescentrum. De slaapzalen met chambrettes maakten plaats voor logeerkamers. Klein Rolduc, het zuidwestelijke deel van het complex, dat bovenop de Feldbiss (een geologi sche storing) staat, kraakte aan alle kanten en werd in z'n geheel steen voor steen afgebroken en herbouwd. Onder het gebouw werd een bijzondere funde ring ontworpen van met zand gevulde gewapende-betonbakken, die los van elkaar langs de aardscheur kunnen bewegen, zodat geen vormveranderin gen kunnen plaats vinden door werking langs de Feldbiss. De historische vertrekken, met name in de Moretti- vleugel (oostvleugel) uit 1752 werden zorgvuldig gerestaureerd; balklagen, vloeren en geornamenteerde stucwerk plafonds werden vervangen en hersteld. Indien men zich bij het Congrescentrum aanmeldt voor een rondleiding dan worden deze met trots getoond. Vooral de bibliotheek met het rococostucwerk is een bezichtiging waard. De kerk werd vanaf 1980 grondig onder handen genomen en was de langdurigste restauratie op Rolduc. Er waren in de loop der jaren heel wat scheuren en mankementen ontstaan die provisorisch waren opgelapt. O.l.v. de heer Schenkelaars werden de wandschilderin gen van Goebbels in zowel crypte als kerk gerestaureerd en ontbrekende De entree van het complex. delen gereconstrueerd. De laatste restauratie tenslotte betrof de hoeve Kloosterraderhof, waar veertien eenge zinswoningen, een bloemist en onder delen van het gezinspastoraat zijn ondergebracht. Behalve de gebouwen hebben ook de verschillende cours en de omgeving een grondige opkanpbeurt gekregen. Oud directeur Stassen ontdekte bij toeval dat op de Ferrariskaart, een militaire kaart uit ca 1770, Rolduc zeer gedetailleerd weergegeven was met siertuin. De plannen voor de herinrichting van de grote cour werden daarop spoorslags gewijzigd en aangepast. Over Rolduc, de geschiedenis en restau raties, is veel te vertellen. Tijdens mijn bezoek aan het in nevelen gehulde Rolduc hebben de heren Stassen en Tonnaer een tipje van de sluier opge licht. Rolduc zelf bleef letterlijk in nevelen gehuld, waardoor alleen het interieur indruk heeft kunnen maken, terwijl juist de omgeving en de ligging van Rolduc zo bijzonder zijn. Tenslotte wil ik nog enkele cijfers noemen om een indruk te geven van de grootte en de bedragen die bij de restau ratie gemoeid waren. De totale bruto inhoud van het complex bedraagt 170.000 m2, hetgeen gelijk is aan ca 485 eengezinswoningen van gemiddelde grootte: de capaciteit van een klein dorp! De totale kosten van het complex - restauratie, verbouwing, herinrichting, bestrating en groenvoor zieningen - waren ca 63 miljoen gulden, waarvan de zuivere restauratiekosten 40 miljoen bedroegen. Uit de mijnschade- pot werd 4 miljoen ontvangen; een groot deel werd verkregen uit verschillende subsidies en het restant werd betaald uit eigen middelen. Het complex is eigen dom van het bisdom Roermond. De 20-jarige restauratie werd in 1990 voltooid. De schade t.g.v. de aardbeving- in april 1992 is gelukkig beperkt geble ven en wordt geraamd op 300.000 gulden. Men is nog met de Rijksdienst in onderhandeling over de waterkelder onder één van de binnenplaatsen. Ook hoopt men dat de aula, ontworpen door Jos Cuypers in 193 5 straks als Jong Monument aangemerkt wordt. Met dank aan de heren Stassen, Tonnaer en Peutz. Literatuur Lenunen, W.M. Rolduc, een kleine gids. Te verkrijgen bij het Centrum Rolduc. Het Vierde Rolduc; 1946-1971; geschiede nis van een klein seminarie, Kerkrade, 1983. Inlichtingen Centrum Rolduc, Heyendahllaan 82, 6464 EP Kerkrade. Tel. 045-466888 19

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1993 | | pagina 19