De bibliotheek van Rolduc met prachtige Rococo- versiering aan wanden en plafond. bracht kunnen worden. De eerste nieuwkomer was het Internationaal Centrum voor Scholen, dat er vormings- weken organiseert. Maar ook muziekge zelschappen komen regelmatig naar Rolduc. Het congrescentrum is de financiële redding van het instituut geweest. In 1973 heeft oud bisschop Gijssen opnieuw een seminarie voor ca 150 priesterstudenten geopend. De priesteropleiding loopt niet best en telt uiteindelijk maar 30 studenten. Vanaf 1978 is in het zogenaamde Klein Rolduc het Mijnmuseum ondergebracht, maar daarvoor zal in de toekomst een nieuwe plek gevonden moeten worden. Ter uitbreiding van het gymnasium en Instituut Medo heeft men het gebouw nodig. Het internationale instituut Medo (Mater Ecclesiae Domesticae), is een academische opleiding voor gezinspastoraat, waarvan het aantal studenten moet uitgroeien tot ca 150. De opleiding biedt ook mogelijkheden voor onderdak in de gerestaureerde hoeve, Kloosterraderhof. Vanaf 1985 is er bij de poort tenslotte een restauratie atelier ingericht, een gesubsidieerde instelling van waaruit de kunstschatten van Limburg beheerd worden. Sinds 3 jaar is er i.s.m. Amsterdam een restaura tieopleiding aan verbonden. 20 jaar restaureren Vanaf 1945 werd de bouwkundige zorg over Rolduc van Jos Cuypers overgeno men door ir. F. Peutz. Het bureau Peutz Interieur van een kloostergang. aangebracht door de Akense kanunnik Mathias Goebbels. De westbouwwerd tenslotte vanaf 1931 gerestaureerd o.l.v. Jos Cuypers. Vijfde Rolduc De geschiedenis van Rolduc wordt inge deeld in perioden. Het Vierde Rolduc eindigde in feite in 1975 toen de laatste interne student eindexamen deed. Maar het Vijfde Rolduc was al begonnen voordat het Vierde geschiedenis was en wel in 1970, toen de laatste president het complex verliet. Hij werd opgevolgd door C.J. van Eek, voor het steeds zelf standiger opererende gymnasium en J.J. Stassen. De laatste werd benoemd als directeur van een ten dode opgeschreven instituut, met als taak naar alternatieven te zoeken; geen sinecure. Stassen, o.a. docent aan de Academie voor Bouwkunst, was de uitgelezen figuur om leiding te geven aan dit inmense project, hetgeen 'vaak met grote menselijke in spanning gepaard ging' aldus de huidige directeur, drs. A. Tonnaer. Een deel van het complex werd verbouwd en geschikt gemaakt als congrescentrum met hotelaccommoda tie waar ruim 150 mensen onderge-

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1993 | | pagina 18