Rolduc krijgt Europa Nostra prijs Heemschuts inzending krijgt Diploma van Verdienste Heemschut droeg vorig jaar de voormalige abdij Rolduc voor voor een Europa Nostra Award. Van de ca. 150- waaronder vier Nederlandse - inzendingen heeft een speciale commissie nu de restauratie en renovatie van Rolduc bekroond met een Diploma van Verdienste. Een pluim op de hoed van al diegenen die zich gedurende 20jaar hebben ingezet en het enorme complex omtoverden van een ten dode opgeschreven en sterk verwaarloosd instituut tot een levendig multifunctioneel centrum met goede vooruitzichten. ANNEMARIE TEN CATE Het Rolduc-complex, vanuit de lucht gezien. Ailbertus In 1104 vestigde Ailbertus van Antoing, opgeleid aan de domschool van Doornik, zich in het land van Rode, alwaar hij zich als kluizenaar wilde vesti gen. Van Adelbert, graaf van Saffenberg kreeg hij het plateau en een smalle strook langs de rivier de Worm. Een aantal jaren later sloot de rijke edelman Embrico van Mayschoss zich met zijn gezin bij hem aan. Verschil van mening deed Ailbertus in 1111 besluiten de plek te verlaten. Embrico wilde een groots Augustijner klooster bouwen, zowel voor mannen als vrouwen. In 1107 werden de fundamenten gelegd voor een crypte, die in 1108 werd gewijd, 101 jaar later werd de kloosterkerk gewijd. Over de geschiedenis van Rolduc is veel bekend omdat de Annales Rodenses vanaf 1104 bewaard zijn. Rolduc is een verbastering van Rode-le-Duc, de Franse vertaling van 's-Hertogenrade. Door brand en oorlog werd de abdij menig keer verwoest. Rolduc kende perioden van bloei, verval en opbloei, een cyclus die zich tot in onze eeuw menig keer herhaalde; er werd veel gebouwd, verbouwd, uitgebreid en aangepast aan de veranderende functies. Vanaf 1831, met de opening van een klein seminarie, ontwikkelde Rolduc zich steeds meer tot een belangrijk onderwijsinstituut. Aanvankelijk alleen voor priesters en leraren, maar in 1872 werd te Rolduc de eerste Nederlandse R.K. H.B.S. geopend; later gevolgd door een gymnasium, dat in 1977 het 100- jarig bestaan vierde en nu ruim 500 leer lingen telt. Naast onderwijs werd er altijd veel aandacht besteed aan muziek en andere culturele evenementen. Menig Nederlander die een rol heeft' gespeeld in het culturele, wetenschappe lijke of politieke leven heeft zijn oplei ding in Rolduc genoten. Het besluit van bisschop Lemmens in 1946 om het complex als klein-seminarie te bestemmen - en alleen nog maar priesterstudenten toe te laten - alsmede onderlinge conflicten en tegenstellin gen, hebben de teloorgang van het inter nationaal geroemde instituut betekend. In de zestiger jaren van deze eeuw verkeerde Rolduc dan ook in een deplo rabele toestand; achterstallig onderhoud en vooral de mijnschade was groot. Cuypers en zoon Maar eerst het één en ander over voor gaande restauraties. De hele tweede helft van de vorige eeuw was de restauratie in handen van P.J.H. Cuypers. Dit betrof voornamelijk de crypte, die in oude luister werd hersteld en beschilderd. De kroon op dit werk was de terugkeer in 1895 van de stoffe lijke resten van Ailbertus, bijgezet in de crypte, waarmee de wens van de stichter na bijna zeven eeuwen werd vervuld. In 1892 was inmiddels de tweede fase, de restauratie van de kerk, begonnen. Het laat-gotische koor werd vervangen door een romaans triconchenkoor (conche is schelp). En ook het schip werd grondig gerestaureerd en deels gereconstrueerd. Cuypers werd nu bijgestaan door zijn zoon Jos. De plafond- en wandschilde ringen werden tussen 1894 en 1902 17

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1993 | | pagina 17