In memoriam Hans de Koster teerd. Renzenbrink en Selman: 'Een voorbeeld: in plaats van gebruik te maken van oude bouwsporen op die plaatsen waar nieuwe geveldoorbrekin gen nodig zijn gebeurt dit op een totaal willekeurige manier. Bovendien worden bouwmassa's die storend zijn voor het complex gehandhaafd of worden er nieuwe bouwmassa's voor in de plaats gebouwd'. Ongezouten kritiek dus. Het lijkt me in ieder geval onvermijdelijk dat het huidige restauratieplan eerst nog eens getoetst wordt aan het door Renzenbrink en Selman gemaakte restaura tievoorstel. Math Berkers is Limburger van geboorte en woont nu in Raait. e. Hij was lid van de Provinciale Commissie van Heemschut in Overijssel. Heemschut. En sinds enkele jaren nemen vertegenwoordigers van deze nieuwkomers deel aan de periodieke bijeenkomsten van Europa Nostra. Onze Europese organisatie had dan ook aan Hans de Koster bij zijn aftreden geen passender huldeblijk kunnen aanbieden dan het stichten van een fonds dat zijn naam draagt en dat vertegen woordigers van Oosteuropese verenigin gen en stichtingen zal helpen financiële drempels weg te nemen, die hen belem meren aan het werk van E.N. mee te doen. Ik sprak over nieuwe ontwikkelingen, maar ook in het gebruikelijke werk was Hans de Koster de voorzitter, die niet slechts leiding geeft, maar die dat ook doet op een wijze die verschillen van mening aimabel en tegelijkertijd duide lijk en beslissend overbrugt. Meermalen volgde ik dat bij vergaderingen met aandacht. Als goed diplomaat trachtte hij ook in de wandelgangen meningsver schillen te overbruggen en slaagde daarin. Toen het in Londen gevestigde E.N. om financiële redenen zijn huisves ting daar moest opgeven, was het Hans de Koster, die met een genereus gebaar het gebruik van een pand aan het Lange Voorhout in Den Haag aan onze organi satie ten gebruike aanbood. Na een actief leven, laatstelijk als voor zitter van de Assemblee van de Raad van Europa in Straatsburg, nam hij de leiding op zich van Europa Nostra en hij heeft op deze organisatie een blijvend stempel gedrukt. Europa Nostra zal zich daarvan in grote erkentelijkheid bewust blijven. Ik mag mij daarbij namens de Bond Heemschut aansluiten. Ernst Dienaar, afgevaardigde van de Bond Heemschut naar Europa Nostra. De achterzijde van het proostgebouw. Toen ik in een beschouwing over Europa Nostra van oktober jl. (opgeno men in het Heemschutnummer van december) lovende woorden wijdde aan Hans de Koster, kon nog niet worden vermoed dat hij reeds zo kort daarna, op 24 december, zou overlijden aan de ziekte, die hem heeft gedwongen het afgelopen voorjaar als voorzitter van E.N. af te treden. Hij werd 78 jaar. In de voorafgaande acht jaar sinds zijn benoeming tot President van Europa Nostra was hij al spoedig de onvermoei bare stimulator en de altijd bezige stuwende kracht van onze Europese organisatie. Hij reisde voortdurend door het werelddeel en de revolutionair gewijzigde politieke toestand in het voormalige Oostblok beschouwde hij als een uitdaging om E.N. nu ook tot die gebieden uit te breiden. Hij legde daar nieuwe contacten met nieuw opge bloeide organisaties, die zich bewegen op overeenkomstig terrein als de Bond JCHefitim Ci.rtt C7inmjtrj<a'h" Mr. H.J.de Koster (rechts op de foto) reikte in 1990 als voorzitter van Europa Nostra een Diploma van Verdienste uit aan de voorzitter van de Stichting Oude Groninger Kerken, de heer H.G. de Olde. 16

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1993 | | pagina 16