Afscheid van Nationale Landschappen in Nederland //y ÜH In ons vorig nummer schreven we nog heel optimistisch, dat in het onlangs door minister Bukman gepresenteerde Structuurschema Groene Ruimte de landbouw een veer m,oest laten voor de natuur. Ir. H.K. Vijverberg, directeur van de Stichting Milieufederatie Limburg, is daar somberder over. Hieronder zijn kijk op de zaak. "Év H.K. VIJVERBERG Krijtlandschap bij Bemeten in Mergelland, (foto Stichting Milieufederatie Margraten) •"J-h'-fr .•f Het landschap van Nederland is voor het overgrote deel een door de mens gevormd cultuurlandschap. In de voort durende wisselwerking tussen de mens die zijn woon- en werkgebied heeft gevormd en de mogelijkheden die bodem en waterhuishouding bieden, is op een relatief klein grondgebied als dat van Nederland een verscheidenheid aan landschappen ontstaan, die ons land een grote bekoring verlenen. De technische ontwikkelingen na de Tweede Wereldoorlog en de in de land bouw aanwezige noodzaak tot opvoering van de productiviteit hebben ertoe geleid dat beperkingen in de vorm van verschillen in bodemvruchtbaarheid, hoogteligging en ontwatering in belang rijke mate kunnen worden opgeheven met als gevolg een groot verlies aan natuur- en landschapsschoon. Het zozeer geprezen cultuurlandschap heeft zich, agrarisch gezien, overleefd en is niet langer aangepast aan de agrarische gemeenschap, waaraan het zijn ontstaan in zo'n belangrijke mate heeft te danken. Uit een oogpunt van het landbouweco- nomisch aspekt kan op grond hiervan gesproken worden van functieverlies van het bestaande landschap. Uit een oog punt van natuurlijk evenwicht en milieu beheer heeft het landschap echter niets aan betekenis ingeboet, wordt integen deel het belang van een ecologisch rijk gevarieerd landschap steeds beter begre pen en gewaardeerd. De betekenis van natuurwetenschappelijk, landschappelijk en cultuurhistorisch interessante streken is de laatste 20 jaar enorm toegenomen als recreatiegebied binnen een sterk geürbaniseerd Nederland. De Nationale Landschapsparken Op 6 februari 1975 biedt Staatssecretaris Meijer van het toenmalige Ministerie van Cultuur, Recreatie en Maatschappe lijk Werk de Tweede Kamer de z.g. drie Groene Nota's aan. Een nota behelst het advies van de Interdepartementale com missie Nationale Parken en Nationale Landschapsparken, betreffende de 12

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1993 | | pagina 12