Impasse rond Duitse Huis doorbroken ti fl r.i !E IS J Ph ,G Kaajan 4 Verheugend nieuws uit Utrecht. Het is zo ver. Voor het Duitse Huis, voormalig kloostercomplex, gedurende 450 jaar het hoofdhuis van de Ridderlijke Duitse Orde, Balije Utrecht en door wanbeleid sterk verwaar loosd, is redding nabij. De financiële impasse, waarop alle pogingen om het Duitse Huis te red den, stuk liepen, lijkt te zijn doorbro ken nu Utrecht mag rekenen op een rijksbijdrage uit de extra aardgasba ten ten behoeve van het renoveren van het casco van het Huis. Het is wel de bedoeling dat de stad Utrecht de bereidheid toont eenzelfde bedrag op tafel te bren gen. Met deze toezegging is de ver starring geweken en opent zich een gunstig perspectief. Ook een volledi ge restauratie van het eveneens middeleeuwse kommandeurshuis, komt nu binnen het bereik. Er zijn veel verloren jaren. Geluk kig betekent dit niet enkel verlies. Het in opdracht van de gemeente door de bouwhistoricus Bert Klück uitgevoerde onderzoek, waarbij geen plekje is overgeslagen, heeft veel belangwekkende bouwsporen aan het licht gebracht, die bij de restau ratie kunnen worden benut. Heem schut heeft lang gezwegen. In brie ven d.d. 27 november 1989 aan de ministers van WVC en van Defensie, gevolgd door vragen in de Tweede Kamer, had de Bond reeds hard ge noeg de noodklok geluid. Een klok, die altijd luidt, hoort men niet meer. Bovendien waren er ont wikkelingen, die het raadzaam De hoofdvleugel van het Duitse Huis aan de Springweg te Utrecht. Dit deel bezat een representatieve trapgevel, die werd weggebroken maar straks terug komt. Een grote glazen erker kwam in 1914 voor de prachtige voorgevel te staan omdat de ruimte daarachter dienst moest gaan doen als operatiekamer van het militair hospitaal. De erker verdwijnt in het plan. (fotodienst gemeente Utrecht) maakten, een afwachtende houding aan te nemen. Vertragend werkte een poging van de Regering om in het Duitse Huis het Europees Milieu-Agentschap on der dak te krijgen. De E.G. minister raad besliste anders, waarover niet getreurd. Een opsplitsing van het Huis in kantoor- en/of woonruimten was altijd ons schrikbeeld. Een ander schrikbeeld - ook die dreiging bestond - was dat in het Duitse Huis, na restauratie, het zo veelste Utrechtse stadscafé zou wor den gevestigd, met alle milieu-on vriendelijke randverschijnselen daar aan verbonden. Dit zou trouwens geheel in strijd zijn met de waardigheid van het Duitse Huis, dat eens de ontmoe tingsplaats was van vorsten, edelen, stadhouders en andere hoogwaar digheidsbekleders. Als er in Utrecht een ontvangst moest worden voor bereid, dan bestond er geen twijfel over de plaats. Vorsten, edelen en stadhouders Onder het machtige eiken tongewelf van de grote zaal verbleef in 1545, ter gelegenheid van een kapittelver gadering van de Orde van het Gul den Vlies, keizer Karei V. Evenals de graaf van Leicester, in 1586, wenste hij uitsluitend in het Duitse Huis zijn intrek te nemen. Weer later waren het de stadhouders Willem IV en Willem V, aan wie een grootse ont vangst te beurt viel. Eenmaal was er sprake van een pijnlijk incident. Na de dood van stadhouder-koning Willem III in 1702 was de Republiek totaal niet meer in tel. Bij een ontvangst van gevol machtigden, die deel zouden nemen aan onderhandelingen, die een ein de moesten maken aan de Spaanse Successieoorlog, had de Franse am bassadeur abbé de Polignac de on beschaamdheid om de afgevaardig den van de Republiek toe te voegen: 'On traitera de la paix, chez vous, pour vous et... sans vous'. Luxe hotel en congrescentrum Onder de restauratieplannen, die bij de gemeente zijn ingediend, bevindt zich een plan dat inspeelt op de re presentatieve functie die het Duitse Huis eens bezat. Dit plan dat afkom stig is van ABN/AMRO Projectont wikkeling, is voorbereid door 'Van Hoogevest Architecten Volgens de bedoelingen van dit plan wordt de z.g. 'Napoleontische' vleugel omgebouwd tot een luxe ho tel, terwijl in het oudste deel van het complex een congrescentrum wordt gevestigd, dat aan de hoogste daar aan te stellen eisen voldoet. Dit plan heeft de voorkeur van de Raad. Duitse Orde keert terug Sinds de Duitse Orde op last van Koning Lodewijk Napoleon in 1807 het Duitse Huis heeft verlaten, is zij gevestigd in een pand in de Hof poort bij de Nieuwe Gracht. Nu de Orde wenst terug te keren naar haar oorspronkelijke basis met medene ming van het archief, zal hiertoe de vroegere woning van de Landkom- mandeur, gelegen tussen de oor spronkelijke kommandeurswoning en de Springweg, worden gerestau reerd. Overeenkomstig de wens van de Orde zal een voormalige traptoren, die zich aan de buitenzijde bevond, niet worden herbouwd. De Landkom- mandeur zetelde in Utrecht en had nagenoeg alle huizen der Orde on der zich. Het restauratieplan voor de kommandeurswoning is gereed. Nu er beweging in de plannen is gekomen, ziet het er naar uit dat het hele proces in een stroomversnelling geraakt en Utrecht zich verheugen kan over een ontvangstgelegenheid, die de stad iets van de oude glans hergeeft. Het aantrekkelijke van het ABN/AMRO-plan is dat het niet al leen Utrecht weer de mogelijkheid biedt om voorname bezoekers van de stad op waardige wijze te ontvan gen, maar dat ook de voormalige kloostertuin, die binnen de ommuring als een oase van rust de geest van het romantische verleden gevangen houdt, niet wordt aangetast. Zelfs de bosuil laat hier zijn naargeestige roep horen. Bij de firma 'Van Hoogevest Architecten', die op het gebied van restauraties vermaardheid geniet, zijn al deze waarden in veilige han den. De beperkte plaatsruimte, die een tijdschrift nu eenmaal biedt, laat niet toe op het restauratieplan als zoda nig in te gaan. Als oud-lid van de Provinciale Com missie van Heemschut in Utrecht schreef mr. J.Ph.G. Kaajan dit artikel voor eigen verantwoordelijkheid.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1992 | | pagina 4