Geen supermarkt bouwen Monumenten rond Korenmetershuis bedreigd Locomotievenloods Excursie Provinciale Commissie Zuid-Holland Mutaties in redactie(raad) 41 Eenheid De aangezochte Meppeler architec ten Wouda en Van der Schaaf von den uiteindelijk dè oplossing: een soort zijbeuk aan de noordkant, met een lessenaarsdak dat visueel een eenheid zou vormt met het dak van de kerk. Cor Rodenburg, oud- PR-medewer- ker van Heemschut Drenthe. Spaarndam - Al in augustus van het vorig jaar heeft de Bond Heemschut in een brief aan het gemeentebstuur van Haarlem haar verontrusting uit gesproken over de plannen, die het Albert Heijn-concern ontwikkelt om in Spaarndam tussen fort Noord van de Stelling van Amsterdam en het westelijke deel van de dorpsbebou wing van het oude Spaarndam een supermarkt te bouwen. Op deze brief, waarin de gemeente gevraagd werd niet aan het plan mee te wer ken, is nog steeds niet geantwoord. De commissie maakt ernstig bezwaar tegen een zo grootschalige bebou wing van dit open gebied. Een super markt zal qua omvang, vormgeving en kleurtoepassing (huisstijl, reclame) sterk detoneren met de kleinschalige, karakteristieke en historische woon bebouwing van juist dit deel van Spaarndam. Ook de omgeving van fort Noord, een rijksmonument, wordt erdoor verstoord. Daarbij komt, dat de toegankelijkheid voor bevoorradings- verkeer en parkeervoorziening ingre pen vereisen, die eveneens forse aanslagen op de karakteristieke om geving zullen vormen. Inmiddels is gebleken, dat de ge meente een planprocedure voorbe reidt en aangezien zij ook nog niet gereageerd heeft op de brief van Heemschut, maakt de Bond zich des te meer zorgen over de ernst waarin met haar bezwaren rekening wordt gehouden. Daar komt nog bij, dat de exploitant verklaard heeft, dat de supermarkt een streekfunctie krijgt m.n. ook voor de Velserbroek. Amsterdam - Heemschut is zeer ontstemd over de aanvraag van ABN/AMRO tot sloop van drie Rijks monumenten in de directe omgeving van haar landelijke zetel. Het gaat om de panden Nieuwezijds Kolk 11 en 19 en Dirk van Hasseltsteeg 29. De monumenten moeten wijken voor het grootschalig winkel-, hotel en kantorencomplex 'De Kolk'. In zijn bezwaarschrift tegen de aanvraag om een monumentenvergunning zegt Heemschut, dat 'bij de nieuw- bouwplannen lichtvaardig is voorbij gegaan aan de betekenis en waarde van de monumenten. Er is niet ge probeerd deze in de nieuwbouwplan- nen te incorporeren. Heemschut meent, dat het opnemen van de mo numenten in de nieuwbouw er juist toe zou kunnen bijdragen het nieuw- bouwplan beter in de buurt te inte greren. De architect zou daardoor genoopt worden in de sterk horizon tale ongelede gevelpartijen van het plan meer geleding en verticalisme te brengen. De buurt wacht intussen met spanning af hoe de uiteindelijke tekeningen voor het plan eruit zullen zien. In een inspraakbijeenkomst werden de plannen vernietigend af gewezen. Veel gevels zijn te hoog, ze zijn onvoldoende geleed en veel te massief voor het kleinschalige ste delijk weefsel van de buurt. Heem schut komt uiteraard nog tereu op de plannen. JK Weert - Bij de presentatie van het rapport over de perronkappen van Den Bosch meldde Wim Beelen, dat de locomotievenloods, een schep ping van NS-architect W.G. van Heu- kelom, mogelijk toch niet gesloopt wordt (zie Heemschut, 1992, no 2 p. 45). Gesprekken met de NS hebben opgeleverd dat de loods voorlopig blijft staan, totdat de plannen voor herinrichting van het totale emplace ment voltooid zijn. Hieruit moet blij ken in hoeverre de NS de grond on der de loods nodig hebben. Zo niet dan is zij bereid de loods aan de ge meente over te dragen. Er blijkt be langstelling voor hergebruik, want in middels hebben zich enkele gega digden gemeld. Evenals in Den Bosch is het de Stichting tot behoud van monumenten van bedrijf en techniek in het zuiden van Neder land die zich inzet voor behoud van dit gebouw. AMtC De provinciale commissie Zuid-Hol land van de Bond Heemschut is voornemens op zaterdag 5 juni 1993 een excursie te organiseren. Het plan is om in de ochtenduren een bezoek met rondleiding aan Kasteel Duivenvoorde in Voorscho ten te brengen. Dit fraaie kasteel is gelegen tegen de Horsten in een mooi in Engelse landschapsstijl aan gelegd park. De ontvangsthal van het kasteel is in Lodewijk XVI stijl in gericht. Elk (overig) vertrek heeft een eigen karakter en is ingericht alsof het kasteel nog steeds wordt be woond. Na het bezoek aan Kasteel Duiven voorde zal vanuit Alphen aan den Rijn een rondvaart over de Zuidhol landse meren (Kaag; Braassem) plaats vinden per salonboot. Deze rondvaart zal ongeveer 4 uur duren en er zal tijdens de tocht informatie worden gegeven. De kosten van deze excursie zullen circa 50,- tot 55,- per persoon bedragen. In deze kosten zijn begrepen: vervoer per bus vanaf station Leiden naar Voorschoten en Alphen aan den Rijn en terug naar Leiden; entree en kof fie in Kasteel Duivenvoorde; salon boot; lunch op deze boot; koffie, thee of frisdrank aan boord. De duur van de excursie is als volgt: 10.00 uur vertrek van station Leiden, ca. 18.00 uur aankomst bussen bij station Lei den. Het doorgaan van deze excursie is sterk afhankelijk van het aantal deel nemers (tenminste 75, ten hoogste 200). Daarom zouden wij graag om streeks 1 januari 1993 daarin inzicht hebben. Wij verzoeken gegadigden voor deze excursie dan ook een briefkaartje naar het Korenmeters huis te sturen en daarbij te vermel den hoeveel personen er aan deze excursie zullen deelnemen. Het adres is: Bond Heemschut, Nieuwe zijds Kolk 28, 1012 PV Amsterdam. In het februari- of aprilnummer van Heemschut zullen wij u nader infor meren. Bij voorbaat dank voor uw medewer king. Provinciale Commissie Zuid-Holland van de Bond Heemschut. Everhard Jans en Saskia van Doc- kum maken sinds 1 oktober geen deel meer uit van respectievelijk de redactie en de redactieraad. Ever- hard i.v.m. zijn vele activiteiten in

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1992 | | pagina 41