Kritiek op stadhuisplan Sloop keuterboerderij Aarendal nabij Open Monumentendag in Drenthe Harmoniërende nieuwbouw bij kerk Havelte Heemschut in actie 40 Groningen - In een brief aan B&W van Groningen reageert Heemschut in felle bewoordingen op het ter inza ge liggende deelplan 'Waagstraat', het plan van de Italiaanse architect Natalini voor de Grote Markt. Zonder respectabele redenen en op grond van onduidelijke uitgangspun ten wordt het stadshart van Gronin gen zwaar verminkt. Het enige dui delijke uitgangspunt is eng-econo- misch: nl. dat de gemeente 'in elk geval alle investeringen met betrek king tot de infrastructuur van de di recte omgeving uit de projectop brengst kan financieren.' Dit bete kent, dat in de onderhandelingen met de belegger en de ontwikkelaar een buitenproportioneel deel van de openbare ruimte wordt opgeofferd. De bevolking van Groningen heeft zich niet kunnen uitspreken over de verkoop, het volbouwen en inrichten van de stedelijk hoogwaardige open ruimte. Zij mocht, middels een schrif telijke enquête, kiezen uit vier ont werpen voor een nieuw stadhuis. Volgens B&W kwam het plan Nata lini als favoriet naar voren: een meerderheid van de respondenten, 1560 personen, koos dit plan. Heemschut acht een dergelijke en quête zinloos en onzindelijk. Mede daarom is de voorgenomen ingreep op de Grote Markt ontoelaatbaar. Saskia Simon lid PC Heemschut Groningen Interieur van het boerderijtje. Maarn - In Heemschut, 1990, afl. 1 p. 33 berichtten we over het gevecht van de Maarnse bevolking en de Stichting Aarendal in het bijzonder tot behoud van het boerderijtje. De boerderij, eigendom van de gemeen te, wordt nu nog bewoond door een hoogbejaard echtpaar, maar zal op termijn moeten wijken voor nieuw bouw. De Stichting tot behoud van Aarendal wil het boerderijtje in situ behouden (inclusief de weide en op stallen) en er een museum/informa tiecentrum inrichten. B&W sprak zich met acht voor en drie tegen uit voor afbraak en nieuwbouw ter plekke, tij dens een rumoerige raadsvergade ring 12 oktober jl. De Stichting spreekt haar ongenoegen uit over dit besluit en over de uitermate onbe vredigende contacten met de raad, voorafgaande aan het besluit. Het is voor de Stichting bovendien onbe grijpelijk hoe de meeste raadsleden volstrekt voorbij zijn gegaan aan het brede draagvlak van de Stichting (1500 handtekeningen en 130 dona teurs). Enkele verzoeken de zaak aan te houden zijn afgewezen. De Stichting twijfelt of zij zich in zal zet ten voor verplaatsing (motie D'66). Boer Jansen is inmiddels 100 jaar, gelukkig wonen hij en zijn vrouw er nog. AMtC Meppel - De Open Monumentendag in Drenthe is een succes geweest. Honderden belangstellenden hebben in de provincie vaak meer dan één gemeente bezocht. Heemschut- Drenthe had voor dit jaar de schijn werper gericht op Meppel, de Poort van het Noorden. In de jaren dat Kaasjager de Amsterdamse grach ten wilde dempen, kwam die bevlie ging ook over Meppel, waar men de op Amsterdam georiënteerde grach ten als Keizersgracht, Prinsengracht, Brouwersgracht om maar wat te noemen voor rijdend blik geschikt wilde maken. Gebundelde tegen krachten uit de bevolking, provincie en Heemschut hebben dat voorko men. Op de Open Monumentendag werd een inzicht gegeven in het be houd van deze identiteit van Meppel en hoe de nieuwbouw zich heeft aangepast aan het oude karakter van het centrum. De bijeenkomst in Meppel was be legd in samenwerking met het ge meentebestuur, de Monumenten commissie en Oud-Meppel in de ple zierige ambiance van het instituut Van der Stroet. Architect Henk Wou- da gaf een voortreffelijke uitleg over de aangepaste nieuwbouw. Heem schut-voorzitter ir. PC. Groen rele veerde de strijd om het behoud van de grachten, Oud-Meppel-voorzitter Jan Nefkens gaf inzichtelijk aan waarom Meppel 'groot' is geworden. Rondleidingen door oud/nieuw Mep pel verduidelijkten meer dan woor den eigenlijk kunnen doen. 's Mid dags was er ruime gelegenheid om deel te nemen aan het gevarieerde programma van de Monumenten commissie van Meppel. Voor Heem schut was de dag extra aantrekkelijk, omdat de Meppeler Courant ruime aandacht schonk aan het doel van Heemschut via een interview met voorzitter Groen. Later op de dag kreeg ir. Groen bijna een kwartier zendtijd van Radio Drenthe om de betekenis van Heemschut als natio nale (èn Drentse) waakhond voor het behoud van het culturele erfgoed te beklemtonen. C. Rodenburg lid van de Commissie Heemschut Drenthe. Westgevel van de aanbouw aan de kerk te Havelte (Drente). Havelte - De middeleeuwse hervormde kerk in Havelte wordt 'vergroot'. Niet zozeer door uitbreiding van het gebouw, maar door de schepping van een soort zijbeuk, die weliswaar los staat van het monument, maar via glazen corridors daar toch een eenheid mee vormt. Deze vondst, en dat is het zonder meer, is het resultaat van veel denkwerk om aan de wens van Monumentenzorg - dicht bij de kerk nieuwbouw plegen zonder schade te doen aan het aanzicht - te kunnen voldoen. Het was ook een oplossing waarmee Heemschut-Drenthe vrede kon hebben. 'Het best haalbare', naar het oordeel van technisch adviseur ing. Sj. Jantzen. Om zover te komen zijn er vele plan nen gemaakt voor een uitbreiding, die de functie van de kerk voor de toekomst zou versterken. De kerk uit 1310, gebouwd met restanten van een oudere Romaanse kapel, ligt als een oase van rust omgeven door hoog geboomte, tussen de dorpen Uffelte en Havelte. De kerk dreigde de laatste jaren nog uitsluitend voor de dienst te worden gebruikt; alle an dere kerkelijke activiteiten verscho ven naar de dorpen. Om de kerk in gebruik te houden kwamen er idee ën voor een kerkelijk centrum in de directe nabijheid. Monumentenzorg was voorstander van nieuwbouw tussen het geboomte, maar een aan vaardbare mogelijkheid leek niet te creëren.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1992 | | pagina 40