Jaarvergadering Europa Nostra in teken van bescherming Europese kustlijn 39 Ernst Dienaar In september kwam Europa Nostra weer vier dagen bijeen voor haar jaarvergaderingen, ditmaal in Istanboel. De Europese organisatie, waarvan onze Bond Heemschut een van de oudste leden is, heet sinds september 1991 voluit 'Europa Nostra uni- ted with the International Castles Institute (Europa hostra/IBI)'. Mr. E. Dienaar, secretaris van het DB van de Bond Heemschut. Een jaar geleden kwam in Dublin na lange voorbereiding de fusie van de twee Europese organisaties tot stand, een verstandige stap uit een oogpunt van bundeling van krachten. Want weliswaar was het werkterrein van het 'Internationale Burchten Instituut' met zetel in Rozendaal, beperkter (bescherming van versterkte huizen en vestingen) dan dat van E.N., beide spannen zich toch in voor het behoud van het cultureel erfgoed. Uw verslaggever is sinds het af treden en het kort daarop overlijden van de vroegere Heemschutfunctio naris Anton de Zwaan in 1988, de door de Bond Heemschut aangewe zen afgevaardigde voor Nederland in het E.N.-bestuur. Het mag hier nog wel eens in herinnering worden ge roepen hoe grote verdiensten Anton de Zwaan enkele tientallen jaren voor E.N. heeft gehad als organisa tor vanaf het ontstaan van E.N. Wat doet Europa Nostra? Met haar meer dan tweehonderd le denorganisaties en geassocieerde ledenorganisaties (om niet te spre ken van de vele individuele leden) is E.N. als de overkoepelende Europe se organisatie actief in ons gehele werelddeel. Zij streeft naar het be houd van het architectonische en landschappelijke erfgoed onder meer door het beleggen van bijeen komsten en studiereizen. Maar ook door het aannemen van resoluties over actuele onderwerpen. Zo diende de Bond Heemschut een resolutie in die de restauratie van het Duitse Huis in Utrecht be pleitte en die na te zijn aangenomen, door voorzitter Hans de Koster (oud minister van defensie) persoonlijk aan zijn tegenwoordige ambtgenoot is overhandigd. Hans de Koster, die op even des kundige als beminnelijke wijze gedu rende zeven jaar leiding aan E.N. heeft gegeven, was om ernstige ge zondheidsredenen gedwongen dit voorjaar als fungerend voorzitter af te treden, nadat hij al eerder was af getreden als 'President', in welke hoedanigheid hij werd opgevolgd door prins Henrik, prins-gemaal van Denemarken. E.N. kent een Algemene Vergade ring, die eenmaal per jaar bijeen komt, telkens op een andere plaats: in 1990 in Den Haag; in 1991 in Du blin en dan nu in Istanboel. De A.V. stelt statuten en begroting vast en benoemt bestuursleden. Daarnaast komt de Raad van ongeveer 60 le den tweemaal per jaar bijeen en dit orgaan, waarvan uw verslaggever lid is, neemt besluiten en bepaalt het beleid van E.N. Een Dagelijks Be stuur van dertien leden tenslotte on dersteunt voorzitter en secretariaat. Dit laatste is sinds enige jaren in Den Haag gevestigd. Niet alleen particuliere organisa ties (zoals onze Bond) zijn lid, ook locale overheden als gemeenten zijn aangesloten. Anders dan in bijvoor beeld Groot-Brittannië zijn echter nog slechts weinig Nederlandse ge meenten lid. Een woord van opwekking aan onze Heemschutleden lid te worden, is op zijn plaats. Het E.N.-secretari aat, Lange Voorhout 35, 2414 EC Den Haag (telefoon 070-3560333) geeft u graag de gewenste inlichtin gen, óók over een abonnement op het 'E.N. Magazine' dat in het Engels en Frans wetenswaardigheden over monumentenzorg in Europa bevat. Ongebreidelde hotel- en bungalowbouw Thema van de september-vergade- ringen in Istanboel was de bescher- logo van Europa Nostra ming van de Europese kustlijn en daar werd aangetoond hoe in landen als Turkije het sterk toenemende toerisme leidt tot ongebreidelde ho tel- en bungalowbouw, die op talloze plaatsen het kustlandschap ernstig aantast. Bewustmaking van locale overheden moet daaraan een halt toeroepen. De A.V. heeft nu een Verklaring ('Declaration') aangenomen, waarin met name bij de Raad van Europa en de EG wordt aangedrongen op het nemen van stappen op Europees niveau om deze treurige ontwikke ling tot staan te brengen. Niet onvermeld mag blijven dat Europa Nostra ieder jaar onderschei dingen toekent voor projecten van verdienstelijke restauraties en be houd van bouwwerken, stads- en dorpsgezichten en landschappen. In recente jaren ging meer dan eens een medaille of diploma naar ons land, zoals naar de Stichting Oude Groninger Kerken, de Gelderse Kas telen Stichting, de vesting Naarden en de vijf Utrechtse binnenstadsker- ken. Ook voor inzending van projecten kan het E.N.-secretariaat alle inlich tingen geven. In 1993 in Boedapest Tenslotte: het werkterrein van E.N. breidt zich ook letterlijk uit door de toetreding van Oosteuropese organi saties. Schrijnend komt daarbij aan het licht hoezeer de monumenten zorg in deze landen tientallen jaren is verwaarloosd. Het is dan ook veelbetekenend dat E.N. in 1993 haar voorjaarsver gaderingen in Boedapest zal beleg gen. Daarover te zijner tijd meer. Ernst Dienaar is secretaris van het DB van de Bond Heemschut en af gevaardigde van Heemschut in het Bestuur van Europa Nostra.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1992 | | pagina 39