Heemschutdag in Friesland 'n succes v Jaap Kamerling 38 De landelijke Heemschutdag dit jaar mag weer gerust een succes he ten. En dat niet alleen omdat het weer prima was. Het verzamelpunt in Leeuwarden, Theater Romein alleen al was de moeite waard. Het theater is een interessant voorbeeld van herbestem ming. In de Middeleeuwen werd het gebouwd als kloosterkapel en voor dat het enkele jaren geleden de functie van theater kreeg fungeerde de kapel als pakhuis, bierbrouwerij, stadstuchthuis en kerk. Ll— r^r 'A, Heringastate te Marssum. (Tekeningen van R. Kijlstra) In 1845 werd het gebouw gemoder niseerd door stadsbouwmeester Ro mein, die het inrichtte als kerk met een neo-classicistisch interieur. De monumentale kerkbanken doen het nu uitstekend als theatermeubilair en het interieur van de kerk bleef dank zij intensieve bemoeienis van Peter Karstkarel van Heemschut goed be waard. Roodbaard Op de landelijke Heemschutdag 10. oktober jl. heeft een groep excursie- gangers olv. Provinciaal Commissielid R. Mulder- Radetzky kunnen genieten van een tocht langs enkele states. De tuin rondom Styaniastate te Oenkerk werd ontworpen door de landschaps architect Roodbaard. Onder de titel 'L.P. Roodbaard; tuinen van de Fries adel' schreef mevrouw Mulder voor de juli-bijdrage van Monument van de Maand. In het boekje wordt het leven van Roodbaard (Assen 1782 - Leeuwarden 1851) beschreven evenals de verschillende tuinen in Leeuwarden en op het platteland. Het boekje bevat vele ontwerp tekeningen. Leeuwarden, 1992. 47 p„ ISBN 90 73845 11 4. Prijs 16,50. De laatste publicatie van Monument van de Maand van dit jaar, novem ber, is gewijd aan 'Sporen van een Friese tegelbakker; J. van Hulst, door Hannah Ludwig. Wethouder Koormans van Leeu warden, die na Heemschut-voorzitter J. Franssen de excursie-deelnemers verwelkomde, kwam meteen al met goéd nieuws. Er zal naar zijn inschatting een tun nel komen als verbinding tussen de Kanselarij en het Fries Museum in Leeuwarden. Het protest van Heem schut tegen de oorspronkelijk ge plande glazen luchtbrug wordt geho noreerd. De dag kan eigenlijk al niet meer stuk. De meeste excursie-gangers had den gekozen voor de route langs de fraaie buitenplaatsen van de Friese elite op het plat teland, de states. Dit Staniastate te Oenkerk onderdeel werd geleid door PR.-medewerkster Mevrouw Mulder-Radetzky. Een prachtige route over het Friese plat teland met haar eindeloze vergezich ten en een landschap, dat veel geva rieerder blijkt dan een onnozele hol- lander zou denken. Curieus is het enorme contrast tussen Heringastate in Marssum, vaker Poptaslot ge noemd, en Decemastate in Jelsum. Heringastate is een uitstekend on derhouden juweel van een buiten plaats met een sierlijke toren en poortgebouw in Renaissancestijl. Decemastate is een net als Heringa state door een gracht omgeven ver sterkt landhuis maar dan in nogal verpauperde staat. Het interieur met zijn vele familieportretten, opgehan gen aan zo ongeveer het eerste be hang, dat Friesland kent - het blad dert aardig af hier en daar - komt zeer authentiek over. Dekemastate te Jelsum Monumentale boom De slotvoogd, een even authentieke afstammeling van het geslacht Van Wageningen, dat sinds 1791 de 15de eeuwse state bewoont, vertelt met verve over de historie van het gebouw. Hij heeft onlangs een Vere niging van Vrienden van de state op gericht om het hoognodige on derhoud van de grond te tillen. In Oenkerk be zoeken we het prachtige door L. P. Rood baard in land schapsstijl aangelegde 19de eeuwse park van Statia- state. In het park staat een mysterieu ze bruine beuk uit 1750, die liefst een omtrek heeft van 4 meter 90. Hij staat vermeld in het Boek van Monumentale Bomen van de Bomenstichting. In het voorname Staniastate zelf is tegenwoordig een stedebouwkundig bureau gevestigd. Thee en koffie wordt er tussendoor gedronken in De Klinze met zijn 17de eeuwse gevel en eveneens door Roodbaard ontworpen tuin. Eeuwenlang hebben hier de Sminia's gewoond. Terug in Theater Romein wordt er onder een borreltje nagepraat over de routes, die de anderen hebben gereden. Ik heb beslist geen spijt van de rou te, die ik zelf gekozen heb. In de ne derzettingenroute zat nogal veel 'archeologie'. Interessant maar je moet ervan houden. Een compliment tenslotte voor de PC Friesland, die deze dag uitstekend georganiseerd heeft.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1992 | | pagina 38