Actie Veere over nieuw bouwbesluit Torenspits niet terug 37 *V -M Boerderij langs dijk bij Heesselt. grofheid van de ingreep laat nauwe lijks ruimte om deze invloeden te be perken. De 'kansen' die de heer Kok noemt betekenen nooit meer dan het 'verzachten van pijn'. Zelfs land schappelijke inpassing kan de enor me onomkeerbare ingrepen niet legi timeren. Het op zo'n manier afkopen en com penseren van tegen-argumenten vertroebelt de discussie. Gelukkig dwingt de MER tot helderheid. Overi gens is het niet juist dat proeven aantonen dat dijkverzwaring een ver betering kan inhouden voor de flora - integendeel. De negatieve invloeden zijn he laas noodzakelijk verbonden aan de huidige manier van 'dijkverbeteren'. De positieve kansen zijn gelukkig niet noodzakelijk hieraan verbonden. Deze goede zaken zouden ook zon der dijkverzwaring kunnen gebeuren. Alleen al daarom is er geen sprake van meerwaarde. Ter vergelijking: een kind krijgt van de tandarts na het boren een klein aardigheidje mee naar huis. Moet je nu tegen een kind zeggen dat het naar de tandarts gaat om speelgoed te krijgen? Of zijn er ook andere, meer geëigen de, manieren om speelgoed te krij gen? Informatie Het is jammer dat de heer Kok zich niet herinnert dat ik op 30 juni 1992 zijn gast ben geweest en dat wij el kaar toen persoonlijk hebben gespro ken over het 'globaal plan' voor het dijkvak Wamel. Gelukkig heeft hij mij hiervan wel een verslag gestuurd. Anders dan hij suggereert, heb ik mij uitgebreid verdiept in het werk van zijn polderdistrict. Een aanzienlijk deel van de bestu deerde plannen is van zijn water schap. Ze vormen geen gunstige uit zondering. Wel is er de laatste jaren in het algemeen meer aandacht voor de belangen van bewoners en daar om ook voor hun karakteristieke bouwwerken. Overigens komt Kok zeer moei zaam met informatie over de brug. Verschillende mensen heeft hij ge weigerd het plan-Wamel toe te stu ren, tot hij het verzoek eind juni via belangrijke derden kreeg. Illustratief voor de eenzijdige informatievoorzie ning is, dat de verzendlijst voor een meerjarenplan van zijn waterschap geen milieu-organisaties bevat, maar wel achttien agrarische belangenor ganisaties, twee Kamers van Koop handel en een zandwinbedrijf. Gelukkig zijn er waterschappen die hun best doen om schoonheid te sparen en om goed met burgers en organisaties om te gaan. Helaas is het polderdistrict van de heer Kok daarvan niet het beste voorbeeld. Zijn reactie sterkt mij in de overtui ging dat mijn artikel bijdraagt aan een feitelijk juiste, evenwichtige beeldvorming. De discussie is hier mee gesloten (Red.). Ing. A. Reitsma is lid van de Provin ciale Commissie van Heemschut in Gelderland. Per 1 oktober jl. is de nieuwe wo ningwet c.q. het bouwbesluit in we king getreden. Hierin wordt een ver eenvoudiging van de procedures rond bouwwerken bereikt; voor een groot aantal 'kleine' bouwwerken (dakkapellen smaller dan 1 meter en schuurtjes lagen dan 1 meter bv.) is geen vergunning meer vereist. Door de gemeente Veere is in een briefwisseling met de Staatssecreta ris van VROM gewezen op de moge lijke schadelijke invloed van deze versoepeling op beschermde stads en dorpsgezichten. De staatssecre taris is van mening, dat 'het wel los zal Ipen' en wil de resultaten van een over enige jaren uit te voeren evalu atie van de nieuwe regeling afwach ten alvorens op dit punt aanpassin gen door te voeren. De Rijksdienst voor de Mounumen- tenzorg en de Bond Heemschut de len de gemeente Veeren, die daarin overigens ook weer wordt gesteund door veel andere gemeenten. Zaltbommel - De spits van de ver maarde stompe toren van de Sint Maarten in Zaltbommel komt defini tief niet terug. Dat vindt de Commis sie Algemene zaken van de ge meenteraad van het Gelderse stadje in ruime meerderheid. Daarmee zal een voorstel tot herplaatsing van de spits de raad van Zaltbommel nim mer bereiken. In 1538 -38 na de voltooiing van de kerk in 1500- viel de spits door een bliseminslag naar beneden. Een nieuwe spits -in renaissance-uitvoe- ring- kwam in 1692 naar beneden. Over de plannen om de oude spits te reconstrueren lopen de meningen sterk uiteen. De meerderheid van de bewoners van Zaltbommel loopt, zo bleek uit een enquete, niet warm voor reconstructie. Men is erg ge hecht aan de karakteristieke toren. Ook binnen Heemschut is er weinig enthousiasme voor terugkeer van de spits. Er zijn andere, hogere prioritei ten. (zie ook Heemschut van augus tus). Wij zoeken partijen herbruikstenen genaamd 'Kloostermop' (moefen) formaat 29/9/14 Tel.: België 50.38.32.96 tussen 9 u en 17 u.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1992 | | pagina 37