Nagekomen Jaarverslagen/Jaarboeken 33 ding van de Jodenbreestraat na de protesten van de 60-er jaren niet werd doorgetrokken naar de St. An- thoniebreestraat werd de overgang ter plaatse van de Zwanenburgwal- Oude Schans wel heel achteloos op gelost of eerder nog hij werd in alle nuchterheid niet opgelost. Met een beetje fantasie zouden de bebouwin gen langs de Zwanenburgwal en de Oude Schans met elkaar verbonden kunnen zijn met een overbouwing van de St. Anthoniebreestraat als ware zij een modern poort-gebouw. Zo'n St. Anthoniepoort zou enerzijds de inti miteit van de Nieuwmarktbuurt heb ben kunnen benadrukken en ander zijds zou zij een duidelijke afsluiting zijn geweest van de dan meer plein- vormige Jodenbreestraat. Deze fanta sie is beslist geen hersenschim maar zij veronderstelt wel een cultuurbesef dat oog heeft voor traditie. Zo wezen de poorten van het Rijksmuseum naar een toen nog te bouwen nieuwe stad, zoals ook de poorten van het Amsterdams Lyceum reeds duiden naar de uitbreiding van Plan-Zuid. Ook de poorten in de woningbouw ontsluiten op een verrassende wijze de daar achtergelegen woonwijken zoals de poorten van Berlage's Mer catorplein, de poorten van J.F. Staal's blokken in de Jan Evertsenstraat en de poorten in die typisch Amsterdam se Schoolstijl van Boeyinga's woon huizen aan de Purmerweg. Door de overmaat van nuchterheid en het ge brek aan fantasie is aan de overgang van de Jodenbreestraat en de St. An thoniebreestraat de verrassing van de kleinschaligheid van de Nieuw marktbuurt onthouden. Het hart van Amsterdam zal al leen kunnen blijven boeien als wordt geluisterd naar de melodie van de traditie en het ritme van de tijd en naar die geheimzinnige samenhang tussen nuchterheid en fantasie. H. Knijtijzer, architect BNA Literatuur 1Mr J.J. v.d. Velde, Stadsontwikkeling van Amsterdam 1939-1975 2. Zo groeide Amsterdam 1275-1967 3. A.A. Kok, De historische schoonheid van Amsterdam (Heemschut-serie) Curtevenne Jaarverslag 1991 van de Vereniging Curtevenne 1991 te 's-Graveland, waarin opgenomen een overzicht van de gebeurtenissen over 1991. De doelstelling van de Vereniging is het instandhouden en verbeteren van natuur- en dorpsschoon in de gemeente 's-Graveland, het bevor deren van de zuiverheid van water, bodem en lucht en tenslotte het aan kweken van belangstelling voor na tuur en landschap in de eigen omge ving. De Vereniging is opgericht in 1974. Secretariaat: Zuidereinde 66, 1243 KH 's-Graveland. Tel. 035-60523. Het architectenbureau Zwarts en Jansma te Abcoude maakte voor de nieuwe kas in de hortus botanicus in de Amsterdamse Plantage dit schitterende ontwerp. De bouw is intussen van start gegaan. Om het te kunnen bekostigen ontbreekt nog een miljoen. Steun dit initiatief van Vrienden van de Hortus en stort een bijdrage voor de kas op postgiro 73701 t.g.v. Hortus Herstel Plan, Plantage Middenlaan 2 te Amsterdam. Leiden Jaarboekje voor geschiedenis en oudheidkunde van Leiden en om streken 1992; 84e deel; een uitgave van de Vereniging Oud-Leiden. Waarin opgenomen het jaarverslag en een aantal bijdragen over de ge schiedenis van Leiden en omgeving. U kunt lid worden door storting van 28,- op giro 175228 t.n.v. de Pen ningmeester Ver. Oud-Leiden o.v.v. nieuw lid. West-Friesland West-Frieslands Oud en Nieuw 1992. 59e bundel van het Historisch genootschap Oud-West-Friesland. Waarin opgenomen het jaarverslag over 1991 alsmede enkele bijdragen. Secretariaat: Timmermandsgilde- huis, Achter Dal 3, Hoorn. Tel. 02290-17121di t/m vr van 9.00 tot 13.00 uur. Fries Scheepvaart Museum Jaarverslag 1991 van het Fries Scheepvaartmuseum en Oudheidka mer te Sneek. Behalve de verschil lende jaarverslagen bevat het boek een aanwinstenlijst en een bijdrage over scheepssier (met afbeeldingen) in de collectie van het museum. Secretariaat: G. Boomgaard-de Boer, Ooievaarslaan 54, 8601 XN Sneek. Tel. 05150-16934. De contri butie bedraagt minimum 25,-.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1992 | | pagina 33