Nuchterheid en fantasie HKnijtijzer 32 In de historische stadsontwikkeling van Amsterdam De oude stad In de geschiedenis schuilt een tel kens weer boeiend aanwezig zijn van tegenstrijdigheden of met prof. Jan Romein: 'Men moet niet geloven wat de geschiedschrijvers zeggen, maar evenmin luisteren naar dat wat zij zonder grond zeggen.' Zo wijzen de jongste onderzoekingen er op dat de eerste woonhuizen van Amster dam gebouwd zijn langs de Diemer- zeedijk en niet aan weerszijden van het Damrak. Bovendien heeft de Amsterdamse stadsarcheoloog Baart aangetoond dat eerder werd gebouwd aan de Nieuwezijde dan aan de Oudezijde. Maar omdat de Oude Kerk (1306) ouder is dan de Nieuwe Kerk (1414) blijven de Am sterdammers volharden om te spre ken van de Oudezijds Voorburgwal en de Nieuwezijds Voorburgwal. Het woord burg betekent stad. Een burg- Deze uitbreiding, groot 540 ha, kwam in ongeveer zeventig jaren tot stand. De Amsterdamse Regenten- Kooplieden wisten in dit plan de nuchterheid - gericht zowel op de economische aspecten als ook op de bereikbaarheid van het centrum - te verbinden met de fantasie van de scheppende verbeeldingskracht. De Jordaan In het midden van de 17de eeuw ontstond de stadsuitbreiding van de Jordaan, waarbij het stratenplan in hoge mate werd bepaald door het verloop van bestaande sloten. Deze zakelijke nuchterheid was er de oor zaak van dat de zo krakteristieke ra- diaal-verbinding met de binnenstad werd verbroken. Het plan buiten de Singelgracht In 1866 heeft irJ.G. van Niftrik, direc- puVDELUWE' Plattegrond Jodenbreestraat en omgeving. Links op de tekening is de ontworpen afsluiting van de straat goed te zien. (tekening H. Knijtijzer) wal is dus een stadswal en het woord burg is ook terug te vinden in burgemeester. In de 14de eeuw was de stedelijke bebouwing van 40 ha. omsloten door het IJ, de OZ-Voor- burgwal, de Grimburgwal en de NZ- Voorburgwal. De halvemaansvormige stad De eerste grotere uitbreiding van de drievoudige grachtengordel werd in 1610 ontworpen door Hendrick de Keyser. Toen kreeg het stadsplan zijn roemrijke halvemaansvorm. teur van Publieke Werken, een plan voor de uitbreiding buiten de Singel gracht ontworpen dat opnieuw voor zag in een straalsgewijze aansluiting op de oude stad. Maar de fantasie die getuigde van een grootse visie werd achterhaald door de nuchter heid van het winstbejag. Daardoor werd Amsterdam opgescheept met een weinig planmatige erfenis van een grauwe huizenzee van de specu- latiebouw: De Pijp, de Dapperbuurt en de Zeeliedenbuurt. Een noodlotti ge historische vergissing. Het Plan-Zuid In 1917 werd Berlage's stedebouw- kundige plan voor Amsterdam Zuid door de gemeenteraad aangeno men. De moeilijke aansluiting op het bestaande gebied van Oud Zuid werd een duidelijke poging om de halvemaansvorm van de binnenstad te benadrukken. Dit ogenschijnlijk nuchtere plan met een aantal brede lanen, pleinen en veel groen werd ondersteund door de fantasierijke ar chitectuur van de Amsterdamse School. Het Algemeen Uitbreidings Plan In juli 1939 volgt de grootste stads uitbreiding van 6000 ha. vastgelegd in het Algemeen Uitbreidings Plan Amsterdam, dat na de oorlog in twin tig jaar werd verwezenlijkt. De ont werper prof. C. van Eesteren heeft eens verteld dat hij dit plan nooit zou hebben kunnen ontwikkelen als hij daarbij niet de steun zou hebben ge had van wethouder F.M. Wibaut. Die intensieve samenwerking van de ar- chitect-stedebouwkundige en het college van B. en W. werd van grote betekenis voor het welslagen van het plan en het is daarom te hopen dat zulks opnieuw zal lukken bij het IJ-oeverplan, opdat de projectontwik kelaars een toontje lager zullen zin- ger en bouwen. Het kenmerkende verschil tussen het stedebouwkundige beeld van Plan-Zuid en het Algemeen Uitbrei dings Plan is de blokvormige opzet van Plan-Zuid en de open bebouwing van woonkamer en de strokenbouw van de tuinsteden. Wel ontberen de laatsten de schilderach tige fantasie van Plan-Zuid maar hun nuchterheid wordt vergoed door de bewuste poging om de woonomge ving mens-vriendelijker te maken door tussen de woonwijken meer ruimten en groenvoorzieningen te scheppen, zoals bijvoorbeeld het Erasmuspark, het Rembrandtpark en het Gijsbrecht van Aemstelpark. De in het A.U.P. geprojecteerde ruimten en parken lijken alsnog een erkenning te zijn van de grote waar den die in het plan van ir. Van Niftrik waren vervat. De stadsvernieuwing Nuchterheid en fantasie spelen niet alleen haar rol in de historische uit breidingsplannen maar zeker ook in de stadsvernieuwing. Toen de verbre-

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1992 | | pagina 32