Raalte, Herenstraat 1een internationaal monument met locale allure 29 Math Berkers 1992 lijkt voor de gemeente Raalte, een, zij het verlaat, Monumentenjaar te gaan worden. De laatgotische Plaskerk is door het ministerie van WVC aangewezen als internationaal monument. De neogotische kerk van de Heilige Kruisverheffing, de Kathedraal van Salland, in 1892 vol tooid naar een ontwerp van Alfred Tepe, is grondig gerestaureerd. Na jaren van onzekerheid, is er dit jaar eindelijk een oplossing gevon den voor een tweetal werfjes van de voormalige Maatschappij voor Overijsselsche Kanalen. De MOK-werfjes zullen gerestaureerd worden. En tenslotte, en eigenlijk ook het meest onverwacht, werd het winkel pand Herenstraat 1, in Raalte beter bekend als pand Geertman, van de slopershamer gered en van top tot teen gerestaureerd. Herenstraat 1 is zo'n gebouw dat on opgemerkt ineens verdwenen kan zijn. Hé, vraag je je dan af, wat stond hier ook al weer? Dit tekent tevens de kwaliteit van deze panden. He renstraat 1nu precies 160 jaar oud, heeft die vanzelfsprekendheid, die oude huizen zo vaak kenmerkt. De oorspronkelijke gevelindeling is hel der en eenvoudig: een uit de as lig gende ingangspartij met aan weers zijden, ter linkerzijde twee en ter rechterzijde drie, ramen die voorzien zijn van luiken. Het dak, twee schild daken, die gedekt zijn met blauw ge glazuurde Hollandse dakpannen, geeft het pand een robuust karakter. Herenstraat 1 is een huis waaraan het degelijke vakmanschap van de plaatselijke timmerman valt af te le zen. Het is nooit echt ontworpen, het is gewoon gebouwd. Zulke huizen zijn nu nog te vinden door heel Ne derland, hoe lang nog, en in welke staat verkeren ze? Rond 1915 kreeg het pand zijn huidig aanzien, de ingang en de ra- Het huis Herenstraat 1(foto Gerard Vrakking) men ter weerszijden daarvan, maak ten plaats voor een winkelpui. Aan de buitenkant is dit de enige verandering die het pand in al die tijd heeft onder gaan. Vond in het begin van deze eeuw de middenstand het noodzake lijk om haar winkel te moderniseren door een opvallende pui te plaatsen, in de eeuw daarvoor gold dit zeker ook voor de afwerking van het inte rieur. In het pand is de winkelbetim mering nog voor een belangrijk deel aanwezig. Oude winkelbetimmerin gen zijn nu zeldzaam geworden, in Nederland zijn er misschien nog en kele tientallen te vinden. Ongeveer twee jaar geleden over leed de laatste bewoner, Anton Geertman. De winkel was al enkele jaren daarvoor gesloten. En zoals dat dan altijd gaat: de sloper staat klaar om de weg te banen voor een modern winkelpand, concrete plan nen voor deze hoek van de winkel straat lagen al klaar. Deze keer werd sloop voorkomen: de gemeente Raalte greep op tijd in en kocht het pand aan. Een goede investering in een monumentarme gemeente als Raalte: Herenstraat 1 heeft een markante ligging, midden in het centrum, op een kruising van vijf straten. De gemeente zocht en vond daarop, in persoon van dhr. H. Hannink, plaatselijk makelaar en meer dan geïnteresseerd in de loca le geschiedenis, een gegadigde die het pand wilde kopen en restaure ren: de 160 jaar oude manufacturen winkel is nu het kantoor van Make laardij Hannink. Blauw-witte monumentenschildje Enkele maanden geleden werd dhr. H. Hannink verblijd met een beschik king van de minister van WVC: zijn net gerestaureerd bezit is monu mentwaardig bevonden om het blauw-witte monumentenschildje te dragen. Interieur Herenstraat 1. Rijksmonumenten met een blauw-wit schildje worden op basis van het Verdrag van Den Haag in 1954 extra beschermd in geval van een gewapend conflict. Een jaar daar voor was een gezamenlijke actie van de eigenaar en de gemeente Raalte ook al succesvol: Herenstraat 1 werd erkend als Rijksmonument. Een op merkelijk gegeven. Met deze dubbe le toewijzing wordt weer eens onder streept, dat de interesse voor het monument van locaal en regionaal belang duidelijk is toegenomen. Ter gelegenheid van de opening van Herenstraat 1 verscheen van de hand van Herman Hannink, de nieu we eigenaar, bij Uitgeverij Gulde- mond te Raalte een alleraardigst boekje, met als titel 'Een Huis met een Verhaal'. Petite histoire van het goede soort. De geschiedenis van de be woners van het pand wordt uit de doeken gedaan, gelardeerd met aar dige anecdotes. Deze geschiedenis wordt geschetst vanuit het perspec tief van de opkomst van de manu- facturenhandel en de textiel in Sal land en Twente. Ook het huis wordt onder de loep genomen, van specu laties over de bouw tot de gang van zaken rond de restauratie. Het boek eindigt met een terugblik op een 60 jaar oud makelaarskantoor dat zich gevestigd heeft in een 160 jaar oud gebouw. Herman Hannink. Een huis met een verhaal. Raalte: Uitgeverij Gulde- mond, 1992. Prijs: 15,-. Math Berkers is lid van de PC Heemschut Overijssel

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1992 | | pagina 29