Onze Lieve Vrouwetoren in de steigers Hans Fuchs 28 De Onze Lieve Vrouwetoren in Amersfoort gaat in de steigers. Door een bijdrage uit de Knelpuntenpot kan medio 1993 een begin worden ge maakt met de restauratie van de gotische toren. Al enige jaren dringt de Sectie Monu mentenzorg van de Dienst Stadsbe heer en Milieu van Amersfoort aan op de restauratie van de Onze Lieve Vrouwetoren. De toestand waarin het monument verkeert is alarmerend. Het beeldhouwwerk van Ettringer tufsteen aan de gevel kan met de hand worden gebroken, de kleine traptoren werkt zich los van de grote toren en de pij lers in de top vertonen scheuren. De restauratie gaat ruim tien mil joen gulden kosten, en dat gaat het gemeentelijke BRRM-budget voor de monumentenzorg (vijf ton per jaar) verte boven. Dankzij een bijdrage van vierenhalf miljoen gulden uit de Knelpuntenpot van WVC kan de res tauratie nu toch worden uitgevoerd. In de zomer van 1993 zullen de eer ste steigers rond de toren worden opgetrokken. Fout De Onze Lieve Vrouwetoren, ge bouwd in de tweede helft van de vijf tiende eeuw, is een van de grote Ne derlandse monumenten. De opbouw van de toren herinnert aan de Utrechtse Dom: een vierkante basis en een vierkant middendeel, met daarop een achtkant, bekroond door een zestiende-eeuwse torenspits. Het achtkant is sterk verticaal geleed en heeft een markante traptoren. De Onze Lieve Vrouwetoren is in het verleden al meerdere malen ge restaureerd. De twee laatste restau raties dateren uit 1909-1932 en uit 1965-1970: in de jaren zestig werd de torenspits vernieuwd, in de jaren twintig werd de toren zelf onder han den genomen. De komende restauratie spitst zich opnieuw op de toren toe. Dan zal on der meer een fout uit de jaren twintig worden hersteld. De vijftiende-eeuwse zandstenen decoratie op de hoeken van de toren werd in die tijd vervan gen door Ettringer tufsteen. Het nieu we materiaal blijkt, zeventig jaar na dato, niet bestand tegen het Neder landse klimaat. Het kan met de blote handen worden losgebroken. Daarom zal de Ettringer tufsteen bij de komende restauratie waar schijnlijk worden vervangen door vol- vic, een vulkanisch gesteente uit de Franse Auvergne. Volvic is niet al leen weersbestendig, het is ook goed te bewerken en heeft een pas sende lichtgrijze kleur. Glasfiber Voor het overige is op de restauratie uit de jaren twintig niets aan te mer ken. De huidige problemen met de OLV-toren zijn vooral het gevolg van de eeuwenlange werking van het kli maat op het materiaal. Zo zijn door kou, hitte en wind scheuren ontstaan in de natuurstenen pijlers van het achtkant. Dit probleem gaat men met glasfiber te lijf. In de lintvoegen van de zandstenen pijlers zullen gaten worden geboord die door de bakste nen kern heengaan. Vervolgens wor den de pijlers met glasfiber staven laag na laag samengebonden. Zijn de scheuren te groot, dan worden de zandstenen delen vervangen door volvic. Ook het vijfkantige traptorentje aan het achtkant wordt gerestau reerd. Het verkeert in zo'n slechte staat dat de in 1991 geplaatste on- derzoekssteiger niet meer kon wor den weggehaald: het torentje werkt zich langzaam los van de Onze Lie ve Vrouwetoren. Tijdens de restauratie zal de ver binding tussen beide onderdelen worden hersteld. De constructie van de traptoren is bijzonder. De treden van de spiltrap lopen door tot in de buitenste schil van de traptoren zelf en vormen zo een onderdeel van de constructie. Gebroken treden worden met mes sing doken gelijmd of in hun geheel vervangen. De balustrade van de tweede om loop is al enige tijd verankerd om te voorkomen dat delen naar beneden vallen. De balustrade wijkt naar bui ten toe uit, en zal tijdens de restau ratie opnieuw worden gesteld. In de OLV toren bevindt zich ook nog een spiltrap die eigenlijk te breed is voor de binnenwand waarin hij is opgeno men. Het metselwerk vanode wand is daarom op meerdere plaatsen gaan scheuren. Ook dit zal worden her steld. Ondanks de bijdrage uit de Knel puntenpot blijft de financiering van de restauratie een probleem. Amers foort moet de resterende zes miljoen gulden zelf opbrengen, een niet ge ringe opgave voor een gemeente die meer monumenten heeft dan de Onze Lieve Vrouwetoren... Hans Fuchs is architectuurhistoricus te Leiden.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1992 | | pagina 28