Restauratie Portugees-Israëlitische Synagoge nadert voltooiing Bert Franssen 26 De synagoge vertoonde alle mogelijke kieren, barsten, scheuren, rotte plekken, schimmels. Het dak lekte, muren werden uit elkaar gedrukt. 'Als je voor het gebouw stond, leek het net alsof de muur naar je toe kwam,' zegt Birte Hoekstra PR-medewerkster van Stichting Vrienden van de Portugees-Israëlitische Synagoge Een restauratie, die volgend jaar voltooid wordt, moet aan alle problemen een einde maken. De Portugees-Israëlitische Synagoge in Amsterdam is nog steeds een im posant gebouw. Twee keer zo groot als de aan de overkant gelegen Grote Sjoel, die thans deel uitmaakt van het Joods Historisch Museum. Het exterieur zou een weinig op lettende voorbijganger nog over het hoofd kunnen zien. Want ten eerste bevindt de synagoge zich in de on middellijke nabijheid van grote bouw werken als Stopera, Mozes en Aa- ronkerk, en Maupoleum. Ten tweede wordt het bedehuis aan drie kanten omsloten door lage dienstvleugels, met mikwa (ritueel bad), de woning van de samaas (koster), het rabbi naal en de ruimte waar overledenen ritueel worden gewassen. Door deze gebouwtjes wordt het bedehuis een beetje aan het oog onttrokken. Vroeger niet. Vroeger was de Snoge in haar omgeving veruit het hoogste gebouw. Een synagoge moet ook volgens voorschrift hoger zijn dan de omliggende bebouwing. In West-Europa kon dat pas in de ja ren 1670-1675 gerealiseerd worden, met de bouw van de Grote Sjoel van de Hoogduitse Joden en, een steen worp verder, de Snoge (esnoga, sy nagoge) van de Portugese joden. Het zijn beide hoge, driebeukige hal len. Ze werden niet volgens een spe ciale synagogenstijl gebouwd, al be vatten ze uiteraard wel de symbolen van de joodse eredienst. Maar ner gens in de wereld vindt men zulke monumentale synagogen bij elkaar. Kenmerkend zijn verder de steun beren met ingezwenkte buitenlijn, die ook veel 17de eeuwse protes tantse kerken sieren. De bibliotheek Ets Haim geldt overigens als een van de belangrijkste in zijn soort. Het interieur is groots. Volmaakte verhoudingen, een prachtige Arke waarin wetsrollen bewaard worden) van jacarandahout, een Brazilliaanse soort; de Portugese joden van wel eer hadden hun overzeese relaties nog. Kaarsenkronen, vele, kande laars, verder blakers, wandarmen en bekroningen. De gebedsruimte heeft een vrije houten overspanning, des- tijds de grootste ter wereld. Mikve Israël De bouwmeester was Elias Bouman, een Amsterdammer, die ook de Gro te Sjoel ontwierp. Zijn Portugese sy nagoge was model voor de synago ge Mikve Israël in Willemstad op Cu- ragao, elementen vind je ook terug in latere synagogen in Londen, New York en Den Haag. Men zag er een reden in vooir de restauratie ook bij de Joodse gemeenschappen aldaar financiën te gaan werven. De Portu gees-Israëlitische Synagoge is nog steeds in gebruik als gebedruimte en zal dat ook blijven, ook al liep het le dental van de gemeente terug van 7000 vóór de oorlog tot 600 thans. 'Het bijzondere van dit gebouw,' zegt Birte Hoekstra, pr-medewerkster van de Stichting Vrienden van de Por tugees-Israëlitische Synagoge, 'is dat alles hier nog is zoals 400 jaar gele den. Maar het moest wel hoognodig gerestaureerd worden. De muren van het gebouw waren bijvoorbeeld gaan wijken. Gelukkig bleken de fundamen ten nog in orde te zijn. Zij het, dat het hele gebouw door de metrobouw is gezakt, maar dan wel gelijkmatig.' Breng de Snoge onderdak Architect Gerard de Klerk en aanne mer Kneppers zijn sinds anderhalf jaar met de restauratie bezig. Deze nadert nu zijn voltooiing. De buitenkant is ge reed, steigers zijn al weggehaald, er wordt nu gewerkt aan het interieur. Midden volgend jaar wordt de synago ge opnieuw in gebruik genomen. Als het zover is zal de restauratie 7,5 mil joen hebben gekost. Op één miljoen na is dat bedrag beschikbaar, 3,5 mil joen is afkomstig van de overheid en Hoekstra's bureau wist verder bij fond sen, joodse gemeenschappen in bin nen- en buitenland, particulieren en bedrijfsleven, geld los te peuteren. Om het laatste miljoen binnen te helen is er de actie Breng de snoge onderdak. Voor vijftig gulden kun je een dakpan adopteren. Birte Hoekstra; 'We had den een actie om een stuk van de sy nagoge te adopteren. Er waren veel mensen die wel wat wilden doen, maar voor wie het minimum bedrag van 500,te veel was om op te hoesten. Zo kwamen we op het idee een actieprogramma te starten dat voor deze mensen betaalbaar was. Nu telt het dak 20.000 dakpannen en we hebben nog 1 miljoen nodig. Wij dach ten: als je iedere dakpan voor 50, laat adopteren, kom je aan dat miljoen. We hebben minister d'Ancona ge vraagd of zij de eerste dakpan wilde adopteren. Inmiddels zijn we 4000 dakpannen verder.' Voor meer informatie: Stichting Vrienden van de Portugees-Israëliti sche Synagoge, Mr. Visserplein 1011 RD Amsterdam, tel. 020-6264407 (Birte Hoekstra). Interieur van de synagoge.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1992 | | pagina 26