24 dat hier iets groots werd verricht. Niet alleen in het buitenland werd Amsterdam het mekka van de wo ningbouw genoemd. Amsterdamse stadsbestuurders én reisgidsen schrijvers kenden die uitdrukking ook! Hoe compleet de Baedeker vroe ger ook was, het is nooit goed ge noeg. Vandaar dat er in de jaren '30 bij uit geverij Strengholt een gids ver scheen met de titel 'Wat niet in Bae deker staat'. In het hoofdstukje 'De Moderne Amsterdamsche Stedebouw' lezen we: 'Een rondrit in een open auto, zal voldoende zijn om van het moderne Amster damsche stedebeeld een onuit- wischbaren indruk te vestigen. Men De Wolkenkrabber Hier beluisteren we zowaar enige kritiek, want de laan heeft aan weerszijden 'huizenblokken van ver schillende architecten, het eene be ter geslaagd dan het andere'. Maar aan het eind torent de Wolkenkrab ber (1931, J.F. Staal) hoog boven al les uit. 'Wolkenkrabbers in de oude stad is niets voor den Amsterdam mers maar in de ruime buitenwijk wel; er is nooit een woning leeg!' Opvallend zijn in deze gids de fraaie tekeningen van de Wolkenkrabber en de Sociale Verzekeringsbank uit 1938 van architect D. Roosenburg. Guide Michelin In 1966 gunt de Guide Michelin het 'moderne en ruim opgzette Amster- Hoewel nauwelijks klaar, stond in 'The New Guide to Amsterdam' uit 1928 toch al deze foto van de Jozef Israëlskade in Amsterdam Zuid. WI'J'IMUs.r I voelt in de architectuur de sociale gedachte, welke van den modernen Amsterdamsche woningbouw de sti mulerende kracht is geweest'. Enige trots spreekt ook uit de 'Gids voor Amsterdam' van de be kende Heemschutpionier A.A. Kok en uitgegeven door Allert de Lange in 1947. In het kort wordt een tocht beschreven van oost naar west door Plan Zuid. Het begint bij het Amstel- station, 'een modern bouwwerk dat zich geheel heeft los gemaakt van alle traditie'. Over 'Berlage's brug' gaat het dan naar de Amstellaan, toen net omge doopt in Stalinlaan. dam Zuid' zelfs een heuse ster. Dat was bijzonder voor deze over het al gemeen zo conservatieve gids, die toen meestal niet verder reikte dan de historische binnensteden. De Guides zijn inmiddels nogal veran derd en de ster is vervallen. Het massatoerisme dat in de jaren '60 en '70 opkwam leidde er toe dat er steeds meer aparte reisgidsen kwamen voor speciale doelgroepen of met speciale thema's. Tot die laat ste gidsen behoren de architectuur gidsen. Gevolg is dat reisgidsen van nu vaak volstaan met hooguit het noe men van Berlage, zijn uitbreidings plan en de architectuur van de Am sterdamse School. Om er meer van te weten te komen moet de toerist maar een van de vele meer gespeci aliseerde (architectuur)gidsen aan schaffen. De Amsterdamse VVV had dat blijkbaar ook door, want die kwam al in 1983 met een apart uit gegeven wandelroute door Amster dam Zuid. Een paar jaar daarvoor, in 1978, wist het Duitse Merian (een maande lijkse thematische uitgave over ste den en landen) in een Amsterdam nummer nog te melden, dat er tot voor kort om de architectuur van de Amsterdamse School 'werd gela chen als betrof het hier een zonder linge ontsporing'. Maar tegenwoordig mag deze archi tectuur in Amsterdam Zuid weer gezien wor den, zo meldt de gids uit 1978: 'Wo sonst in Europa fande man ein neueres Stadtquartier dieser GröBe, welches ein architektonisch so ausgewogenes Stadt- bild zeigt?' Zijn er ook gidsen waarin Plan Zuid na drukkelijk niet aanwe zig is? Waar de nieuw bouw ontkend wordt? Ja. In 'Wandelingen om Amsterdam' uit 1927 laat de schrijver, A.E. d'Ailly, de wande ling langs de Amstel naar Ouderkerk begin nen bij de Singel gracht. Uitvoerig beschrijft hij wat er vroeger alle maal langs de Amstel stond of wat binnen kort verdwenen zal zijn. Het doet haast onwer kelijk aan, maar de wandelaar wordt iede re informatie over de volop in aanbouw zijnde stadsuitbrei ding van Amsterdam Zuid onthou den, terwijl hij daar toch geruime tijd langs loopt op zijn tocht langs de Amstel. Alleen van de in aanleg zijnde Ring(- spoor)dijk wordt melding gemaakt, maar dat komt omdat deze 'een be lemmering is voor de ruime uitzich ten over de weiden'. Gerrit van der Pias is planoloog en hoofd van De Zuiderkerk, het infor matie- en expositiecentrum voor ruimtelijke ordening en volkshuisves ting van de gemeente Amsterdam.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1992 | | pagina 24