Berlage's Plan Zuid 'op reis' Gerrit van der Plas 23 In oktober 1915, 75 jaar geleden, werd het uitbreidingsplan voor Am sterdam Zuid van architect H.P. Berlage (1856-1934) door de Amster damse gemeenteraad vastgesteld. Deze stadsuitbreiding, gelegen tussen de Amstel en het Olympisch Sta dion ten zuiden van de Concertgebouwbuurt en de Pijp, kreeg van be gin af aan veel aandacht van vakgenoten, nationaal en internationaal. Enerzijds kwam dat door de beeldende architectuur van de woonblok ken in de stijl van de Amsterdamse School, anderzijds door de fraaie en ruime, soms zelfs monumentale, stedebouwkundige opzet van het Plan Zuid, met z'n brede boulevards en afgeschermde woongedeeltes. Het zal dan ook niemand verwonde ren dat Berlage's stedebouwkundig plan veelvuldig is terug te vinden in handboeken over architectuur en stedebouw. Opmerkelijker is het dat deze stadsuitbreiding ook veelvuldig genoemd (en geroemd) wordt in reisgidsen. Onze medewerker Gerrit van der Plas nam dit Berlage-jaar een duik in oude en recente reisgid sen. Duitse reisgidsen In tegenstelling tot de tegenwoordige gidsen hebben de oude Baedekers oog voor moderne en recente archi tectuur en stedebouw. Zo noemt de Baedeker 'Belgien und Holland' uit 1914 reeds de uitbreidingen van na 1870 buiten de Singelgracht. De gids uit 1927 vermeldt de nieuwste uit breidingen in onder andere Plan- Zuid met de architectuur van de 'Amsterdamer Bauschule' en de be langrijkste architecten uit die perio de, zoals Berlage, Kramer, De Klerk, De Bazel en Gratama. Ook de Beurs van Berlage (1903) krijgt als 'een in drukwekkend bakstenen bouwwerk' en als 'het beginpunt van de nieuwe Hollandse bouwkunst' ruim aandacht in de oude Baedekers. Zeer bij de tijd is de Baedeker uit 1927 met het vermelden van het dan spiksplinternieuwe Olympisch Sta dion voor de Spelen van 1928 van architect Jan Wils (1891-1972). Franse reisgids De Franse gids 'Hollande' uit de se rie Les Guides Bleus van Hachette uit 1926 waagt zich zover nog niet. Wel worden het Vondelpark, de De Lairessestraat en het Valeriusplein genoemd. 'Aan de uiterste rand van dit stadsgedeele, aan de zuidzijde van het Valeriusplein ligt het be langwekkende bouwwerk van het Achterzijde van 'De Wolkenkrabber' in Amsterdam, gezien vanaf het Merwedeplein. (foto D. Roodenburg) j Si' wft-h (Amsterdams) Lyceum; dit is een goed voorbeeld van de moderne Hollandse architectuur, ...sobre et grave, mais ne manquant pas de charmes.' Opmerkelijk is dat er ge sproken wordt van een 'jolie vue' door de poort van het Lyceum. Waarheen? Zou hiermee een eerste, haast steelse, blik op het Plan Zuid bedoeld zijn? De brug achter het Ly ceum over het Noorder Amstelka- naal (de noordgrens van het Plan Zuid) was toen nog in aanbouw. Dit zou een van de vele fraaie bruggen in Amsterdam Zuid worden die ge bouwd zijn door P.L. Kramer (1881- 1961) in de stijl van de Amsterdam se School. Engelse reisgids Twee jaar later, in 1928, verschijnt 'The New Guide to Amsterdam'. Plan Zuid wordt geroemd: 'modern buildings appear in great numbers and city-architects from almost every part of the world have come to Am sterdam to see how the plans of ex- tension were carried out'. Uitgebreid wordt stil gestaan bij de brede straten, het vele groen en vooral bij de gevels. Ondanks het massale karakter van de woning bouw en het ontwerp van hele woon blokken tegelijk zijn de nieuwe buur ten zeker niet saai. Met name wor den genoemd de P.L. Takstraat en de Amstellaan (na de oorlog Stalin- laan, en weer later Vrijheidslaan ge heten). Toen was dat nog echte nieuwbouw. Een fraaie foto van de Jozef Israëlskade en de Amstelkade (genomen vanaf de brug over het Amstelkanaal bij de Maasstraat) laat een deel van de nieuwe wijk zien, nog zonder bomen en zelfs deels nog in aanbouw. Welke huidige nieuwbouwwijk krijgt zoveel eer in een reisgids? The New Guide to Amsterdam maakt onder de naam 'concrete- village' ook melding van het uit het begin van de jaren twintig daterende Betondorp. Nederlandse gidsen In Nederlandse gidsen over Amster dam uit die tijd wordt veelal met on verholen trots gesproken over de grote zorg voor de volkshuisvesting in de nieuwe wijken rond de stad. Ook hier springt Plan Zuid er weer uit. Want al in de jaren twintig wilde Amsterdam maar al te graag weten

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1992 | | pagina 23