J.F. Staal, presentatietekening voor woningbouwvereniging De Samenwerking aan de J.M. Coenenstraat, 1922. (collectie Ned. Architectuurinstituut). De Schoonheidscommissie nam 'met genoegen' kennis van Staal's ontwerp. aan de Vrije Universiteit te Amster dam - enkele potentiële samenwer kingsmodellen tussen overheid en fi nanciële wereld naar voren ge bracht. Aan de financierings- en/of exploitatiemaatschappij die Van Nim- wegen voor ogen ziet - met de veel zeggende naam 'NV Berlage' - zou den banken, de overheid, institutio nele beleggers, projectontwikkelaars en bouwondernemingen deel kun nen nemen. Ook het opzetten van een beleggingsfonds voor onroerend goed of de instelling van een lease maatschappij - die zorgdraagt voor de noodzakelijke onderhouds- en re novatiebehoefte en het onroerend goed terugleast aan de bewoner - behoren tot de mogelijkheden. Aan het congres werd deelgeno men door een divers gehoor, waar onder bestuurders en bewonersor ganisaties, eigenaren, beleggers en makelaars, architecten, bouwonder nemingen en projectontwikkelaars, architectuurhistorici, ambtenaren en politici. Dat spoorde met het oog merk van de organisatoren, die 'waardering en respect voor de uit zonderlijke kwaliteiten van Berlage's Plan Zuid' - aldus het persbericht - wilden doen overslaan op de deelne mers en een 'gezamenlijke inspan ning noodzakelijk (achten) om verde re achteruitgang te voorkomen.' Om de missie te volbrengen is als het ware een 'Gesamtwerk' nodig, hele maal in de collectieve geest van Ber lage en zijn tijdgenoten. Nu heeft het aan waardering voor Plan Zuid natuurlijk nooit ontbroken. Prof. dr. P. Singelenberg, emeritus hoogleraar Kunstgeschiedenis aan de Universiteit van Utrecht en Berlage- kenner, maakte in zijn lezing duidelijk dat al in de jaren dertig van deze eeuw in brede kring zeer grote waar dering bestond voor H.P. Berlage's grootstedelijke uitbreiding tussen Am- stel en Schinkel, oftewel Berlage-brug en Olympisch Stadion. De gezagheb bende architectuurcriticus Siegfried Giedion beschouwde Zuid zelfs als de beste Europese stadswijk uit de eerste helft van de eeuw. Tegenwoor dig is Zuid één van de meest geliefde woongebieden van de hoofdstad en gelden de daarin aanwezige architec tuur en toegepaste monumentale sculpturen als absolute hoogtepunten in de moderne Nederlandse architec tuurgeschiedenis. Achterstallig onderhoud Plan Zuid is echter ten prooi geval len aan verval en slijtage. De oorza ken zijn velerlei. Als het gaat om de huizen zijn die oorzaken niet alleen van puur bouwkundige aard, zoals een slechte fundering, scheurvor ming en verzakkingen. Ook achter stallig onderhoud en onzorgvuldig beheer, slechte verbouwingen, mo derniseringen en renovaties, hebben afbreuk gedaan aan de kwaliteit van woningen en zelfs hele straatwan- den. Maar de problemen beperken zich niet tot de huizen alleen. Ook de straten, pleinen en plantsoenen ver tonen soms ernstige tekenen van achteruitgang. En dat ook de inrich ting en het onderhoud van de open bare ruimte de nodige aandacht ver dient is evident, aangezien dit aspect een wezenlijk onderdeel uitmaakt van Berlage's oorspronkelijke plan. Om de totale stedelijke ruimte, dus de gehele woonomgeving, van Plan Zuid zijn authentieke glans en gran deur terug te geven is bijna een reor ganisatie van het gemeentelijke be leid noodzakelijk, want de verschil lende ambtelijke diensten werken nu nog vaak langs elkaar heen bij het inrichten en het beheer van de open bare ruimte. Om de discussie alvast los te ma ken over eventuele stedebouwkundi- ge aanpassingen en nieuwbouw, is aan acht ontwerpbureaus de op dracht gegeven om met herinrich tingsvoorstellen te komen voor vier lokaties in Amsterdam-Zuid. Als uit gangspunt voor deze studieopdrach ten diende een stedebouwkundige analyse van het Bureau voor Stads ontwerp Urbis in samenwerking met het Bureau voor landschaparchitec tuur Vlug. Eén ding maken de voor stellen van de bureaus in ieder geval duidelijk: Plan Zuid is niet alleen kwetsbaar voor de spreekwoordelijke tand des tijds of slecht beheer van eigenaren of de gemeente. Ook ondoordachte ingrepen van moderne architecten, al dan niet als gevolg van onvol doende inzicht in de bijzondere ei genschappen van Plan Zuid, vormen een gevaar. Berlage is zó groot, dat het geen sinecure is om in zijn voet sporen te treden. Het zou daarom een goede zaak zijn om bij de op knapbeurt die Plan Zuid te wachten staat een streng controlelichaam in het leven te roepen, naar model van de Commissie Zuid die in de twinti ger jaren de architecten aan de lei band hield en toezicht hield op de uitvoering van Plan Zuid volgens de beginselen van Berlage. Wim de Wagt is kunsthistoricus en lid van de kunstredactie van het Haarlems Dagblad Bij tentoonstelling en congres zijn twee boeken gepubliceerd: 'Berlage en Amsterdam Zuid', onder redactie van Karin Gaillard en Betsy Donker, en 'Berlage en de toekomst van Am sterdam Zuid', onder redactie van Flobert Elfrink, Donald Lambert en Piet Polderman. Beide boeken zijn een gezamenlijke uitgave van het Gemeentearchief Amsterdam en Uit geverij 010, Rotterdam, 1992.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1992 | | pagina 22