OM TE BEHOUDEN bouwbedrijf m. j. de nijs en zn. b.v. bouwers van nu en voor morgen 18 CONSERDUC/RENOFORS0 Xe koop van particulier: 17e eeuwse eiken strokendeur mei: kozijn 17e eeuwse schouwkap., waarvan boven lijst mist. 17e/18e eeuws eiken deun je met spijltjes bovenin partijtje dikke middeleeuwse grote zeskante plavuizen (uit patroonvloer) 15e eeuwse eiken altaar ombouw (later tot kist: verbouwd) 19e eeuws bouten schot met briefpanelen begin 18e eeuwse strook goudleer., ca. 3.50 v 1.00 18e eeuwse marmeren muurzonnewijzerplaal: (zonder wijzer) helft 18e eeuwse koperen tuinhernelglobe eiken 15e eeuwse kist met briefpanelen in slechte staat Telefoon: 050-181122 over hel pand Sandrasteeg 8, in De venter. (Zie ook Heemschut okto ber). Het was interessant te verne men hoe hier de brede basis waar Temminck Groll al over sprak, het onderzoek aan het huis zelf letterlijk meer voeten in de aarde verschafte. De oudste functie namelijk die van stadspoort liet zich slechts uit de be studering van geschreven bronnen, oude kaarten en informatie uit opgra vingen verklaren. Zo kan bouwhisto risch onderzoek aan een pand aan leiding zijn de geschiedenis van de complete stad nog weer eens onder de loep te nemen. Goed kijken is veel weten was het motto van de beide lezingen gewijd aan kleur door de heren Crevecoeur en De Keijzer. Eerstgenoemde ging in op de informatie die we kunnen krijgen door gewoon goed te kijken en attent te zijn op de manier waar op kleur gebruikt wordt en werd. Ie mands plaats op de maatschappe lijke ladder, zijn smaak en karakter, het laat zich via de door hem geko zen kleuren allemaal herleiden. Al hoewel... niet moeiteloos. De heer De Keijzer ging in op de wijze waar op allerlei pigmenten en verven ver kleuren. De microscoop moet er dan aan te pas komen om de oorspron kelijke tint vast te stellen. Priegel- werk, een groot monster beslaat één vierkante millimeter, met soms ver rassende ontdekkingen. Een in de achttiende-eeuw Hervormde kerke- raad vergaderend in een vlammend rood interieur bijvoorbeeld. Prangen de vraag: wil de huidige kerkeraad die bouwhistorisch zéér verantwoor de kleur na de restauratie terug? Computer en bouwhistorisch onderzoek Ronald Stenvert ging in op de bruik baarheid van de computer voor bouwhistorisch onderzoek en was wel zo eerlijk om aan te geven dat deze ontwikkeling nog in de kinder schoenen staat. Of we er, met name qua tijdsbesparing, zoveel wijzer van worden bleef dan ook voor menigeen nog de vraag. Het feit dat eigenlijk niet één monument volledig gelijk is aan een ander maakt het standaardi seren van gegevens bijzonder moei lijk en het onderbrengen ervan in een programma vrijwel onmogelijk. Als hekkesluiter, met een geluid uit de praktijk van het particuliere on derzoeksbureau, ging Pieter van Traa in op de gang van zaken rond het Groningse Wolters-Noordhoff- complex. Een paar meer algemene tips: maak van tevoren goede af spraken over omvang, aard en duur van het onderzoek. Ook in Gronin gen bleken achter een paar weinig spectaculaire gevels heel oude hui zen schuil te gaan. Raadselachtig en toch ook enigszins teleurstellend was de beslissing van de restaure rend architect om het muurwerk waartegen de binnentrap werd ge plaatst weer te bepleisteren. De boeiende ervaring al trappenklim- mend een stuk bouwgeschiedenis gewaar te worden werd zo aan de toekomstige bewoners ontzegd. Ook niet leuk voor Pieter van Traa, maar achter de witte pap zit die bouwhis torisch zeer interessante muur in ie der geval veilig beschermd... voor later. Leo van der Meute is kunsthistoricus en lid van de Provinciale Commissie van Heemschut Zuid-Holland. Waardevolle houtkonstrukties in vele monumenten zoals kastelen, kerken, molens en boerderijen, worden bedreigd door houtaantastende Insecten (houtworm, bok tor, bonte knaagkever etc.) en schimmels (huiszwam, kelderzwam etc.) Conserduc/Renofors voert al meer dan 40 jaar curatieve en preventieve behande lingen uit tegen deze houtaantasters met gebruikmaking van de modernste middelen en methoden. Sterk aangetaste en/of verzwakte houtkonstrukties zoals balkeinden, muurplaten, spantbenen, blokkelen etc., worden door Conserduc/ Renofors hersteld door middel van een polymeerchemische restauratietechniek met vooraf gemaakte sta tische berekeningen. In duizenden objecten zijn de dragende en esthetische funk- ties van vele houtkonstrukties herwonnen tegen relatief lage kosten en met opti maal behoud van het oorspronkelijke. Vraag vrijblijvend onze documentatie met referentielijst aan. Lid van Postbus 128 - 4920 AC MADE Tel. 01626-86363' Fax. 01626-86044 postbus 1 1749ZG warmenhuizen telefoon 02269-2944 telefax 02269 - 2974

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1992 | | pagina 18