woningbouw utiliteits- projecten onderhoud RestauratieRenovatieVerbouwNieuwbouw van de panden van het Hoogheemraadschap Noordhollands Noorderkwartier te Alkmaar. 16 Wij zijn ook gespecialiseerd in: Postbus 277 1620 AG Hoorn Kantooradres: Binnenwijzend 21 1617 KT Westwoud telefoon 02286-2744 fax 02286-3609 tie 'echt slecht', dan spreekt men van restauratie. Verkeert een pand nog in redelijke tot goede staat: onderhoud. De regels voor subsidiëring zijn niet altijd even helder. De eigenaar van een boerderij met rieten dak, maar zonder agrarische functie, tast naast het geld. Een echte boer daar entegen krijgt wèl subsidie. De over heid wil hem stimuleren zijn rieten dak te onderhouden, omdat men aanneemt dat hij daarin minder geïn teresseerd zou zijn. Baars waar schuwt nog dat je vroegtijdig een restauratieplan bij de gemeente moet indienen. Want het duurt ge middeld vijf jaar voordat het ervan komt. Is het zover dan kun je meest al op een subsidie van 40% rekenen. Soms zijn er overigens ook nog ge meentelijke en provinciale subsidie regelingen. Het financieren van restauraties is vaak lastig. Banken zijn terughou dend, vooral de grote (ING en ABN/AMRO). Met Rabo zijn de erva ringen veel gunstiger. Eggenkamp: maak meerjarenplannen Voor behoud en restauratie van mo numenten bestond tot in de vijftiger jaren weinig belangstelling, vertelt mr. W. Eggenkamp, directeur van de Amsterdamse Maatschappij tot Stadsherstel. In het begin van de ze ventiger jaren echter veranderde het klimaat ten goede. 'In Amsterdam werden vanaf die tijd tot op heden 4000 van de 7000 monumenten op geknapt. In nagenoeg alle histori sche steden zijn inmiddels de grote gotische stadskerken gerestaureerd. De Laurenskerk in Alkmaar, die nu in restauratie is, sluit de rij.' Geleidelijk groeide ook het besef dat onderhoudsmaatregelen noodza kelijk zijn. Er kwamen regelingen voor bijzon dere categorieën monumenten. Met name de regeling voor grote kerken voorziet volgens Eggenkamp in een grote behoefte. Maar voor woningen bestaan tot op de dag van vandaag geen onderhoudsregelingen. Hoewel ze 80% van alle monumenten uitma ken. Veruit de belangrijkste categorie bij de woonhuismonumenten is de eige naar/bewoner. Beleggers, verhuur ders en expoitatiemaatschappijen houden zich nauwelijks met monu menten bezig. Het onderhoud moet eigenlijk planmatig gebeuren. Maar het komt er vaak niet van en het onderhoud van het huis wil er nog wel eens bij inschieten. Onderhoud van een gerestaureerd pand kost drie keer zo veel als van een nieuwbouwwoning. Een eige naar/bewoner verblijft gemiddeld 15 jaar in een woning. Hij moet vlak na een restauratie dan ook een meerja renplan voor het onderhoud gedu rende 10 of 15 jaar laten opzetten, bij voorkeur door de restauratie-ar chitect of de aannemer. Eggenkamp: 'De meeste eigenaren staan na de zware en vaak ingewik kelde restauratie van hun pand niet te springen om zich in een volgend onbekend avontuur te storten. Om hen toch te bewegen een meerja renplan voor het onderhoud te (la ten) maken, kan ik mij een aanspo ringssubsidie van de overheid zeer wel voorstellen.' Jaarlijks moet de eigenaar de onder- houdstoestand laten inspecteren door de Monumentenwacht, vindt hij. Voor een klein woonhuismonu ment is hij daarvoor slechts 141,— per jaar kwijt.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1992 | | pagina 16