'Wij hanteren geen ellenlange lijsten, wij gebruiken gewoon ons boerenverstand' Bert Franssen 15 Hoofd Belastingdienst Bureau Monumentenpanden op symposium over onderhoud: 'Onderhoud van een monument': het thema van een symposium voor monumenteigenaren, georganiseerd door de Vereniging Huis en Eigen dom en het Nationaal Restauratiefonds. Decor voor het symposium is de Petruskerk in de Amsterdamse wijk Sloterdijk. Een onlangs geres taureerd gotisch kerkje uit 1664, toen Sloterdijk nog een vissersdorp was. De Vereniging Huis en Eigendom is pas geleden ontstaan na fusie van twee verenigingen te Amsterdam en Den Haag. In de Petruskerk te Sloterdijk legt directeur P.C. Rebel uit, dat zijn ver eniging beschikt over bouwkun dig/technisch en juridisch geschool de medewerkers. Volgens hem is Huis en Eigendom een goede aan vulling van de Monumentenwacht: 'Het rapport dat de eigenaar na in spectie van de Monumentenwacht De Petruskerk in Sloterdijk voor de restauratie. ontvangt, bevat in de regel een ad vies voor uitvoering van werkzaam heden. In een groot aantal gevallen weet de monumenteneigenaar niet goed hoe hij dat herstel moet aan pakken. De oplossing hiervoor is: ga met dat rapport naar de technische dienst van Huis en Eigendom en zij zorgen, in overleg met u, voor de uit voering.' Mr. F.H.G. van der Eist, hoofd van de Belastingdienst Bureau Monumen tenpanden, slaagt erin op boeiende wijze zijn belastingverhaal te vertel len. De dienst is een landelijk wer kend servicebureau met vergaande bevoegdheden. Want monumenten eigenaren kunnen bij hem vooraf ze kerheid krijgen over de fiscale gevol gen van onderhoud en restauraties. De uitspraken die het bureau daaro ver aan de hand van restauratieplan nen doet zijn bindend. Met deze be slissingen kun je dus ook rekening houden bij de financiering van de plannen. Van der Eist beperkte zich in zijn lezing tot de inkomstenbelasting en tot panden die behoren tot privéver- mogens. Wat is aftrekbaar? Het Bureau Monumentenpanden hanteert bepaalde spelregels. Be langrijk is het onderscheid dat ge maakt wordt tussen onderhoud en verbetering. Onder onderhoud ver staat het bureau iets anders dan de Rijksdienst voor de Monumenten zorg. Onderhoud kan zowel de jaarlijkse beurt als een complete restauratie betreffen. Beide zijn fiscaal aftrek baar. Onderhoud van niet-monumen- tale elementen kan wel degelijk af trekbaar zijn - de RDZM maakt hier bij haar subsidiëring een streng on derscheid. Is er daarentegen sprake van ver betering, dan kent de belasting geen genade, ook al is een pand verrijkt met een monumentale schouw: on derhoudskosten zijn dan niet aftrek baar. Wat is verbetering? Van der Eist: 'Bij de vraag: is het onderhoud of verbetering, hanteren wij geen el lenlange lijsten. Wij gebruiken ge woon ons boerenverstand. U kunt het vergelijken met een auto. Als u een uitlaat laat vervangen is dat on derhoud. Laat u een extra buiten spiegel plaatsen, dan is dat verbete ring en dus niet aftrekbaar. Onder houd is het vervangen van enkel glas door enkel glas, verbetering is het vervangen van enkel door dub bel glas.' Ten aanzien van een 'gewoon' pand is bij de bepaling van het huur waardeforfait al rekening gehouden met onderhoud en andere vaste las ten. Niet zo bij een Rijksmonument. Hiervoor gelden speciale faciliteiten, die weer niet gelden voor gemeente lijke monumenten. Zo'n rijksmonument moet wel aan bepaalde voorwaarden voldoen, wil het in aanmerking komen voor fisca le voordelen. Onder meer aan de bronvraag. Dat wil zeggen: het moet een bron van inkomen zijn, zowel voorafgaand, als tijdens en na een restauratie, en het moet na de res tauratie dezelfde bron van inkomen blijven. Een krot of onbewoonbaar verklaard pand is geen bron van in komen: geen fiscale aftrek dus. Wordt een krot echter toch opgekale faterd, dan zijn er wel fiscale voorde len, als het 5 jaar later opnieuw wordt gerestaureerd. Maar niet met terugwerkende kracht! Radicale vernieuwing Fiscale aftrek vindt dus ook niet plaats als er sprake is van radicale vernieuwing. De bron van inkomsten wordt dan immers gewijzigd. Een pakhuis wordt verbouwd tot luxe wo ningen. Twee woningen worden sa mengevoegd. Een grachtenpand wordt gesplitst in appartementen. Zulke panden worden wezenlijk ver anderd. Er ontstaat een nieuwe bron van inkomsten, terwijl deze hetzelfde had moeten blijven. De belasting dienst spreekt eveneens van radica le vernieuwing als een pand eerst volledig wordt afgebroken, in feite één grote bouwput wordt, en vervol gens weer in de oude staat wordt te ruggebracht. Een indicatie van radi cale vernieuwing geven prijzen van panden: een aankoopwaarde bij voorbeeld van 40.000 gulden, en een waarde na restauratie van 800.000. Baars: subsidiëring BROM en BRRM. Dat zijn de twee regelingen voor subsidiëring van on derhoud en restauratie. BROM staat voor Besluit Rijkssubsidiëring Onder houd Monumenten. BRRM voor Be sluit Rijkssubsidiëring Restauratie Monumenten. De vraag is: wat is restauratie, wat is onderhoud? P.J.A. Baars, mede werker van het Nationaal Restauratie fonds, is een beetje vaag. Is de situa-

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1992 | | pagina 15