Jugendstilarchitectuur in Utrecht 12 Yvonne Schouten Eind vorige eeuw ontstond er een nieuwe stijl, Jugendstil of Art Nou veau genaamd. Oeze stijl, in dit artikel Jugendstil genoemd, openbaar de zich in diverse kunstuitingen, waaronder schilderkunst, beeldhouw kunst, kunstnijverheid en architectuur. Onlangs verscheen er in de His torische Reeks van de Utrechtse Uitgeverij Matrijs een boek over de Ju gendstilarchitectuur in de stad Utrecht. Hierin wordt bekeken wat de in vloed van de Jugendstil in Utrecht is geweest. Liefst 230 bouwwerken De Jugendstil beslaat een relatief korte periode, van circa 1890 tot 1915, waarin bijzondere bouwwerken zijn ontstaan. In Utrecht kende de Jugend stil een bloeiperiode van circa 1900 tot 1910, waarbij in 1905 een absolute piek werd bereikt toen de meeste Utrechtse Jugendstilpanden werden gebouwd. Inventarisatie van de Ju gendstilpanden in de stad Utrecht (in 1987 uitgevoerd door B. van Huiten en Y. Schouten) leverde een aantal van 230 panden op. Helaas is er al veel fraais afgebroken om ruimte te maken voor nieuwe gebouwen, met als be langrijkste voorbeeld het gebouw van de levensverzekeringsmaatschappij 'De Utrecht'. Dit pand stond aan de Leidseweg en heeft in 1974 plaats moeten maken voor het grote winkel centrum 'Hoog Catharijne'. Kenmerken De meest opvallende kenmerken van de Nederlandse Jugendstilarchi tectuur bestaan uit het gebruik van gekleurde verblendsteen (gegla zuurd en ongeglazuurd), tegelta bleaus met daarop symbolische voorstellingen die vaak betrekking hadden op de functie van het pand, en, - voornamelijk bij winkelpanden -, grote etalageruiten. Deze grote raamoppervlakken werden mogelijk door stalen overspanningen die men in deze tijd voor het eerst op grote schaal aantreft. De taferelen op de tegeltableaus verwijzen doorgaans naar de functie van het pand (meest al een winkel) en worden uitgebeeld door middel van elementen uit de flora en fauna. Met name dit laatste is een belangrijk gegeven binnen de Jugendstil. De keuze voor bepaalde elementen uit de flora en fauna wer den ook ingegeven door de verschij ningsvorm. Ranke sierlijke vormen als die van de (water)lelie, tulp en van dieren als zwanen en flamingo's waren zeer geliefd. Fraai gestileerde lelies komt men onder andere tegen in het wijkge- bouwtje van de Nicolaïkerk aan de Nieuwegracht nr. 87 (1901). De op drachtgever was het bestuur van de wijkvereniging 'Nicolaïkerk'. Bij dit pand is goed te zien hoe de over gang van voorgaande stijlen ('historische stijlen' of neostijlen) naar Het pand Vredenburg 3 van architect R. Rijksen. (foto's Yvonne Schouten) WlMWUW:NlC0L*UlK Het pand Nieuwegracht 87 met ook neo gotische en neo-renaissancekenmerken. de nieuwe Jugendstil heel geleidelijk is gegaan. De diverse neostijlen - in het geval van Nieuwegracht 87 is dat de Neo-Gotiek - maakten niet direct plaats voor de Jugendstil. Neo-goti- sche kenmerken betreffen hier het materiaalgebruik (traditionele donke re baksteen), het motief van de drie- pasboog in de gevel op de eerste en tweede verdieping en een enkel neo- renaissancistisch kenmerk als de trapgevelvorm in de gevel op de tweede verdieping. Het tegeltableau op de begane grond springt direct in het oog; hierop is in een fraai Ju- gendstil-lettertype 'Wijkgebouw: Nicolaïkerk' te lezen. Ook op de eer ste verdieping bevindt zich een te geltableau met daarin een aantal 'zeewierachtige' plantvormen met le lies in sprekende tinten blauw, geel en bruin. De lelie heeft een sierlijke vorm die goed aansloot bij de vor mentaal van de Jugendstil. Daarbij speelde de christelijke betekenis van deze bloem, de lelie als symbool van de maagd Maria, een rol. R. Rijksen Als we de Jugendstilarchitectuur van Utrecht vergelijken met die van met name Rotterdam en Den Haag, zien we dat de Utrechtse Jugendstil niet van een vergelijkbaar hoog niveau is. In Utrecht waren geen architecten van naam werkzaam. Het waren vooral de plaatselijke bouwkundigen die actief waren. Hun produkten mis sen de internationale allure, maar

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1992 | | pagina 12