Interesse voor oude postkantoor groeit Wibo Burgers 8 De belangstelling voor het postkantoor van vroeger groeit de laatste jaren. Eerder waren het vooral oude stations met hun romantische uitstraling, die de aandacht trokken. Maar zeker in de tweede helft van de vorige en het begin van deze eeuw stond het postkantoor centraal in het leven van alledag. Tegenwoordig hebben gelukkig steeds meer mensen oog voor de architectonische en cultuurhistorische kwaliteiten van sommige postkantoren uit het verleden. Voor een aantal openbare diensten werden in de tweede helft van de vori ge eeuw gebouwen in serie ontwor pen. Daarvan hebben vooral de sta tions van de Staatsspoorwegen be kendheid gekregen. Andere categorie- ënzijpscholen, gerechtsgebouwen, gevangenissen en postkantoren. Voor 1850 was de postdienst in handen van lagere overheden of van particulieren. In die tijd was het post kantoor gevestigd in het huis van de plaatselijke postmeester. Die had voor de bediening van zijn klanten vaak een raampje in de buitenmuur. Aan die situatie kwam een einde, toen de staat in 1850 het monopolie op de postbezorging kreeg. Er kwamen toen permanente postkantoren: het eerste was het koninklijk postkantoor aan de Nieuwezijds Voorburgwal in Amster dam, gebouwd door Cornelis Outs- hoorn in 1856. Later werd dit gebouw vervangen door het postkasteel, dat in de periode van 1895 tot 1899 werd gebouwd naar een ontwerp van bouwmeester C.H. Peters, aan de Nieuwezijds Voorburgwal, direct ach ter het paleis op de Dam. Overigens is deze monumentale be huizing van de postdienst niet meer als zodanig in gebruik: in 1990 ging het sprookjesachtige pand over in de handen van een projectontwikkelaar, die er een ultramodern winkelcomplex van maakte onder de naam Magna Plaza*. Dit is een kostbare operatie geworden: voordat het gebouw in zijn oude luister kon worden gesteld moest een nieuwe fundering rondom de oude (zo'n 4500 houten palen) worden aangebracht. De kosten daar van beliepen 7,5 miljoen gulden. De totale restauratiekosten: ongeveer ze ventig miljoen gulden. In de tweede helft van de vorige eeuw moesten 140 postkantoren zelf standig worden gehuisvest. Natuurlijk werden veel panden gehuurd. Ook werden bestaiande panden tot post kantoor verbouwd (zoals in Noordwijk- Binnen, waar in 1878 het vroegere huis van bewaring en kantongerecht tot postkantoor werd verbouwd) maar er werd eveneens een aantal op drachten voor nieuwbouw gegeven, zoals in Dordrecht, Rotterdam, Gro ningen en Leeuwarden. Maar van een werkelijke systematische bouw op grote schaal was pas sprake tijdens het optreden van rijksbouwmeester Cornelis Hendrik Peters (1847-1932). gothische stijl wordt vaak aangeduid als 'postkantorengothiek'. Hij bouwde in totaal meer dan honderd postkantoren door het hele land, waarvan vaak de centrale hal architectonisch gezien verrassend was. Later ontwierp Peters ook het spoorwegstation van Nijmegen, dat evenwel in de Tweede Wereldoorlog werd verwoest. Deze bouwmeester kwam na zijn opleiding aan het gymnasium in Gro ningen terecht op het architectenbu reau van P.J.H. Cuypers in Amster dam. Cuypers zag mogelijkheden voor Peters en liet hem al snel vrij zelfstandig werken. Mede op voor spraak van Cuypers werd Peters in 1876 benoemd tot bouwmeester van het ministerie van Financiën. Op deze post ontwierp hij het ministerie van Justitie aan het Plein in Den Haag, waarin ook duidelijk de invloed van Het vroegere postkantoor van Haarlem, gebouwd naar een ontwerp van rijksbouwmeester Peters. Nu is er een bank in het gebouw aan de Zijlstraat gevestigd, (foto W. Burgers) Zijn postkantoren vindt men benoor den de grote rivieren, dat was zijn do mein als rijksbouwmeester. Zijn collega van de tweede, zuide lijke afdeling van het bureau van de rijksbouwmeesters was D.E.C. Knut tel (1857-1926). De onder leiding van deze bouwmeester tot stand gekomen postkantoren zijn gebouwd in een ge mengde Hollandse en Italiaanse re naissancestijl. Het (voormalige) post kantoor van 's-Gravënzande is een van de postkantoren naar een ont werp van Knuttel (1908). Hij bouwde ook het ministerie van Economische Zaken aan de Bezuidenhoutseweg in Den Haag. Eerste periode Peters' ontwerpen bepaalden de eerste periode van de bouw van postkantoren in ons land. Zijn neo- zijn leermeester - ontwerper van het Rijksmuseum in Amsterdam - viel te onderscheiden. Peters bouwde uitsluitend in bak steen. Natuursteen gebruikte hij al leen voor banden, blokken en vens terbanken. Zijn gevels bieden vaak een kleurige aanblik. Torentjes, uit- bouwtjes, nissen e.d. schuwde hij be paald niet. Tegen het eind van de vori ge eeuw gaf de directie van de Poste rijen de bouwmeester te verstaan dat zijn ontwerpen te duur waren en bo vendien niet steeds aan de gestelde eisen voldeden. Peters had weinig keus: zijn ontwerpen kregen een so berder aanzien: zo werd bij voorbeeld minder natuursteen toegepast. Het eerste (hoofd)postkantoor, dat Peters bouwde was dat in Arnhem (1888). Later werden nog tal van post kantoren gebouwd naar ontwerpen

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1992 | | pagina 8