Een op tien Nederlanders bezocht ooit Open Monumentendag fMONL JMENTÈN A 7 m i.-yisa Het oudste huis te Deventer (toto Auke Pluim/Cross-Fade Video). van Nederland gere kend moest worden. De voorgevel van het pand is gedeeltelijk opgetrokken uit tuf steen en laat verder resten zien van een vijftal vensters in Ro maanse stijl. Voor die vensters werd onder meer gebruik ge maakt van zoge naamd 'aquaduct marmer', een be werkte steensoort die stamt uit de tijd van de Romeinen. In de aquaducten vormde zich regelmatig kalk- afzetting die na be werking gebruikt werd als siersteen bij het bouwen van pan den. De dikte van de muren van het pand bedraagt op sommige plaatsen ruim een meter. Ook de poort die vroeger in het pand zat is nog terug te zien. Toen het pand de functie van poortge bouw niet meer vervulde, werd op die plaats een kapel tegen de wo ning aangebouwd. De 'leeftijd' van het huis valt echter vooral op te ma ken uit de steunbalken in het pand. De jaarringen in de balken zijn daar bij van essentieel belang geweest. Aan de hand daarvan hebben des kundigen uitgezocht uit welke tijd de bomen waaruit de balken voortko men gekapt werden. Hoewel de bal ken zich niet meer op de oorspron kelijke plaats bevinden, is met zeker heid te zeggen dat ze deel uitmaak ten van de oorspronkelijke construc tie van de woning. Richard Kers Jaap Kamerling Uit alle lagen van de bevolking nemen mensen deel aan de Open Monu mentendag al scoren op dit punt senioren en de mensen met een wat hogere opleiding beter. De Open Monumentendag 1991 trok maar liefst 650.000 mensen, tegen 350.000 in 1987. De naamsbekendheid van de dag bij de Nederlandse bevolking is 60 procent en 40 procent weet redelijk goed, wat er op zo'n dag te doen is. Bijna tien procent van de bevolking heeft minstens een keer de Open Monumentendag bezocht. Indrukwekkende cijfers uit een on derzoek, dat in opdracht van de Stichting Open Monumentendag is verricht door Patrick van Hitst van de vakgroep Bestuurs- en organisatie wetenschap van de Katholieke Uni versiteit van Nijmegen (onder bege leiding van prof. dr. N.J.M. Ne lissen). Met name het feit, dat de monu menten 'open' zijn, dat de mensen ter plekke informatie krijgen, dat er allerlei rondleidingen worden ver zorgd en het een en ander ook nog gratis is, brengen velen ertoe een kijkje te nemen op Open Monumen tendag. Het aardige is, dat een deel van de bezoekers, ongeveer één derde, het bezoekje aan een open monument even 'meepikt' als men toch in de stad is om boodschappen te doen. Tweederde van de bezoekers plant zijn bezoek bewust van te voren. De meesten bezoeken monumen ten in de eigen woonplaats, gemid deld maar vier monumenten, waar voor zij liefst drie uur uittrekken. De geïnteresseerden zijn mensen, die ook op vakantie een monument bin nenstappen en regelmatig de tv-pro- gramma's zoals 'Van gewest tot gewest' en 'Kerkepad' bekijken. Inmiddels is één op de tien deel nemers als een 'trouwe' bezoeker te beschouwen, die vanaf het eerste uur deel neemt aan de OMD. Toch komen er jaarlijks vele tienduizenden nieuwe bezoekers bij, waaronder mensen, die anders zelden of nooit monumenten bezoeken. De Open Monumentendag fungeert dus duide lijk als een eye-opener. Merkwaardig is wel, dat de redelijk grote belang stelling voor monumenten onder de Nederlandse bevolking niet resul teert in een frekwent bezoeken aan monumenten al neemt wel de regel matige belangstelling voor tv-pro- gramma's op dit gebied toe. Wat de drukte op zo'n dag betreft en de eventuele schade aan monu menten en bedreiging van de leef baarheid van de omgeving conclu deert de onderzoeker, dat van 'over- bezoek' in Nederland nog niet echt sprake is. Anders is het in steden als Brugge en Venetië, die gebukt gaan onder de horden dagtoeristen. De Stichting OMD wil proberen tieners, die achterblijven in belang stelling, meer te interesseren voor de Open Monumentendag. In Wijk bij Duurstede start zij een experi ment om deze leeftijdscategorie sys tematisch via het onderwijs meer bij monumenten te betrekken. Een aanbeveling, die de onder zoekers doen is om de Open Monu mentendag uit te breiden tot de zon dag omdat veel mensen zoals win keliers zaterdags verhinderd zijn.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1992 | | pagina 7