Dijkverzwaring: eerst hoorzitting, dan onderzoek Red Ons Rivierlandschap Reactie Abele Reitsma 4 Het onderzoek dat minister Maij-Weggen laat uitvoeren naar de uit gangspunten van de rivierdijkversterking moet worden voorafgegaan door een openbare hoorzitting. Het onderzoeksprogramma moet vervol gens worden afgestemd op de uitkomsten hiervan. Die wens uiten een groot aantal organisaties op initiatief van de Bond Heemschut in een brief aan de Commissie Toetsing Uitgangspunten Rivierdijkversterking, die minister Maij eind augustus officieel instelde onder voorzitterschap van dr. C. Boerden. De commissie zou haar werk moeten starten met het houden van de hoorzitting. De openbare hoorzitting moet de commissie in staat stellen een goede inventarisatie te maken van de proble men en inzichten rond de dijkverzwa ring. De organisaties willen tegelijk in de gelegenheid worden gesteld vra gen aan de orde te stellen, die vol gens hen in het onderzoek betrokken moeten worden. Op basis van deze inventarisatie kan de commissie de minister een goed advies geven over de formulering van de onderzoeksop dracht en het werkplan van het onder zoek. Het is beter vooraf inzichten uit te wisselen dan achteraf kritiek te le veren, zo is het motief van de organi saties. Bovendien zal de kwaliteit van het onderzoeksplan bepalend zijn voor de bruikbaarheid van het resul taat, zo stellen de verzoekers. De gevraagde hoorzitting past in het doel dat minister Maij zich gesteld heeft. De minister wil de dijkverzwa ring niet alleen toetsen aan de heden daagse inzichten, maar ze wil ook de 'commentaren' uit de samenleving on derzoeken. Het onderzoek moet ten slotte leiden tot een groter maatschap pelijk draagvlak voor dijkverzwaring. De verzoekers verwachten dat de hoorzitting ten goede zal komen aan de geloofwaardigheid van het onder zoek en aan het 'democratisch rendement' van de huidige adempau ze, die ontstaan is door het besluit van de Waterschappen om hangende het onderzoek geen nieuwe contracten voor dijkverzwaringen te sluiten. Hoewel het verzoek al de eerste dag na de officiële instelling van de com missie ingediend is, zei een woord voerder van de commissie in de pers het verzoek erg laat te vinden omdat het onderzoek al begonnen zou zijn! Intussen blijken ook de waterschap pen steeds toegankelijker voor de kri tiek op hun functioneren. Alle nieuwe dijkversterkingsprojecten moeten in de toekomst worden onderworpen aan een milieueffectrapportage, meent de Unie van Waterschappen nu. De wa terschappen zijn verantwoordelijk voor de meeste dijkverzwaringsprogramma's. Volgens de Unie moet er ook een eind komen aan de grote verscheidenheid aan procedures, die nu nog voor dijkver zwaringsprojecten gelden. Abele Reitsma, Technisch adviseur en PR-medewerker Heemschut Gelderland. De Stichting 'Red ons Rivierlandschap' vroeg de redactie n.a.v. het thema-nummer van augus tus over rivierdijkverzwaring zich nog eens wat uitdrukkelijker te mogen presenteren. Graag voldoet de re dactie aan dit verzoek. Hieronder komt de Stichting aan het woord. Na de artikelen over de rivierdijkver zwaringen in het vorige nummer van 'Heemschut' is één ding duidelijk: groot alarm is nodig om van ons be roemde rivierlandschap nog te red den wat er te redden valt! De Stichting Red ons Rivierland schap (R.O.R.) coördineert het ver zet tegen Rijkswaterstaats verwoes tende ingrepen. Het is een samen werkingsverband van een groeiend aantal stichtingen, verenigingen en actiegroepen, die ook in het rivieren gebied zelf actief zijn. Ook werken wij nauw samen met de KNNV, de Bond Heemschut, de Vereniging voor de Voetveren, de wandelvereni ging Nemo en afdelingen van de IVN. Politieke actie Wij werken nauw samen met de D '66-fractie, met name in de Vaste Kamercommissie voor Verkeer en Waterstaat. Door ons is al sinds '90 aangedrongen op onafhankelijk on derzoek naar de uitgangspunten van de dijkverzwaringen. Nadat de lan delijke pers onze roep had overge nomen, heeft in juli '92 minister Maij- Weggen noodgedwongen het ge vraagde onderzoek ingesteld. Hierop is door R.O.R. een kort ge ding aangespannen tegen het Wa terschap Groot Maas en Waal, om stillegging van de werkzaamheden in de Ooij af te dwingen. Als gevolg hiervan heeft de Unie van Water schappen besloten alle nog niet ge gunde werkzaamheden op te schor ten tot na de uitslag van het onaf hankelijk onderzoek. Ook dienden wij in december '91 een klacht in bij de Europese Com missie tegen Rijkswaterstaat over ontduiking van de wet op de Milieu- Effectrapportage bij de dijkverzwarin gen. Deze klacht is inmiddels in be handeling. Actie via de kunst De tentoonstelling: 'De Grote Ver nieling', met tekeningen van Willem den Ouden en foto's van Freddy Rik ken, is te zien geweest in Apeldoorn, Nijmegen, Tiel, Leeuwarden, Den Bosch, Baarn (kasteel Groeneveld), en komt in november '92 in de Am- stelkerk in Amsterdam. Ook de Bond Heemschut werkt mee aan deze ex positie. Een documentaire: 'De grote Ontluistering' door Manus van der Kamp is in voorbereiding. Verder verzorgen wij lezingen over het onderwerp, maakten een in formatie-katern, en geven drie maal per jaar een Nieuwsbrief uit. Lidmaatschap Wij worden door niemand gesubsidi eerd: de 50,- donateurschap per jaar, die wij vragen, zijn dus brood nodig! Giro: 30344, t.n.v.: Red ons Rivier landschap, Willemsparkweg 29 hs, 1071 GP A'dam. Tel: 020-6794341/ 6620409. Voor het rivierengebied: 04181-1837. Hermine Ingen Housz-Menalda, Nic. Maesstr. 38 II, 1071 RB A'dam. De secr.-coördinator van het polderdistrict Groot Maas en Waal, ing. H.H. Kok stuurde een reactie in op de artikelen van Abele Reitsma over dijkverzwaring in het vorige nummer. Deze reactie kwam voor het oktobernummer te laat. U treft hem aan in het decembernummer. Red.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1992 | | pagina 4