k Monumenten-contact Midden-Limburg Kritiek op Rijksdienst voor de Monumentenzorg Andere plannen in Groningen Nieuw plan provinciehuis Hamsterborg Heemschut 40 Groningen - In een interview voor Radio Noord, naar aanleiding van de stedebouwkundige ontwikkelingen in Groningen, heeft de secretaris van de Provinciale Commissie Gronin gen, ingenieur Piet Reijenga, de vol gende uitspraken over de Rijksdienst voor de Monumentenzorg gemaakt: 'Ik moet helaas zeggen, en dat is een bijzonder tragische ontwikkeling, dat de Rijksdienst voor de Monu mentenzorg zo langzamerhand alles goed vindt. Ik denk dat men, en dat heb ik ook al horen verluiden van ambtenaren van die dienst, zijn beleid meer afstemt op in gesprek blijven met de gemeenten, dan op de zaak zelf. Het is daarom dan ook duidelijk, dat de volgende ingreep (zie volgend ar tikeltje, red.) ook gedekt wordt door de Rijksdienst.' Groningen - Naast het nieuwe bouwplan voor het Provinciehuis, blijft Heemschut Groningen ook an dere ontwikkelingen in stad en pro vincie volgen. Objecten, die de aan dacht blijven vragen zijn o.a.: de plannen voor een winkelcentrum op de Westerhaven in Groningen (de 'Ark'), het nieuwe gerechtsgebouw aan het Guyotplein, en, ook in de stad, de plannen van de FNV voor de bouw van een kantoor aan het Damsterdiep, in de vorm van een reusachtige trap. In Winschoten wor den de plannen voor het centrum, en met name de Blijhamsterstraat, nauwlettend gevolgd. Ook voert Heemschut Groningen al enige tijd een discussie met de Raad voor het Cultuurbeheer, in een poging van de Raad meer argumenten te horen voor het positieve advies aan de Mi nister inzake het plan-Natalini voor de Grote Markt in Groningen. Groningen - Met een nieuw, com pacter plan voor het te bouwen pro vinciehuis aan de Turfsingel hoopt het gemeentebestuur van Groningen de bezwaren tegen het eerdere plan te hebben weggenomen. Heemschut Groningen ziet echter weinig verschil met het eerste bouwplan en de be zwaren van Heemschut blijven dan ook van kracht. Een stuk binnenstad wordt maximaal volgebouwd, zonder reserve. Het nieuwe provinciehuis kan, door toekomstige bestuurlijke ontwikkelingen in de drie noordelijke provincies, al snel te klein worden en dan beschikbaar komen voor com merciële ingebruikname, 's Avonds is het gebouw een dood element. Al is het nieuwste bouwplan dan ander halve bouwlaag lager, het blijft uitste ken boven het hoogste pand aan de Turfsingel. Bovendien zal er voor de bouw een stuk singelwand gesloopt moeten worden, waaronder het mo nument van de Vrijmetselaarsloge. Een parkeergarage vergroot de ver keersdruk op de grachtenring, en de kans bestaat dat de Turfgracht ver smald moet worden. Het gemeente bestuur dreigt akkoord te gaan met dit nieuwe bouwplan, zonder deug delijke argumenten. Heemschut ziet als alternatief het gedeeltelijk bou wen op een andere locatie. Den Ham - Het is nog niet duidelijk wat de bestemming zal worden van de Hamsterborg in Den Ham (zie Heemschut 6/91 en 1/92). Deze oor spronkelijke zeventiende-eeuwse borg-boerderij is na het overlijden van de eigenaresse, mw. Wierenga, testamentair nagelaten aan de 'Wierenga's van de Hamsterborg Stichting'. Er is ook een vriendenvereniging, die 245 leden telt. Volgens een be paling in het testament moet 'de Hamsterborg blijven voortbestaan als cultuurhistorisch monument in de zin van de Monumentenwet'. Het re presentatieve deel van de borg dient opengesteld te worden voor bezichti ging. Als mogelijke bestemmingen voor de Hamsterborg worden ge noemd: een (exclusief)museum, een depot voor Groninger klederdrach ten, een kampeerboerderij of een combinatie borg en boerderij met ou derwetse bedrijfsvoering. In de zaal van de borg worden inmiddels al cul turele avonden georganiseerd. De vriendenvereniging gaat de beplan ting van de singel aanpakken, en zorgt dat er een nieuw toegangshek komt. Saskia Simon, PR-medewerkster Heemschut Groningen De afdeling Limburg is bezig contac ten te leggen met de vele tientallen heemkunde- en historische vereni gingen in de provincie. In een brief aan 70 verenigingen schreef Heem schut Limburg: 'Het is onbegonnen werk om alle plaatselijke ontwikkelin gen op het gebied van monumenten nauwkeurig te volgen. Gelukkig be staan er in Limburg in de meeste plaatsen heemkundige of historische kringen die deze taak op zich heb ben genomen. Het is een goede zaak als de Bond Heemschut, die op landelijke en provinciale schaal ope reert, en de heemkundeverenigin- gen, die locaal of regionaal actief zijn, waar nodig met elkaar samen werken. De Bond Heemschut kan zo betrouwbare informatie krijgen over de plaatselijke situatie en de heem- kundeverenigingen kunnen gebruik maken van de juridische en techni sche kennis en ervaring van de bond.' Sinds een halfjaar is in Midden- Limburg een overlegorgaan voor monumentenorganisaties tot stand gekomen waarin ook Heemschut vertegenwoordigd is. De bijeenkom sten worden heel goed bezocht. In april jl. hebben de aangesloten leden van het 'monumentencontact' deel genomen aan een NCM-cursus over gemeentelijke monumentenzorg. Voor het seizoen 1992/1993 staat o.a. een lezingencyclus op het pro gramma over onderwerpen als: mo numentenselectie- en registratiepro cedure van jongere bouwkunst, bouwhistorie, bouwkunst, publiciteit, Monumentenwacht enz. Heemschut Limburg hoopt ook in Noord- en Zuid-Limburg te komen tot samenwerking met heemkundevere- nigingen en historische kringen. De eerste besprekingen daarover zijn al gaande. Mathieu Schlijper, PR-medewerker Heemschut Limburg

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1992 | | pagina 40