Heemschut 25 jaar in Korenmetershuis Heemschut-agenda Gemeenten actiever Larmagtoren 37 alleen "een plaats" voor de tram is, maar de tram ook in de binnenstad "op z'n plaats" is.' Binnen Heemschut Utrecht wordt nog heftig gediscussieerd over de 'voors' en 'tegens'. Men vreest o.a. dat de kostbare (snel)tram wellicht ten koste zal gaan van andere verbeterin gen op het gebied van vervoer. En zal het terugdringen van het doorgaand verkeer in combinatie met de aanleg van een vrije busbaan niet goedkoper en minder ingrijpend zijn? Wij komen zeker op dit onderwerp terug. 'Een nieuwe tramlijn dooreen oude stad'-, een advies, gebaseerd op een onderzoek naar de historische ruim telijke waarden ter plaatse van het voorgenomen tracé voor een tramlijn door de binnenstad van Utrecht; sa mengesteld door M. Dingemans en drs L. Prins; Uitg. door de RDMZ. Zeist, juni 1992. Te bestellen bij de afdeling Communicatie. Tel. 03404-83406. N.B. De provincie Utrecht heeft zich eind september uitgesproken tegen de komst van de tramlijn. De inves teringen (600 miljoen) zijn zodanig, dat er dan tot 2005 geen geld meer over is voor de ontwikkeling van 'hoogwaardig openbaar vervoer' elders in stad en regio, aldus Gede puteerde Staten. Op 1 september was het precies 25 jaar geleden, dat het Landelijk Bu reau van de Bond Heemschut zijn in trek nam in het Korenmetershuis aan de Nieuwezijds Kolk. Daarvoor was de Bond gehuisvest in een ruimte aan Oosterpark 22 te Amsterdam. Het juli-nummer van Heemschut uit 1967 meldde op pag. 53, dat 'de huisvesting van het bureau van de Bond al jaren een zorgelijke zaak is. Het werk neemt toe en daarmee het ongerief van onvoldoende ruimte'. B. en W. van Amsterdam was zo vriendelijk het Korenmetershuis, een Rijksmonument, aan Heemschut voor een schappelijke huurprijs te verhuren omdat de vorige huurster, de Vereniging 'De Amsterdamse Haven' juist verhuisd was naar het Havengebouw. Het feit, dat de toenmalige burge meester mr. d'Ailly ook voorzitter is geweest van Heemschut, zal niet vreemd zijn geweest aan het royale gebaar van Amsterdam. JK Nieuws uit Provincie/Heemschut in actie (vervolg van pagina 35) Het verwaarloosde landgoed Hou- them-St. Gerlach is een van de wei nige barokke gebouwen in ons land met plafond- en wandschilderingen. In ons volgende nummer besteden we aandacht aan dit topmonument. 20 t/m 22 oktober: Restoration '92. Internationale vakbeurs voor restau ratie en conservering van cultureel erfgoed. Plaats: Delta en Randstad hal van de RAI te Amsterdam. Ook Heemschut is met een stand verte genwoordigd. Voor leden van Heem schut is er een beperkt aantal toe gangskaarten beschikbaar tegen de gereduceerde prijs van vijf gulden; Belt u tevoren even of er nog kaar ten zijn. Zo ja, dan kunt U er een toegestuurd krijgen of eventueel af halen op Nieuwezijds Kolk 28. (tel. 020-6225292) (zie ook pag. 24 en 25). 28 oktober: Lezing over 'Stedebouw', door ir. D de Haan. 20.00 uur. Plaats: 'De Koning van Denemarken' Utrechtsestraat weg 2, Rhenen. 10 november: Lezing over "Stadsver nieuwing' door wethouder A.L.L.M. Asselbergs. 20.00 uur. Plaats: De El- leboogkerk, Langegracht 36, Amers foort. 23 november: Lezing over 'restaura tie en architectuur' door T.A. Paul van Vliet. 20.00 uur. Plaats: Het Wa pen van Linschoten en Snelrewaard, Dorpsstraat 34, Linschoten. De drie lezingen werden georganiseerd door Heemschut Utrecht. Noord-Brabant De Noordbrabantse gemeenten zijn een stuk actiever geworden op het gebied van monumentenzorg. Dit verheugende bericht kwam van de Stichting Federatie Noordbrabants Monumentenoverleg. De federatie heeft een onderzoek gedaan naar de situatie rond de monumentenzorg in de provincie; 82 van de 131 ge meenten hebben een monumenten inventarisatie gedaan, veel meer dan in 1984, toen een eerder onderzoek plaatsvond. In 96 gemeenten is een monumentenverordening van kracht, in 10 is zo'n verordening in voorbe reiding. De meeste gemeenten heb ben deze pas na 1988 ingesteld. In 64 gemeenten functioneert een mo numentencommissie, in 33 gemeen ten een monumentenlijst, terwijl in 72 gemeenten een dergelijke lijst in voorbereiding is. Noord-Holland Amsterdam - Na de brief aan het College van B. en W., waarin Heem schut vorig jaar september al zijn verontrusting uitsprak over het bouwplan voor de 210 meter hoge Larmagtoren in Sloterdijk heeft de Bond nu ook officieel bezwaar aan getekend. Dit n.a.v. de tervisieleg- ging van het plan. In zijn eerdere brief wees Heemschut erop, dat uit een zichtbaarheidsanalyse van de Amsterdamse Raad voor de Stede- bouw is gebleken, dat op een aantal plaatsen in de binnenstad de Lar magtoren als een verstoring van het silhouet van de historische stad zal worden ervaren. De toren wordt ruim twee maal zo hoog als het maximum, dat in het Amsterdamse Structuurplan wordt aangehouden. Zoals dat structuur plan ook voorschrijft is daarom een hoogbouw-effectrapportage nodig. Het toestaan van deze toren zou vol gens Heemschut een betreurens waardig precedent vormen vanwege het sterk negatieve effect op het stadsschoon. Intussen hebben Gedeputeerde Sta ten de gemeente geweigerd toe stemming te geven voor het volgen van de art. 19-procedure, die vrijstel ling verleent voor het maken van een aangepast bestemmingsplan, nodig voor de bouw van de toren. GS zijn het niet eens met de gemeente, dat het bouwplan zo urgent is, dat de normale procedure niet zou hoeven te worden gevolgd. Heemschut is dit volledig met GS eens. De gemeente houdt vast aan de art. 19-procedure en bereidt tegelijkertijd een aange past bestemmingsplan voor. JK

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1992 | | pagina 37