Moderne vensters in 16de eeuwse stadsmuur Nieuw subsidiesysteem woningverbetering en monumenten Discriminatie jonge monumenten rond Betuwelijn Limburg geeft voorbeeld Sloop panden Catharijnesingel? Extra geld voor vier monumenten Nieuws uit Provincie 35 Overijssel Hattem - Vol verbijstering reageren monumenten-minnaars in Hattem op dë bouw van een ultra-modern woonhuis op en naast de originele stadsmuur uit de 16de eeuw, zo la zen we in de Zwolse Courant. De woning een wit/grijs blok met louter rechthoeken - steekt meters boven dë stadswal uit. De eigenaar mocht ook nog eens twee ramen in de muur hakken om zijn woonkamer van daglicht te voorzien. Vooral die vensters maken de inwo ners van Hattem woedend. De eige naar wordt bestookt met anonieme telefoontjes, de bouwer hoort bedrei gingen en de burgemeester kan geen stap in het vestingstadje zetten of hij wordt aangesproken op de bres in de muur. Een voorbeeld van particuliere woningverbetering. Deventer - De gemeente Deventer maakt zich ernstig zorgen over de toekomst van de stadsvernieuwing nu staatssecretaris Heerma het stadsvernieuwingsfonds 'eindig' heeft verklaard. Dit was aanleiding voor de gemeente om met de partij en in de stadsvernieuwing, de corpo raties en de Stichting Verbeterwinkel afspraken te maken over een effici ëntere werkwijze bij de particucliere woningverbetering. Daarnaast is met de Stichting Nationaal Restauratie fonds een nieuw systeem opgezet voor de financiering van de particu liere woningverbetering en restaura ties van monumenten. Op 26 augustus vindt de feestelijke ondertekening van twee overeen komsten plaats tussen de gemeente Deventer en het Restauratiefonds en tussen de gemeente en de Verbeter winkel. Gelderland De Bond Heemschut vindt het on juist dat de Milieu Effect Rapportage (MER) voor de Betuwelijn alleen uit gaat van de topografische kaarten uit 1850 voor het beoordelen van de mate van verandering (en daarmee de mate van historische authenti citeit) van de bestudeerde gebieden. Dat schrijft de vereniging in een offi ciële inspraakreactie op de MER. 'Deze werkwijze negeert ontwikkelin gen van na 1850, die eveneens his torische betekenis hebben en die de laatste jaren een stijgende waarde ring genieten. Op dit punt is de MER onder andere in strijd met het rijks beleid ter inventarisatie en bescher ming van objecten en structuren uit de periode 1850-1940.' Heemschut doet de volgende suggestie: 'Aan gezien de belangrijkste veranderin gen na de Tweede Wereldoorlog hebben plaatsgevonden, is er veel voor te zeggen topografische kaar ten van kort voor deze historische cesuur te gebruiken ter indicatie van de bedoelde (on)geschondenheid.' Verder heeft Heemschut de wens dat de MER ook een visuele rappor tage geeft, bijvoorbeeld in de vorm van foto's, 'ten minste van de mees te bijzondere cultuurmonumenten die bedreigd worden'. Abele Reitsma Limburg Voor het eerst in haar geschiedenis gaat de Provincie Limburg een ge heel eigen en zelfstandig monumen tenbeleid voeren. Anderë provincies hadden de afgelopen jaren als ge volg van de nieuwe Monumenten wet, die de provincies maar weinig bevoegdheden meer geeft, hun ta ken juist ingetrokken. Maar mogelijk geeft Limburg hiermee een signaal, dat het tij begint te keren en de pro vincies toch hun verantwoordelijk heid gaan nemen waar de Rijksover heid het nogal laat afweten. In een nota kondigt Limburg aan een provinciale monumentenlijst in te gaan voeren. De monumenten daarop ko men in aanmerking voor provinciale subsidie. Ook toonbeelden van jonge bouwkunst kunnen een plaatsje op de lijst krijgen. Overigens hebben de meeste provincies al lang zo'n lijst. Voor behoud, restauratie en herbe stemming van 'buitengewone' monu menten als kastelen en oude fabrieks gebouwen wordt een speciale kanjer regeling in het leven geroepen. Ook geeft de Provincie een flinke financiële bijdrage voor de oprichting van een fa cilitair bureau, dat gemeenten gaat adviseren over monumentenzorg. Utrecht Utrecht - De gemeente Utrecht wil vier panden rond de Catharijnesingel laten slopen. Het betreft de num mers Catharijnesingel 60, 6162 en Sterrebos 1Ze moeten wijken voor een nieuwe centrale rechtbank. Eén pand staat op de gemeentelijke mo numentenlijst. De gemeente heeft in overleg met de Rijksgebouwendienst aanvankelijk geprobeerd de panden in te passen in de nieuwbouw, maar dat bleek niet haalbaar. De sloop- plannen veroorzaakten enorme com motie. Velen, onder wie Heemschut, tekenden een 'Singelmanifest'. De stoom is tijdelijk van de ketel, de ge meente probeert alsnog de histori sche Singelwand te redden. Zuid-Holland Minister d'Ancona heeft geld toege zegd voor de restauratie van vier monumenten, die dat hard nodig hebben. Het zijn de Onze Lieve Vrouwentoren in Amersfoort (4.5 mil joen), de Martinikerk te Sneek (2.1 miljoen), het Fort Kijkduin in Den Helder (1.8 miljoen) en het Kasteel Houthem-St. Gerlach in Valkenburg (4 miljoen) in Limburg. Voor de restauratie put de minister uit de zogenaamde knelpuntenpot voor monumentenzorg. Deze is in het leven geroepen voor grote res tauraties, die het gemeentelijk bud get fors overschrijden. In 1991 werd uit de pot bijvoorbeeld de Rotter damse wijk De Kiefhoek, een schep ping van architect Oud, gerestau reerd. Wil een gemeente in aanmer king komen voor subsidie uit deze pot dan mag ze voor het object drie jaar lang geen gewone subsidie aan vragen. Bij de RDMZ zijn 83 aanvra gen ingediend voor in totaal 186 mil joen. Dat is iets meer dan vorig jaar (72 aanvragen voor 170 miljoen). De minister had dit jaar 12.4 miljoen te verdelen, 2 miljoen meer dan in 1991Zij hoopt, dat die verhoging blijvend zal zijn. Er komt waarschijn lijk geld bij uit het Nationaal Restau ratie Fonds. (vervolg op pagina 37)

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1992 | | pagina 35