Democratische controle op rivierdijkverzwaring ontbreekt Dijkverzwaring Heemschut 32 Fraaie catalogus Een catalogus met een uiterst fraaie layout, die mede dankzij de financië le steun van de Stichting Cultuur fonds van het Bouwfonds Neder landse gemeenten tot stand kon worden gebracht, begeleidt de ten toonstelling. De brochure bestaat uit een map met losse bladen, die elk een apart hoofdstuk behandelen. Volgens Van Hövell dient dit losbladi ge systeem een zowel educatief als practisch doel: 'Door de verschillen de stijlen naast elkaar te leggen en onderling te vergelijken kan de lezer tot een beter inzicht komen. Boven- Boogbrug 'De Exelse brug' over het Twentekanaal (1955). dien kan de catalogus nog worden aangevuld met locale wetenswaar digheden: denk maar eens aan een hoofdstuk gewijd aan de Nijmeegse architect Leeuw, of aan Wegerif, die een heel eigen stempel op de Apel- doornse architectuur drukte'. Inlichtingen over de huur van de ten toonstelling en de verkoop van de brochure 5,- per stuk) zijn in te winnen via het secretariaat van de PC Gelderland, tel. 08895-41914. Drs. Vincent Collette is lid van de Provinciale Commissie van Heem schut in Gelderland Hopperus Buma bij uitreiking thema-nummer rivierdijkverzwaring: De voorzitter van de afdeling Gelder land van Heemschut, mr. W. W. Hop perus Buma bood op 14 augustus in het stadhuis van Zaltbommel het spe ciale nummer van Heemschut over ri vierdijkverzwaring aan aan burge meester mr. H.J. Palm en het Tweede Kamerlid voor D'66 drs. D. Elsma. In het thema-nummer werd krach tig stelling genomen tegen het gebrek aan mogelijkheden om langs demo cratische weg aandacht te vragen voor cultuurhistorische waarden, die door de dijkverzwaring worden be dreigd. De Waterstaatswet uit 1900 biedt voor burgers geen beroeps-mo gelijkheden. Alleen Rijkswaterstaat, de waterschappen, de gemeenten en de aannemers kunnen in beroep gaan tegen de vaststelling van een dijkverzwaringsplan door de Provin cie. Heemschut is blij met het onder- Mr. W.W. Hopperus Buma overhandigt het themanummer aan burgemeester mr. H.J. Palm. Op de achtergrond het D'66 Kamerlid drs. D. Eisma. (foto Cor de Koek) '?i<-.r .V\' VV1 zoek, dat minister Maij-Weggen heeft aangekondigd, en de adempauze in de dijkverzwaring, aldus Hopperus Buma in zijn toespraak, maar vindt dat ook de Waterstaatswet moet ver anderen. Nog voordat de eerste pro cedure voor dijkverzwaring opnieuw in gang wordt gezet moet de wetge ver beginnen de stem van burgers, dijkbewoners en maatschappelijke or ganisaties te erkennen. Bovendien meent Heemschut dat de commissie, die het onderzoek gaat begeleiden, haar werk moet beginnen met een in spraakronde alvorens probleemstel ling en inhoud van het onderzoek af te bakenen (zie pag. 4). Heemschut wijst als landelijke ver eniging tot bescherming van cultuur monumenten al vanaf de beginjaren '70 op de verwaarlozing van het cultu rele erfgoed bij de rivierdijkverhoging. Van de zogenaamde 'uitgekiende ontwerpen' voor nieuwe dijkvakken, die de toen malige commissie Becht voorstelde, een advies, dat de minister overnam, is niets terecht gekomen, aldus Hopperus Buma. Het Kamerlid Eisma van D'66, dat het initiatief nam tot een vooronderzoek naar de noodzaak van dijkverzwaring, is blij met het onderzoek, dat nu ook de minister wenst. Hij heeft echter nog wel en kele vragen aan de minis ter. Hoe wordt bijvoor beeld de begeleidings commissie voor het on derzoek precies samen gesteld en hoe zit het precies met de adempauze in de voortgang van de rivierdijkversterking in afwachting van de nadere besluitvorming op 1 januari 1993. Ook vindt hij de tijd, die de mi nister heeft uitgetrokken voor het on derzoek, dat voor het eind van dit jaar klaar moet zijn, wel erg kort. Het thema-nummer bevatte ook een artikel over de plannen de toren van Zaltbommel van een nieuwe spits te voorzien. Burgemeester Palm wees erop dat de politieke beslissing hierover nog moet worden genomen. Verder was uit een enquête gebleken, dat een meerderheid van de inwoners van Zaltbommel een nieuwe spits af wijst. J.K. In het artikel 'Monumenten nauwe lijks in tel' op pag. 8 van het dijkver zwaringsnummer, dat wij in augustus uitgaven, schrijft Abele Reitsma, dat sloop vaak het gevolg is van dijkver zwaring. Onder het kopje 'Wanstaltige namaak' vervolgt hij, dat vervangen de nieuwbouw van een wanstaltig soort namaak is. De bewoner van het gesloopte rijksmonument, dat nu is vervangen (zie foto pag. 7, vorige nummer) is niet blij met deze uit spraak. Zelf had hij graag restauratie van zijn huis gewild, hij had daarvoor plannen in voorbereiding. Hij was echter gedwongen hiervan af te zien. Wat nu gebeurd is is in zijn ogen een second best-oplossing. Overigens schreef de heer Reitsma hier voor eigen rekening. Zijn oordeel is niet het officiële standpunt van de Bond Heemschut. J.K.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1992 | | pagina 32