Korting op MlP-boeken Architectuurgids Haarlem Julia Jan Woutersstichting 29 Adres: Zuiderkerkhof 25, 1011 XA Amsterdam. Tel. 020-6232334. Stichting tot behoud van den Doornenburg Het jaarverslag 1991 geeft een actief beeld van het middeleeuwse kasteel dat bekend staat om de vele ge bruiksmogelijkheden; bruiloften, cul turele evenementen, rondleidingen enz. Adres: Postbus 155, 7040 AD 's Heerenberg. Tel. 08346-61281. Vereniging Oud-Edam Oud-Edam is een periodiek, uitgege ven door de Vereniging Oud-Edam en verschijnt 3 maal per jaar. Het voorjaarsnummer is traditiegetrouw grotendeels gewijd aan het jaarver slag. Adres: Graaf Willemstraat 8, 1135 WP Edam. In samenwerking met uitgeverij Waanders in Zwolle kunnen we onze leden een korting van 7,50 aanbie den op de eerste zes publikaties in het kader van het Monumenten In ventarisatie Project. Het zijn de de len Architectuur en stedebouw in de gemeente Utrecht (in de winkel 30,-), Architectuur en stedebouw in Drenthe (in de winkel 25,-), Ar chitectuur en stedebouw in Overijs sel (in de winkel 25,-), Architectuur en stedebouw in Flevoland (in de winkel 25,-), Architectuur en ste debouw in Amsterdam (in de winkel 35,-) en Architectuur en stede bouw in Rotterdam (in de winkel 30,-). Wie een boek komt ophalen op Nieuwezijds Kolk 28 in Amsterdam, profiteert van de volle reductie. We kunnen ook opsturen maar dan kost dat u porto. Inl. 020-6225292. Tijdens de Internationale Dag van de Architectuur op 1 juli werd de Archi tectuurgids van Haarlem gepresen teerd. De gids geeft een overzicht van de verrassend rijke bouwhistorie van deze Noord-Hollandse gemeen te. De gids, ingeleid door de Haarlemse schrijfster Doeschka Meijsing, is het produkt van tweeënhalf jaar onder zoek door de Werkgroep Architec tuur Haarlem. Deze werkgroep, ver bonden aan het Architectuur en Bouwhistorisch Centrum, selecteer de vijfhonderd panden die voor de Stichting Monumentenwacht Overijssel Het aantal aanmeldingen van objec ten groeit nog steeds van bijna 300 in 1983 tot ca 1000 eind 1991. Met name de categorie woonhuizen neemt toe. Veel aandacht werd dit jaar besteed aan verdere professio nalisering van de Monumenten- wacht. Adres: Aan de Stadsmuur 79-83, 8011 VD Zwolle. Tel. 038-213257. Stichting Archeologische Monumentenwacht Nederland Samen met het jaarverslag over 1991 werd er een brochure rondge zonden met gegevens over de stich ting AMW (Archeologische Monu mentenwacht Nederland), opgericht in 1990 en aangesloten bij de Fede ratie Monumentenwacht Nederland. Boeken Woningen in Tuinstad Zuid in Haarlem. bouwgeschiedenis van Haarlem van speciale betekenis zijn. In de gids zijn er uiteindelijk bijna tweehonderd opgenomen, chronologisch gerang schikt vanaf de middeleeuwse Am sterdamse Poort tot aan de nog on voltooide experimentele woningbouw in de Zuiderpolder, de meest recente stadsuitbreiding in Haarlem. Daar naast werden de panden ook thema tisch gerangschikt: per tijdvak zijn verschillende gebouwentypen naast elkaar gezet. De meeste aandacht gaat in de gids uit naar de 19de en 20ste-eeuwse bouwkunst: van de ruim honderd pagina's overzicht zijn er bijna ze ventig gereserveerd voor de archi tectuur na 1800. Dat is niet verwon derlijk als men zich bedenkt dat het karakter van Haarlem, met name buiten het historische centrum, wordt bepaald door architectuur uit de laat ste twee eeuwen. Werkgroep Architectuur Haarlem, Ar chitectuurgids Haarlem. Uitgeverij Schuyt en Co Haarlem. Prijs 39,50. Hans Fuchs De doelstellingen zijn: periodieke in spectie, geven van voorlichting, het aanbevelen van preventieve maatre gelen en het uitvoeren van kleine herstelwerkzaamheden. Informatie is in te winnen bij de AMW, Vanadium- weg 16, 3812 PZ Amersfoort. Tel. 033-670574. Op het gebied van natuurmonumen ten verschenen de jaarverslagen van de 'Stichting Nieuwland' (Nieuw- landsestraat 8, 5862 AG Geysteren. Tel. 04784-1510) en van de 'Stichting Commissie voor de Vecht en het Oostelijk en Westelijk Plassengebied' (secretariaat Brede- laan 11406 LM Bussum. Tel. 02159-16651). AMtC PR-medewerkster van de PC. Fries land drs. Rita Mulder-Radetzky schreef samen met Barteld de Vries de monografie 'De Julia Jan Wou tersstichting te Oudeschoot; van bui tenplaats tot bejaardenoord'. Het is 100 jaar geleden dat de Stichting werd opgericht en 90 jaar geleden dat de eerste bewoner werd begroet. In het boekje worden de bewoners geschiedenis en de bouwgeschiede nis van het voormalige buiten 'Veenwijk' verteld, gebouwd in 1763 en begin deze eeuw vervangen door het huidige gebouw, waarbij het stucwerk uit een aantal vertrekken herplaatst werd. Bij testament heeft Julia Wouters een leemte in de zorg voor dames, ouder dan 45 jaar en geboren in Friesland, willen opvullen (nu worden ook weduwen toegela ten). Het gebouw functioneert nog steeds als zodanig, is inmiddels ge renoveerd en aangepast aan de mo derne eisen (o.a. Wet op de bejaar denoorden, 1963). Met veel inzet en zorg probeert men deze unieke stichting in stand te houden. Het boekje bestaat uit twee delen, nl. de geschiedenis van het voormalige Veenwijk en die van de Julia Jan Woutersstichting, waarbij er speciale aandacht wordt besteed aan de tuin aanleg. De uitgave is rijk geïllus treerd. Alphen aan den Rijn, Canaletto, 1992. 102 p. ISBN 90.6469.640.3. AMtC

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1992 | | pagina 29