Rijksdienst voor de Monumentenzorg: privatisering? 27 Links het Huis van Bewaring (1840), dat behouden blijft. In het midden de entree van het gemeentehuis, dat gaat verdwijnen. Rechts (deels bedekt) het Huis Tetrode, tot dusver de trouwzaal, straks het onderkomen van de VVV. (foto Harrie Cock, Assen) aan de omgeving. De straten worden verkeers-luw. Waar nog asfalt is, zo als op de Torenlaan, Brinkstraat, deel Brink en Noordersingel, komt een klinkerbestrating. De Torenlaan wordt 'groener' en zal meer één ge heel gaan vormen met de Gouver- neurstuin - ooit gedacht als parkeer terrein - die mede dank zij de inzet van de Bond Heemschut een groene long bij het oude stadshart is gewor den. het gerevitaliseerde stationsplein - alles op loopafstand - een bijzonder aantrekkelijk geheel vormen. En dat alles met respect voor en versterking van historisch gegroeide waarden'. Ter wille van de belevingswaarde van het gebied voor voetganger en fietser worden de wegen over en na bij de Brink smaller gemaakt; de po sitie van de auto wordt aangepast C. Rodenburg is PR-medewerker van Heemschut Drenthe Jaarverslagen Het jaarverslag 1991 van de Rijksdienst 'getuigt zowel in woord als beeld van het veranderingsproces, dat de RDMZ momenteel doormaakt', aldus het begeleidend schrijven. De Grote Efficiency Operatie (GEO) naar o.a. mogelijke verzelfstandiging bleek zeer ingrijpend en heeft grote gevolgen. Na de reorganisatie, die dit najaar voltooid moet zijn, zal er een ver nieuwd instituut ontstaan dat zich vooral zal richten op het informeren, adviseren en ondersteunen van overheden, particuliere organisaties, eigenaren en beheerders van monu menten. De aanwezige kennis en expertise zal in toenemende mate bruikbaar en toegankelijk zijn voor iedereen. De Rijksdienst gaat, met andere woorden, de boer op. Waar bij een hechte samenwerking met andere instanties van belang is, op dat er een waterdicht netwerk ont staat. Is dit voor particuliere organi saties als de Bond Heemschut een gunstige ontwikkeling? Worden deze organisaties straks overvleugeld door de Rijksdienst, nu daar de pri vatisering ingezet is en zal er een heftige concurrentiestrijd losbarsten? Of zal er sprake zijn van een net werk met een hechte samenwerking tussen alle betrokken partijen? De toekomst zal het uitwijzen. De minis ter heeft echt de intentie om de des kundigheid van de particuliere orga nisaties te vergroten. Maar zij zit al tijd vol plannen. Is het. eigenlijk wel juist om zo te privatiseren, dat een 'geprivatiseerde' overheidsinstantie als de Rijksdienst in feite taken op zich neemt, die particuliere organisa ties als de Bond Heemschut al jaren uitoefenen. Die particuliere organisa ties moeten voor subsidie knokken bij een Rijksdienst, die in principe de taken lijkt over te nemen. Is dat pri vatisering? De minister zou er beter aan doen het particulier initiatief zelf meer te ondersteunen. Dat is pas 'privatiseren'. Het jaarverslag begint met een foto serie bedoeld om de waakzaamheid in brede kring aan te wakkeren? Af gebeeld zijn bedreigde (of inmiddels gesloopte) voorbeelden van Jonge Bouwkunst. Successievelijk worden de negatieve en positieve ontwikke lingen gemeld. Het jaar eindigde in mineur, aldus directeur Hylkema; De stopzetting van de bijdrage in het Stadsvernieuwingsfonds (ad 26 mil joen) en de aankondiging van de verlaging van het restauratiebudget met 4,55 miljoen. Enig lichtpunt kun nen bieden het toekomstige delta plan voor de monumentenzorg en het voornemen van de minister een deel van de extra aardgasbaten te reserveren voor de monumenten zorg. Het jaarverslag van de RDMZ kan worden besteld door overmaking van 15,- op giro 425120 t.n.v. de RDMZ te Zeist onder vermelding van Jaarverslag 1991. AMtC/JK Stichting Nationaal Restauratiefonds Sedert de oprichting in 1985 speelt het Fonds als restauratiebank een belangrijke rol in de monumentenwe reld en de laatste jaren is men druk doende de taken te verruimen. Het terrein werd uitgebreid naar particu liere woningverbetering en stadsver nieuwing in breder verband. De groei van het 'Revolving Fund' heeft de financiering van tien om vangrijke restauraties (o.m. Nirwana- flat Den Haag, Noorder Sanatorium in Zuidlaren) inmiddels mogelijk ge maakt. Ten slotte is het Restauratiefonds ook actief als voorlichter (vraagbaak, Art Nouveau-tegeltableau van tegelbakker J. van Hulst uit Harlingen. Zijn werk vormt het Monument van de Maand in Friesland in november.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1992 | | pagina 27