Assen heeft nu actief monumentenbeleid Gemeentehuis gesloopt, Huis van Bewaring van sloop gered C. Rodenburg 26 Wethouder Lohrengel op de bres voor monumenten Toen Dirk van Hogendorp met zijn beroemde vader in 1819 Drenthe zou bezoeken kregen ze de raad mee eens op Assen te letten, het 'stadje met de kleine paleizen'. Nadien zijn er meer verrezen. Assen is rijk aan monumenten! Officieel zijn er 37 rijksmonumenten, een aantal dat met 91 kan worden verhoogd naar de normen van het MSP (Monumenten Selectie Project). Sinds oktober vorig jaar is heel oud-Assen tot Be schermd Stadsgezicht verklaard, met inbegrip van het aangrenzende Asser bos en het lang bedreigde park bij Huize Overcingel. Ooit koesterde het gemeentebestuur plannen om daar een weg doorheen te banen, een snode gedachte die mede door toedoen van Heemschut is gesmoord. Wethouder Henk Lohrengel die sinds 1990 Monumenten in zijn por tefeuille heeft, geeft krachtig inhoud aan de passage uit het bestuurspro- gram: 'Er wordt een actief beleid ge voerd bij de bescherming van waar devolle stadsgezichten. In dat ver band kan een eigen monumentenlijst een goed instrument zijn'. Dat leidde er inmiddels toe dat Assen nu ook een Monumentenverordening heeft. Zijn volgende stap was in de rich ting van een echt monumentenzorg- beleid. Dat heeft ook tot resultaat dat Assen bijna 400 projecten inleverde voor het Monumenten Inventarisatie Project. Niet minder dan 91 kunnen worden voorgedragen als rijksmonu ment, 25 als bovenlocaal monument. Uit de overige 270 lokale beeldbepa lende panden zal een keuze moeten worden gemaakt. Veel zal afhangen van de inspraak over de in juni ver schenen Nota Monumentenzorg; in het najaar behandelt de gemeente raad deze nota. De Brink Het oude centrum van Assen is een van de tweehonderd beschermde stadsgezichten van ons land. Cen traal staat de Brink als middeleeuw se kloosternederzetting, met de uit breiding van het centrum tot het eind van de achttiende eeuw, waardoor als het ware twee lijnen naar de vroegere Abdijkerk kunnen worden getrokken: de lijn Vaart-Brink en de lijn Asser Bos - Torenlaan - Brink, 'de assen van Assen', vindt Lohren gel. Wat het MIP betreft heeft hij zich sterk gemaakt voor het opnemen van de Bethel-kerk, de voormalige synagoge. 'Opneming was mijn uit drukkelijke wens. Dit gebouw heeft voor Assen meer waarden dan al leen cultuurhistorische'. Dank zij het MIP, met zijn aandacht voor de jon gere bouwkunst (1850-1940), zijn er vier bijzondere gebieden aangewe zen: de Vaart, de Torenlaan/Palei- zen-buurt, Oud-Zuid en het gebied Wethouder H. Lohrengel... op de bres voor monumenten. Stat i o nsst raat/O ra nj est raatVoo r een deel vallen die gebieden in het Beschermd Stadsgezicht. In Oud- Zuid staan tientallen interessante voorbeelden van jongere bouwkunst, waardoor het etiket 'waardevol gebied' passend is. Het gaat boven dien niet alleen om de historische waarde maar ook om de relatie met het beschermd stadsgezicht. Dat is wat de Vaart betreft uitgebreid met het gedeelte, waarin de negentien- de-eeuwse kazernes staan; voorts zijn de oude uitvalswegen Beiier- straat, Stationsstraat en Nieuwe Hui zen erin opgenomen. 'Het heeft mis schien allemaal wat lang geduurd, maar met deze Nota Monumenten zorg hebben we een heel goede aanzet gekregen voor een actief beleid', aldus Lohrengel. Het 'beschermd stadsgezicht Assen' ondergaat een wijziging. In het oude centrum komt nóg meer groen, het 'blik' wordt zoveel mo gelijk geweerd, het detonerende 20 jaar oude gemeentehuis wordt gesloopt om plaats te maken voor nieuwbouw van Justitie. Die nieuwbouw moet een geheel gaan vormen met het 150 jaar oude Pa leis van Justitie dat momenteel wordt opgeknapt en het vrijwel even oude Huis van Bewaring, dat van de sloop kon worden gered. Was het gemeentehuis - er komt 100 meter noordwaarts een nieuw stadhuis - een aantasting van het gezicht op de Brink, de nieuwbouw van Justitie mag dat niet zijn. Die mag niet storend zichtbaar zijn vanaf de Brink, moet het beeldbepalende karakter van het Paleis van Justitie in tact laten en mag het groene ka rakter aan de Oostersingel niet aan tasten. Het complex komt aan alle kanten zo te liggen dat het alleen maar voorgevels kan krijgen. Het Drents Museum, dat is ge huisvest in het voormalige provincie huis - naar tal van aanwijzingen van P. J. H. Cuypers gebouwd - van 1883, heeft eveneens uitbreidings ideeën, in de richting van het aan grenzende rijksarchief, dat dan naar achteren moet opschuiven in de rich ting van de Oostersingel. Assen wil de singels weer in hun oorspronke lijke staat brengen, wat niet wil zeg gen dat het water terugkeert. 'Misschien enkele waterpartijen', denkt wethouder G. J. Eerland be hoedzaam. Voor de nieuwbouw van het stad huis wordt veel betrekkelijke nieuw bouw gesloopt. Eén pand aan de Noordersingel, van waaraf het stad huis zal beginnen, blijft gespaard: Noordersingel 29, waarin het Vrou wenbureau is gevestigd. 'Dat is een schoolvoorbeeld van het Asser type en hoger dan de andere. We hopen het in aansluiting met de nieuwbouw te kunnen restaureren', zegt Eer- land, die het jaar 1995 ziet als jaar van voltooiing van veel plannen. 'Dan zal het cultureel accent van het oude centrum zijn versterkt en met

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1992 | | pagina 26