r~\ 16 Noten Klein boerenhuis aan de Enterweg in de Kippershoek. Foto uit 1991. westen van Wierden, in de vork ge vormd door de straatwegen naar Rijs- sen en Nijverdal, lagen jaren geleden veel uiterst fraaie boerderijen, thans op één na alle verbouwd. Die ene staat op 'de lijst' en is bij de bewoners in goede handen. Een tweede onge schonden exemplaar, het 'Veldhuis', stond al jaren onbewoond, in gebruik als schuur. Het was een fors huis met hoog strodak, in de voorgevel origine le vensters met roedenverdeling, in de achtergevel een diep onderschoer on der een opvallend steil oprijzend wolf- dak. Het huis verviel steeds meer, on derhoud was er nauwelijks. Het einde was te voorspellen en in 1992 een feit. In de nabijgelegen Kippershoek, even ten zuiden van de weg naar Rijssen, verdween in 1992 een klein boerderijt je, in het wat open landschap aldaar toch een opvallend fraai gebouw: een loodrechte voorgevel, oorspronkelijk wel met houten geveltop, later geheel van baksteen; de achterzijde, naar de weg gekeerd, had een inrijdeur in on derschoer. Als overgang naar enkele bedreigde objecten signaleren we de binnenkort onafwendbare (intussen mogelijk al voltrokken) afbraak van een boerderij aan de Hexelse weg, enkele kilometers ten noorden van Wierden. Het nieuwe huis, dicht tegen het oude aangebouwd, werd in juli 1992 betrokken. Het oude wachtte op de reeds spoedig bestelde slopers... na de 'bouwvak'. Het lag, direct in het oog vallend, met onderschoer en inrij- deuren schuin naar de weg gekeerd, de muren binnen het onderschoer ver toonden nog resten van het oude vak werk. Het dak was grotendeels van Het erve Beverdam. Foto uit 1989. stro. Steken we bij deze boerderij de straat over, dan staan we oog in oog met een, op wat langere termijn, be dreigd stuk landschapsschoon: een complex boerderijen en schuren te midden van welhaast een bos van hoogopgaande bomen. Dorpsuitbrei ding en wegaanleg zijn hier de drei gingen. Toch zou e.e.a. zó moeten worden gepland, dat dit geheel als een 'groene long' gespaard blijft, - dan is er nog een milieu-term voor ook! Theekoepel Natuurlijk is er wel meer oud cultuur goed bedreigd. We wijzen op de zeer vervallen theekoepel van Ter Horst bij de boerderij Winkel, dichtbij de Grim berg gelegen. Rondkijkend in de Wier- dense buurtschappen zouden veel boerderijen zijn aan te wijzen. Zo'n boerderij is bijvoorbeeld Beverdam, aan de Nieuwe Graven tegen de grens met Almelo. De bedreiging is duidelijk: dichtbij is een nieuw huis ge bouwd en het oude staat leeg, per de creet bestemd om te worden afgebro ken. Hiermee gaat niet alleen een eenvoudig, stijlvol en karakteristiek landschapselement verloren maar in Drie topgevels van boerderij Groot Langeler in Ypelo. Foto uit 1963. dit geval ook nog een stuk geschiede nis - trouwens, bij welke boerderij gaat dat niet? Het was de boer van het Beverdam, die in 1476 de voet dwars zette, toen de Heer van Almelo langs zijn erf een scheepvaartkanaal liet graven: de tegenwoordige Nieuwe Graven. De boerderij van nu, als ver bouwing gedateerd 1891dateert na tuurlijk niet uit die tijd. Maar in zijn tra ditionele bouwwijze, ook al is die 19e- eeuws, gaat hij als voortzetting van die eeuwenoude bouwerfenis wel te rug naar die eeuwen en heeft zodoen de meer de aard van historiedrager dan het ongetwijfeld gerieflijkere nieu we huis, dat net zo goed in Zeeland zou kunnen staan. Erve Peters De ernstigste bedreiging, die zich mo menteel op Wierdens boerderijland voordoet, is die rond het erve Peters, Ypeloweg nr. 14 onder Ypelo. Komend vanaf de Rijssensestraat en na een vrij groot boscomplex ligt rechts de boerderij Barfde (Barvoorde), ooit ge bouwd uit afbraak-materiaal van een nabijgelegen kasteeltje. Dit gave, fraaie huis is gelukkig bij de tegen woordige bewoners in goede handen. Links, aan de andere kant van de weg, ligt Peters, een boomrijk erf met een complex gebouwen dat alle ken merken draagt van 19de/20ste-eeuw- se aanpassingen en verbouwingen in Complex huis met schuren van het erve Peters. Foto uit 1978. traditionele stijl. Eerst een aardige mooie schuur, een scheefgezakte hooiberg en dan het huis met later aangebouwde stalruimte. De achter gevel heeft een wolfdak dat aan één zijde van de inrijdeuren tot schouder hoogte afdaalt. Elementen van het ge- bintwerk, zoals consoles, zijn aan de buitenkant zichtbaar. De voorgevel heeft een wolfseind en een kleine uit bouw naar voren, een 'bovenkamer' ofwel 'endskamer'. Peters en Barfde vormen samen visueel een fraai land schappelijk geheel, dat niet verstoord zou mogen worden. Wierden heeft een Monumentencom missie, die zich momenteel bezig houdt met 'jongere bouwkunst' van na 1850, ten behoeve van een gemeen telijke monumentenlijst. Een goed boerderijenbestand daarop zou de ge meente Wierden sieren. Wierden is nu eenmaal een agrarische gemeente, hoezeer ze dat ook tracht te camoufle ren door de kleinschalige-grootsteed- se dorpsmoderniseringen. Heemschut... in het geweer!!! H. Hagens is conservator bij het Rijksmuseum Twente in Enschede 1 H.A. de Kok, Alblasserwaard grotendeels gaaf geble ven; in: Heemschut februari 1992 nr. 1. Pag. 32 mid denkolom. 2 H. Hagens, Dag Mokkelenkateü! Of: het eind van een lange geschiedenis; in: Jaarboek Twente 1989. Pag. 101-106. H. Hagens is lid van de Bond Heemschut en was lid van de Provinciale Commissie Heemschut Overijssel.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1992 | | pagina 16