mmmmmi Gerestaureerde Leidse pakhuisjes behouden sporen uit het verleden 11 Hans Fuchs In de Spilsteeg in Leiden worden momenteel vier laat achttiende-eeuw- se woningen en twee pakhuisjes gerestaureerd. Architect Boudewijn Veldman ontwierp een restauratieplan dat rekening houdt met de spo ren die de stadshistorie achterliet. Eén van de opmerkelijkste sporen uit dat verleden is de Papegaaipoort. Deze poort, vroeger de toegang tot een binnenterrein met zestien wonin gen, werd aan het einde van de ne gentiende eeuw ingelijfd bij het pak- huisje op Spilsteeg nummer zes. Dat gebeurde nadat de woningen op het binnenterrein in 1892 waren ge sloopt en de poort zijn functie ver loor. Een bouwnaad in de voorgevel van Spilsteeg nummer zes herinnert aan het bestaan'van de poort. Een ronding in de binnenmuur»van het pakhuisje geeft zelfs het verloop van de poort nog aan. De gevels aan de Spilsteeg verto nen meer van dergelijke historische veranderingen. Zo werd het meren deel van de achttiende-eeuwse roe den in de negentiende eeuw ver nieuwd. Alleen Spilsteeg nummer 8 droeg voor de restauratie nog spo ren van een achttiende-eeuwse roe deverdeling. Tenslotte bleken de wo ningen aan de Spilsteeg ook nog eens over de fundamenten van de vijftiende-eeuwse stadswal heen te zijn gebouwd. De stadswal is opge meten en gefotografeerd voordat hij opnieuw onder de fundering van de huizen verdween. Stucwerk De huisjes in de Spilsteeg zijn beeld bepalende panden, en dus vroegen de voorgevels om een historisch ver antwoorde restauratie. Veldman koos er voor om de gevels niet terug te restaureren naar hun meest oor spronkelijke staat. Wat in het verle den veranderd werd, wordt niet meer teruggerestaureerd naar de achttien de-eeuwse toestand. Zodoende zul len de gevels na de restauratie blij ven herinneren aan de veranderin gen die de woningen in de loop der eeuwen hebben ondergaan. De twee voormalige pakhuizen (huisnummers 6 en 12) krijgen moderne vensters waarin de vorm van de oorspronke lijke pakhuisdeuren bewaard blijft. De roedeverdeling blijft zoals Veldman die aantrof: negentiende- eeuws, met uitzondering van Spil steeg nummer 8. De plaats waar de Papegaaipoort zich bevond wordt in de voorgevel van pand nummer 6 geaccentueerd met stucwerk en een voeg die doorloopt tot aan de top van de voorgevel. De gebogen binnen muur die het vroegere verloop van de poort aangeeft blijft behouden. De interieurs van de huisjes wor den volledig gemoderniseerd. De smalle en diepe plattegronden van de woningen, gemiddeld vier bij acht meter, zijn bepalend geweest voor fundering. De huizen werden gedra gen door een zogenaamde fundering op staal, een gemetselde constructie zonder heipalen, kenmerkend voor de stad Leiden waar de bodem over het algemeen redelijk is. De steens muren van de panden zijn, evenals de houten verdiepingsvloeren en balklagen, grotendeels vernieuwd. De oorspronkelijke sporenkap is vol ledig vervangen. De dakpannen zijn gedeeltelijk opnieuw gebruikt, de ko zijnen waar nodig vervangen. De kosten van de restauratie zijn gering, 750.000 gulden. Dat komt Gravure van de Spilsteeg uit 1964. (Meijer, Gem. archief Leiden). de inrichting. Aan de straatzijde ko men de keukens van de woningen te liggen, met daarachter de woonka mer. Op de verdieping komen een overloop aan de straatzijde, één slaapkamer aan de achterzijde en de natte cel daartussenin. Bij gebrek aan ruimte worden de bergingen niet in de achtertuintjes geplaatst, maar op een terrein achter de huizen aan de overkant. Banenpool Aan de panden moest ook het nodi ge achterstallige onderhoud worden gepleegd. De fundering van de huis jes is, verstevigd met beton, gekop peld aan de bestaande gemetselde door de banenpool die het Leidse Arbeidsbureau organiseerde: de res tauratie biedt werkeloze timmerlie den de gelegenheid met behoud van uitkering ervaring op te doen. Aan nemer Heidemij begeleidt de timmer lieden met uitvoerders die tegelijker tijd leermeester zijn. Door de banen pool is de bouwtijd van de restaura tie iets langer dan gebruikelijk: de restauratie begon in het najaar van 1991en zal tot dit najaar duren. Het Stadsvernieuwingsfonds van de ge meente Leiden verleent een subsidie. Hans Fuchs is kunsthistoricus te Lei den.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1992 | | pagina 11