Onderhuurder gezocht voor station Nieuw-Amsterdam Heemschut Concertzaal onder Parade van de baan Heemschut in actie 4 Heemschut: afzien van sloopgedachten Na bijna negentig jaar heeft het NS-station van Nieuw-Amsterdam/Veen- oord zijn functie verloren. De trein stopt er nog steeds elk uur, zeer ten gerieve van de schoolgaande jeugd, die op dit openbaar vervoer is aan gewezen, maar kaartjes zijn er niet meer te krijgen. De sigarenwinkelier verkoopt ze nu. De toekomst van het gebouw is wat onzeker. De NS hebben voorkeur voor slopen, maar zijn bereid tot instandhouding, mits het wordt gehuurd. En dat blijkt al enkele jaren een probleem. De gemeente Sleen wil het wel hu ren, maar kan het zelf niet gebrui ken. En dus moet er een onderhuur der worden gevonden. Wéér een probleem, want aspirant-kandidaten hikken tegen de NS-voorwaarde aan: huur voor ten minste tien jaar. 'Die bepaling zit ons goed dwars', zegt burgemeester D. Appeldoorn. 'De bovenverdieping is geen punt. Daarvoor heeft een wethouder inte resse, maar het is dan wel van be lang wat er gelijkvloers gaat gebeu ren. De pogingen om de politie erin te huisvesten zijn mislukt. Voor een kunstenaar zou het een mooie ate lierruimte kunnen zijn, maar niemand neemt de gok voor tien jaar. De NS handhaven die voorwaarde, omdat ze het gebouw niet willen verkopen. Ze willen invloed houden op dit ge bouw langs de spoorlijn. En het is een behoorlijk druk punt op de lijn Emmen-Coevorden' De gemeente en diverse andere instanties hebben de NS nog steeds van sloopplannen kunnen afhouden. 'De NS zijn toch wel vrij soepel, want hoewel de termijn weer is verstre ken, geeft men ons stilzwijgend een nieuwe kans', aldus Appeldoorn die namens de bevolking kan zeggen dat noch Nieuw-Amsterdam noch Veenoord deze herinnering aan een veelbelovend verleden wil missen. Eduard Cuypers Het stationsgebouw dateert van 1904 en is een ontwerp van Eduard Cuypersneef van de beroemde P.J.H. Het is nog het enige van dit type in Drenthe. Sloop zou vernieti ging betekenen van een stukje herin nering en van een monument. Als monument wordt het gezien door de gemeenten Sleen en Emmen, door de provincie, door het Cuypersge- nootschap (vereniging tot behoud van 19de en vroeg 20ste eeuws cul tuurgoed) dat zich al enkele jaren bij zonder inspant voor behoud en res tauratie. Het gebouw is inmiddels op de MlP-lijst geplaatst en daarmee op weg om echt tot monument te wor den verheven. Namens de Bond Heemschut (Drenthe) is nu een brief aan de NS gezonden met het ver zoek af te zien van verdere sloopge dachten, daarmee dan tevens de cultuur-historische waarde van het gebouw erkennend. Praten en brie ven werken echter nog niet ten voor dele van de instandhouding. Met de leegstand tekent het verval zich in middels scherper af. Restauratie nodig Restauratie is al enkele jaren een grote wens. Die zal ongeveer drie ton moeten kosten. De gemeenten Sleen en Emmen en de provincie Drenthe hebben een bedrag be schikbaar gesteld. Aanvankelijk ook de NS, maar die hebben zich alsnog teruggetrokken, zodat een gat moet worden gedicht. Er is nu een ver zoek uit naar de provincie om een bijdrage uit de Knelpuntenpot. 'Zo lang het gebouw niet is gerestau reerd of niet de zekerheid bestaat dat het benodigde geld er is, heeft het ook geen zin om de boer op te gaan. Er moet nu te veel aan gebeu ren'. Het Cuypersgenootschap heeft twee jaar geleden voorgesteld de witte pleisterlaag te verwijderen, zo dat de oorspronkelijke decoratie met speklagen weer zichtbaar wordt. Het genootschap wil verder, dat het te geltableau met het geschrift Nieuw- Amsterdam in Jugendstilstijl wordt hersteld, dat de oorspronkelijke roe deverdeling in de ramen terugkeert en dat de schoorstenen worden op gemetseld met de oorspronkelijke, decoratieve afronding. Bovendien zou de goederenloods dienen te worden teruggebracht tot de Cuy- pers-versie. De NS willen de schoor steen weer de oorspronkelijke vorm geven, het tegeltableau herstellen, maar de pleisterlaag handhaven, omdat de gevelhuid door die laag al beschadigd is. De roedeverdeling komt niet terug; dat past niet in het beleid. Wel zal de loods worden ver kleind. Die toezegging is nu twee jaar oud. Gebeurd is er nog niets, het verval zet dus door. 'Het is de Het station van Nieuw-Amsterdam, (foto C. Rodenburg) hoogste tijd dat het geld er komt', meent burgemeester Appeldoorn. 'Het zou zonde zijn als we niet sla gen, want verdwijning is verarming. Het gaat om het enige gebouw dat nog dateert uit de tijd, waarin het tweelingdorp een grootse toekomst werd voorgehouden. Het zou met zijn indrukwekkende villa's en hotels een streekfunctie krijgen. Vandaar een voor de huidige situatie te groot station en te groot postkantoor. Er was een toekomst voorspeld, zoals nu in Emmen is verwezenlijkt. Nieuw-Amsterdam behoort bij de ge meente Emmen, Veenoord bij Sleen. Maar de grens tussen beide ge meenten loopt onder het station door...' C. Rodenburg is PR-medewerker van Heemschut Drenthe. Het plan voor een concertzaal onder De Parade, een schilderachtig plein in het hartje van Den Bosch gaat de finitief niet door. De protest-brief van Heemschut naar de leden van de Bossche gemeenteraad heeft suc ces gehad. Naast grote materiële schade zou de structuur van het plein ernstig worden verstoord. Den Bosch gaat nu op zoek naar een lo catie aan de rand van de binnen stad.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1992 | | pagina 4