Leeftijdsgrens voor bestuursleden afgeschaft i Vereniging 43 In een extra vergadering op 9 juli heeft de Algemene Vergadering beslo ten de leeftijdsgrens voor bestuursleden af te schaffen. De statuten zijn daartoe gewijzigd. Omdat op de vergadering van 30 mei het hiervoor benodigde quorum ontbrak werd een extra vergadering uitgeschreven. Vorig jaar werd met name vanuit Noord-Brabant kritiek geuit op de leeftijdsgrens. In de statuten stond, dat aftredende bestuursleden, die op het tijdstip van herbenoeming de 70- jarige leeftijd hebben bereikt, niet herbenoembaar zijn. Met name de heer W. F. Jansen Wzn. van de Pro vinciale Commissie Heemschut Noord-Brabant noemde die passage discriminerend. Voorzitter J. Franssen overhandigt de Ton Koot-penning aan mr. S. Smeets. Het DB besloot daarop de AV voor te stellen artikel 1 van de Grondwet ten uitvoer te brengen en elke leef tijdsdiscriminatie onmogelijk te ma ken. Het bestuur noemde als argu ment ook, dat er in feite geen lineair verband is aan te wijzen tussen de in- en uitstroom van bestuursleden en de leeftijdsgrens. Voorzitter J. Franssen was deze vergadering van 30 mei begonnen met oud-voorzitter mr. G.K.J.M. Hamm te gedenken, die op 16 april in het Franse St. Cannat overleed. Op deze vergadering werd ook de oprichting van de afdeling Limburg van de Bond Heemschut formeel bekrachtigd. Het Algemeen Bestuur had dè af deling al op 25 april ingesteld. De feitelijke omvorming van de Provin ciale Commissie Limburg tot Afde ling ligt nu in handen van de PC Lim burg zelf. Vermoedelijk zal dat eind van dit jaar gebeuren. De AV keurde verder het Jaarverslag van de Bond Heemschut over 1991 goed. N.a.v. dit jaarverslag merkte de Heemschut heer M. J. Sijkens Smit op, in hoever- re het beleid van de Bond en zijn af delingen op elkaar zijn afgestemd. Hij had gemerkt, dat, wanneer monu- mentenbelangen in het geding zijn soms wel en soms geen actie wordt •ondernomen. DB-secretaris E. Die naarwees erop, dat het aanbod van 'gevallen' erg groot is en Heemschut een kleinschalige organisatie is met beperkte middelen. De Bond komt in feite mankracht te kort op het gebied van juridische advisering en research. Voorzitter J. Franssen voegde daar aan toe, dat de technisch en ju ridisch directeur de heer J. P. J. van der Haagen een Plan van Actie heeft opgesteld, waarin een prioriteitsstel ling staat aangegeven (zie het april nummer van Heemschut in 1991 De heer L. Molhuysen toonde zich in een betoog nogal ongerust over de aantasting van de leefomgeving door het toenemend denken in technocra tische en economische termen, waar door in tal van steden weer sprake is van groeiende schaalvergroting. Deze ontwikkeling weerspiegelt zich in het langzaam dalend aantal leden van de Bond Heemschut. Hij drong aan op actie om het getij te keren. De heer Knijtijzer gaf als re actie, dat de mens zelf in deze een verantwoordelijkheid heeft, die niet valt af te schuiven op politieke of economische omstandigheden. Ge lukkig is de mens in staat om cultuur te bedrijven. Ton Koot-penningen Halverwege de vergadering reikte voorzitter Franssen het ere-teken van de Bond Heemschut de Ton Koot-penning uit aan mr. J. Ph. G. Kaajan. Kaajan maakte meer dan tien jaar deel uit van de Provinciale Commissie Utrecht. Alle elf excur sies van de PC werden door Kaajan op voortreffelijke wijze georgani seerd. Zijn grootste verdiensten lig gen in de ledengerichte activiteiten. Zelf vindt Kaajan overigens de ge- vallenbehandeling - het actie onder nemen tegen aantasting van schoonheid - de belangrijkste taak van de commissie. Hij zette zich met name krachtig in voor behoud en herbestemming van het Duitse Huis. De toewijding, betrokkenheid en se; Mr. J.Ph.G. Kaajan, die op 30 mei de Ton Koot- penning kreeg uitgereikt. meelevendheid van Kaajan brachten het bestuur ertoe hem de Ton Koot- penning uit te reiken. In zijn dankwoord wees Kaajan erop in het geheel niet gelukkig te zijn met de Monumentenwet van 1988. Hij heeft het gevoel, dat de monumenten met name in de kleine dorpen hiermee in onbevoegde han den zijn gevallen. Deze monumenten hadden onverminderd onder de ver antwoordelijkheid van het Rijk moe ten blijven vallen. Juridisch gezien is de bescherming er bepaald niet beter op geworden. Het beroep, dat men bij de Raad van State kan aanteke nen is slechts een rechtmatigheids- en geen doelmatigheidstoetsing. Op de extra vergadering van de AV kreeg mr. S. Smeets de Ton Koot-penning uitgereikt. De inmid dels 85-jarige Smeets is sinds 1979 lid van de PC Limburg, waarvan de laatste jaren als vice-voorzitter. Voor zitter Franssen memoreerde naast zijn zorg voor monumenten vooral de grote inzet van Smeets voor het vragen om een 'eigen positie' van de PC Limburg binnen de Bond Heem schut. Franssen vond het jammer, dat juist op een moment, dat er na de aardbeving in Limburg veel werk aan de winkel is Smeets op de ach tergrond moet treden. 'Maar u zult zich er zeker mee blijven bemoeien', vermoedde Franssen. Smeets toonde zich zeer vereerd met de penning en vond het jammer, dat hij als bestuurslid net niet meer de afschaffing van de leeftijdsgrens had mogen meemaken. In die kwali teit had hij helaas ook de formele be krachtiging van het besluit tot oprich ting van de Afdeling Limburg niet kunnen meemaken. Net als Kaajan adviseerde hij de PC's van Heem schut hun bezwaren tegen omvor ming tot afdeling te laten varen.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1992 | | pagina 43