1 Excursie Geertruidenberg 40 meestal zijn de landschappen door de eeuwen heen gevormd en gewij zigd door ingrijpen van de natuur, maar vooral door de mens. Vaak is voor de verandering een goede aan leiding bekend. Zo heeft het stijgen van de zeespiegel geleid tot het op werpen van terpen en later het aan leggen van waterkeringen. Nieuwe ontwikkelingen kunnen zó ingrijpend zijn, dat de oorsprong nauwelijks meer herkenbaar is. Friesland heeft een landschap, dat herinneringen bezit aan het be gin van de jaartelling. Een belangrij ke historische gebeurtenis was de moord op Bonifatius in het jaar 754, bij Dokkum. De provinciale commissie heeft een route richting Dokkum opgeno men met als thema Bonifatius, niet omdat er uit die periode duidelijke herkenningspunten zijn, maar omdat het een beginpunt is geweest van tal rijke invloeden op het landschap die tot vandaag de dag herkenbaar zijn. Zo is de Gedachtenis-terp van Dokkum in één keer opgeworpen. Hier ligt de oorsprong van het ont staan van kloosters, waarvan de be woners op hun beurt kerken stichtten en dijken bouwden om zo het land schap te bepalen. De excursie zal leiden langs het museumkerkje van Janum, de ar cheologische restanten van het grootse klooster Klaarkamp en eindi gen in Dokkum. In Dokkum wordt een Bonifatius-route gevolgd die start op de Gedachtenis-terp bij de Bonifatiusput en die voert naar de oude zeehaven waar vandaan de kruisvaders vertrokken. Einddoel is de Bonifatius-bron. Deze bron staat sinds twee jaar opnieuw in de be langstelling wegens toegeschreven krachten. Via het oudste woonge bouw van Friesland, de Schierstins in Veenwouden, gaat de tocht terug naar Leeuwarden. Door de unieke landschapselementen, de oude be bouwing uit de 12de eeuw, de gave stadskern met bolwerken van Dok kum, monumenten van rond de eeuwwisseling zoals de Cuijpers- kerk en Bonifatius-kapel en mis schien een tocht met een originele trekschuit, belooft dit een prachtige ervaring te worden. Zoals ook bij de andere geplande tochten zullen des kundige gidsen de bezoekers bege leiden. Er zullen per route twee bussen rijden, die elkaar halverwege, voor de lunch, zullen ontmoeten. LI Drs. R. L. P. Mulder-Radetzky, PR-medewerker Provinciale Com missie Friesland Programma Aankomst treinen in Leeuwarden plm. 10 uur. (Vanuit Zwolle om 9.55 uur). Er is parkeergelegenheid bij het station. Ontvangst in Theater Romein (de voormalige Westerkerk) aan de Bagijnestraat 10.30 uur. Vanaf het station naar het Theater is onge veer een kwartier lopen. U kunt ook een trein-taxi nemen. Na een kort welkomstwoord volgt een uitleg over de excursie. Vertrek met bussen vanaf het Raadhuisplein om 11.30 uur. Het lunchpakket wordt in de bus verstrekt. Een korte pauze met koffie is om plm. 15 uur. Een aperitief in Theater Romein om 16.30 uur. De treinen vertrekken plm. 17.15 uur. De kosten van deze uitstekend ver zorgde excursie bedragen 45,- inclusief lunchpakket en koffie. U kunt zich opgeven door 45,- over te maken naar girorekening 124326 t.n.v. de Bond Heemschut onder vermelding van Heemschut dag 1992 en de route van uw voor keur (A, B of C). Indien een route is overtekend zullen we u uiteraard bij een andere route indelen. Na overmaking ontvangt u een bevestiging, een plattegrond van Leeuwarden en een uitvoerig pro gramma. Er is een maximum van 300 deel nemers mogelijk, haast u dus. Op zaterdag 3 oktober 1992 organi seert de provinciale commissie Noord-Brabant een excursie in de vestingstad Geertruidenberg, gele gen aan de samenvloeiing van de Amer en de Donge. Geertruidenberg is een stad met een rijke geschiede nis. Reeds in 1213 werd uit handen van de Hollandse graaf Willem I stadsrechten verkregen. Veel van de vroegere glorie valt heden ten dage nog af te lezen aan de vele goed be waarde gebouwen, die vooral zijn gesitueerd rond het gebied van de Markt. Dit gebied is daarom gekozen als belangrijkste onderwerp op de 3e oktober. In grote lijnen ziet het programma er als volgt uit. Om 10.00 uur worden Heemschut de deelnemers ontvangen in het raadhuis aan de Markt 32. Na een rondleiding in het raadhuis volgt een stadswandeling. Het gezelschap zal hierbij in groepen worden verdeeld, elke groep onder leiding van een deskundige gids. Om 12.30 uur zal een 'Bergse' koffietafel worden ge serveerd in het Café-restaurant Stal, Markt 14. Na de koffietafel zal in de St. Geertruidskerk een toelichting worden gegeven op de recente res tauratie, waarna zowel de kerk als de toren kunnen worden bezichtigd. Hierbij wordt de mogelijkheid gebo den om de toren te beklimmen zodat van een uniek uitzicht op de vesting stad en de wijde omgeving kan wor den genoten. Ook hier zal in een deskundige begeleiding worden voorzien. Rond half vier zal het pro gramma worden afgesloten. Uiter aard behoeft dit niemand ervan te weerhouden om nog wat langer in dit bezienswaardige stadje te vertoe ven. Geertruidenberg is met het open baar vervoer bereikbaar. Aanbevolen wordt om gebruik te maken van de busverbinding met het station van Breda. Op zaterdag vertrekt aldaar van de B.B.A. lijn 123 om 9.00 uur en lijn 126 om 9.37 uur. De reistijd naar Geertruidenberg is ongeveer een halfuur. Opgave van deelname dient (uitsluitend) te geschieden door overmaking van 30,- op postbank rekeningnummer 124362 ten name van Bond Heemschut te Amsterdam met vermelding: excursie Geertrui denberg. Het max. aantal deelne mers is vastgesteld op 70 en de slui tingsdatum is 5 september a.s. Wilt u verzekerd zijn van deelname aan dit zeer interessante programma, dan dient u derhalve snel te reageren. Tot ziens in Hollands oudste stad!

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1992 | | pagina 40