Drie routes door Friesland A* 39 Landelijke Heemschutdag op 10 oktober Vereniging De Provinciale Commissie Friesland heeft voor de landelijke Heem schutdag een drietal routes uitgezet in het gebied ten westen en ten noorden van Leeuwarden. Bij de keuze van de onderwerpen is rekening gehouden met afwisseling in de thema's en werd zoveel mogelijk voor het specifiek Friese in de onderwerpen gekozen. In de programma's wordt aan het landschap en de nederzettingsvormen alsmede aan mo numentale gebouwen aandacht geschonken. Aan de hand van onder staande korte impressies kunt u zelf uw keuze maken. Van terpen naar steden (A) De nederzettingsgeschiedenis van het noord-Friese gebied is het hoofd thema van deze eerste route. Aanleiding om aan deze geschiede nis speciale aandacht te besteden, vormt de opgraving nabij het dorp Wijnaldum. Niet alleen in weten schappelijke kring maar ook daarbui ten heeft deze opgraving al veel aandacht getrokken. Het betreft hier een nederzetting van vermoedelijk een Friese koning uit de vroege mid deleeuwen, toen men in dit nog on- Staniastate met fraai park te Oenkerk (route 2 excursie). bedijkte land de hoger gelegen delen uitzocht om er enigszins veilig te kunnen wonen. Veel van de toen ontstane terpen zijn afgegraven ge durende de afgelopen eeuwen en nog vele lopen gevaar door intensie ve landbouwbewerking eveneens te verdwijnen. Voordat dit proces ook in Wijnaldum zijn beslag zou krijgen, is men met deze opgraving begonnen. Het merendeel van de Friese dorpen in dit gebied ligt op een terp en ont leent vooral daaraan zijn eigen aard en charme. Vanuit Leeuwarden zal de route naar Wijnaldum en Harlin- gen leiden langs een aantal van die dorpen en zal tevens gelegenheid bestaan in één daarvan een korte wandeling te maken. Ook andere Heemschut kenmerkende onderdelen van het landschap in dit gebied zullen de re vue passeren. Na een bezoek aan de opgraving zelf gaat de reis verder naar het Gemeentemuseum van Harlingen 'Het Hannemahuis'. Daar zal in een korte lezing de weten schappelijke waarde van de opgra ving worden uiteengezet. Er is te vens gelegenheid om de tentoonstel ling in het museum, gewijd aan de resultaten van het eerste onder- zoeksjaar, te bezoeken. Na kennis te hebben genomen van deze eerste fasen van bewoning in dit gebied wordt de dag afgerond met een rondleiding door de aan mo numenten zo rijke stad Harlingen. Onder leiding van hostesses kan in kleine groepen de stad worden be zocht en wordt het een en ander ver teld over de ontwikkelingsgeschiede nis en de vele prachtige historische panden van deze markante Friese havenstad. Tenslotte, wanneer de tijd het toelaat, zal de terugreis naar Leeuwarden via Franeker worden gemaakt om ook nog een blik op de oude Academiestad te werpen. States en landhuizen (B) De tweede route leidt de bezoeker langs een aantal states en landhui zen in de omgeving van Leeuwarden en beoogt een beeld te geven van de wooncultuur van de Friese elite. De hoofdelingen, zoals de Friese edelen genoemd werden, onder scheidden zich in de Middeleeuwen door het bezit van een stenen huis, stins genaamd. Deze goed verdedig bare gebouwen kenden twee varian ten: de toren- en de zaalstins. De stinzen bleken op den duur niet be stand tegen de moderne methoden van oorlogvoering en werden door een nieuw, meer comfortabel type gebouw, de state, vervangen. De state is in feite een slot, en is verge lijkbaar met de borgen in Groningen en de havezaten in Drenthe. Het be grip state krijgt later een ruimere be tekenis en omvat niet alleen het huis maar ook de bijbehorende landerij en. De naam van de state verwijst naar de geslachtsnaam van de be woner/eigenaar, bijvoorbeeld Deke- mastate is in bezit van de familie De- kema. In de 18de en 19de eeuw werden door de Friese adel en het patriciaat op het platteland, overeenkomstig de nieuwe mode, geriefelijke landhui zen, omgeven door fraaie parken, gebouwd. Vaak vervingen deze de oude states, maar soms werden oude bouwfragmenten in het nieuwe gebouw opgenomen. Een voorbeeld hiervan is Staniastate te Oenkerk. Van de vele honderden states die Friesland ooit rijk was, werden er he laas vele afgebroken in de 18de en 19de eeuw. Van het interieur van een oude state kan men zich een goed beeld vormen, tijdens het be zoek aan Heringastate of het Popta- slot in Marssum, ten westen van Leeuwarden. De oude vertrekken bevatten fraaie gebeeldhouwde schoorsteenpartijen en zijn ingericht met passend 17de-eeuws meubilair. Het Poptaslot heeft nu nog de ken merken van een oude state met om- gracht terrein dat toegankelijk is via een in renaissancestijl opgetrokken poortgebouw. De volgende state op deze excur sie is Dekemastate te Jelsum, dat een zeer authentiek interieur heeft. Vooral de zaal met een. indrukwek kende portrettenverzameling is zeker het bekijken waard. Deze 'familiega lerie' is terecht de trots van de huidi ge slotheer, die rondleidingen ver zorgt. Na de oude states volgen de landhuizen. De Klinze werd in de 17de eeuw gesticht en is sindsdien meerdere malen verbouwd. Via een lange oprijlaan is het monumentale gebouw, ingebed in een park, te be reiken. Het is thans in gebruik als stijlvol hotel-restaurant. Op geringe afstand van De Klinze staat het land huis Staniastate, eveneens omgeven door een schitterend park in de land schapsstijl, dat vele leuke tuinversie- ringen bezit. De route terug naar de stad zal door het coulissenlandschap van het gebied voeren om tenslotte in de werkelijkheid van deze tijd op de snelweg naar Leeuwarden te be landen. De Bonifatius-route (C) Bijna alle landschappen die we in Nederland kennen zijn cultuurland schappen. Soms zijn deze planmatig gevormd, zoals de polders, maar

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1992 | | pagina 39