Bijdrage uit aardgasbaten en Deltaplan voor de monumentenzorg Exposities 'Het Nederlandse woonhuis van 1800 tot 1940' Jaap Kamerling 38 Op 4 juni werd in tientallen gemeenten de noodklok geluid ter ondersteu ning van het protest van NCM en Nationaal Restauratiefonds tegen de be zuinigingen in de monumentenzorg. Het protest dat op de dag van de Hoorzitting in de Tweede Kamer hierover weerklonk, is niet voor niets ge weest. Minister d'Ancona van WVC is bereid een gedeelte van het aard- gasbatenfonds te claimen voor de financiering van de monumentenzorg. Zij neemt daarmee een idee over van haar partijgenoot W. de Pree, die dit opperde op het congres 'Spaar me voor de toekomst', dat NCM, de Vereniging van Nederland se Gemeenten en het Nationaal Restauratiefonds op 27 mei in Den Haag organiseerden. Zijn idee werd in de Tweede Kamer gesteund door een grote minderheid van de Kamer. Het gaat om een klein deel van de 200 miljoen van het aardgasbaten- fonds, dat het kabinet ter beschik king stelt voor investeringsimpulsen. Met het geld zou het tekort op het monumentenbudget (dat tot 1996 op loopt naar 4,6 miljoen gulden) kun nen worden bestreden. Maar zelfs een kleine bijdrage uit het aardgas- batenfonds is al welkom want dankzij het 'multiplier-effect' genereert een gulden rijkssubsidie een veelvoud aan particuliere investeringen. In de Tweede Kamer werd gewe zen op een achterstand in restaura ties van liefst 600 miljoen. De minis ter wilde dit niet bevestigen maar vast staat wel, dat uit de meerjaren programma's, die de gemeenten elk jaar indienen, een behoefte blijkt van 500 miljoen gulden terwijl voor het budgetjaar 1992 nog maar 87 mil joen beschikbaar is. Daarmee is het budget gedaald van 179 miljoen in 1980 tot 87 miljoen in 1992. Boven op deze bezuinigingen komt dan nog de bijdrage van 26 miljoen van WVC aan het fonds voor de stads- en dorpsvernieuwing, die de minister heeft ingetrokken. Deltaplan voor de monumentenzorg Een ander idee, dat op de hoorzitting in de Tweede Kamer door de NCM werd geopperd - een 'Deltaplan voor de monumentenzorg' - is ook door minister d'Ancona gehonoreerd. Dit plan zal medio volgend jaar gepubli ceerd worden. Hoeveel extra geld het plan zal opleveren kon de minis ter nog niet zeggen. Dat hangt mede af van het succes van de decentrali satie van de monumentenzorg naar de gemeenten. Over enkele maan den is een evaluatie daarvan ge reed. Extra geld komt er ook voor het architectuurbeleid van minister Al- ders van VROM. In de Kamer stond ook de nota 'Ruimte voor Architec tuur' ter discussie. Minister Alders beloofde zijn bijdrage aan het archi tectuurbeleid te verhogen tot het ni veau van zijn collega van WVC. Dat betekent de twee komende jaren een miljoen extra en de toezegging van vijf miljoen per jaar voor 1995 en 1996. Overigens was de Kamer niet erg onder de indruk van de nota. VVD- woordvoerder Van Heemskerk vond het weliswaar 'de grote verdienste van beide ministers eindelijk eens een discussie over architectuur op gang te brengen. De nota zelf stelt echter niet veel voor'. De PvdA- woordvoerder sprak van een 'gering ambitieniveau' en zijn CDA-collega Van der Heijden gewaagde van 'mooie woorden, maar geen enkele beleidsmatige uitwerking'. 'Sporen aan het IJ' foto's van de zui delijke IJ-oever. Te zien t/m 31 aug. in de Amsterdamse Zuiderkerk. Open ma t/m vr van 12.30-16.30 uur en do-avond van 18-21 uur. 'Een 21ste eeuws hofje, resultaat van een prijsvraag'. Van 11 t/m 20 september in de Vleeshal te Haar lem aan de Grote Markt. Open op werkdagen van 11-17 uur en op zon dag van 13-17 uur. 'Straatmeubilair'zoals kiosken, urinoirs, reclamezuilen etc. In het ABC-centrum, Groot Heiligland 47, Haarlem. Open tot 20 sept. di t/m zo van 13-17 uur. 'Dordt Monumenteel' Muziek, theater en schilderkunst in en rond Dordse monumenten. Van 11 t/m 13 sept. Inl. 078-116092. Schilderijen (w.o. stadsgezichten en landschappen) van Otto de Kat. Van 26 sept. t/m 15 nov. in het Frans Halsmuseum te Haarlem, Groot Hei ligland 62. Open ma-za 11-17 uur; zondag van 13-17 uur. 'Oog op het Hof'. Een beeld van Bre da als eerste residentie van het Huis van Oranje-Nassau in Nederland. T/m 3 jan. in Breda's Museum, Grote Markt 19. Prof. ir. N. L. Prak heeft bij de Delft- se Universitaire Pers een boek laten verschijnen, waarmede hij, zoals hij in het voorwoord schrijft, het gat wil dichten tussen het aan Het Neder landse woonhuis van 1300 tot 1800 gewijde boek van R. Meischke en H. Zantkuyl, dat in 1969 verscheen, en de recentere publikaties over de hui zen, die in de afgelopen 70 jaar tot stand kwamen. Aan de hand van 75 voorbeelden laat prof. Prak ons de voorgangers zien van het eengezinshuis in een rij, de doorzonwoning, de portieketage- flat en de galerijflat. Ook wordt aan enkele interessante villa's aandacht besteed. Prof. Prak behandelt de pe riode van de aanloop van 1800- 1870, daarna de periode van de re volutiebouw 1870-1914 en tenslotte de periode van de Eerste Wereldoor log en de crisisjaren. Steeds wordt het bouwbedrijf in zijn maatschappelijke context beschre ven en voorts de controle op het bouwen, de constructie, de hygiëne, verwarming en verlichting, de inde ling en de ligging en verschijnings vorm. Gaarne vestig ik de aandacht op het verschijnen van dit boek, dat voor ie der, die in de ontwikkeling van het bouwen in ons land geïnteresseerd is, veel belangwekkende informatie verschaft. Het boek, dat voorzien is van veel afbeeldingen en plattegronden, kost 99,-(ISBN 90 62757 197). G. W. van Herwaarden, secretaris Rijkscommissie voor de Monumenten van de Raad voor het Cultuurbeheer.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1992 | | pagina 38